Siemens M50 vai Ericsson R600 gprs käyttöön?

Etsin gprs käyttöön halpaa, nopeaa ja luotettavaaa puhelinta. Luettuani foorumeita nämä kaksi ovat nousseet vaihtoehdoiksi. Onko kokemuksia tai näkemyksiä asiasta.
6446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä se ericsson on luotettavampi...tai anakin mulla on toiminut helvetin hyvin, mut siemens...jaa...no onhan se ihan kohtalainen, mut ei anakaan mikään helvetin vakaa toimimaan, ainakin mitä muilta oon kuullut.

Äänestä

Yhteyden rakentaminen oli kaikkein vaikein, kun Nokialaisilla se käy CD-levyltä.
Yhteydet on pelannut ihan hyvin ja nopeuskin on ihan riittävä, kun kannettava on muun toiminnan oikeana kätenä eli aina iltaisin auki. Se on R600:ssa hyvä, että sitä voi lataa samalla kun se on kiinni tietokoneessa.
Sen olen huomannut jos tietokone tökkii, niin yhteyttä ei saa eli kannattaa välillä siivota. Samoin kännykän sammuttaminen ja yhteyden uudelleen ottaminen välillä auttaa.Samoin ei sovi kännykkää lataa yhteydenottohetkellä.
Esim. tällä hetkellä Kaskisten hotellihuoneessa yhteys toimii hyvin esim. www.persiankitty.com latautui 3 min /120 000 tavua

Äänestä
  • vaan kokemuksen perusteella. Itsellä oli ensin R600, toimi GPRS-käytössä ihan hyvin, mutta sitten puhelin alkoi oikkuilla, joten luovuin siitä. Eräällä tutulla taas R600 toiminut vuoden ilman suurempia ongelmia,joten ei mitään voi mollata yhden kokemuksen perusteella.
    SiemensM50 on ollut nyt 10kk, toiminut ilman ongelmia. Asennus on myös tosi helppo valmiilla
    softalla, jonka valikoissa on valmiina myös DNA.Käsin ei tarvitse mitään asetuksia laittaa.
    Ainoa mitä voisi sanoa puutteksi, on lataus ilman virityksiä yhteyden aikana, mutta kyllä täydellä akulla kolme tuntia menee..Nopeuksissa ei ole eroja.

    Äänestä

  • RiPo kirjoitti:

    vaan kokemuksen perusteella. Itsellä oli ensin R600, toimi GPRS-käytössä ihan hyvin, mutta sitten puhelin alkoi oikkuilla, joten luovuin siitä. Eräällä tutulla taas R600 toiminut vuoden ilman suurempia ongelmia,joten ei mitään voi mollata yhden kokemuksen perusteella.
    SiemensM50 on ollut nyt 10kk, toiminut ilman ongelmia. Asennus on myös tosi helppo valmiilla
    softalla, jonka valikoissa on valmiina myös DNA.Käsin ei tarvitse mitään asetuksia laittaa.
    Ainoa mitä voisi sanoa puutteksi, on lataus ilman virityksiä yhteyden aikana, mutta kyllä täydellä akulla kolme tuntia menee..Nopeuksissa ei ole eroja.

    Toimiiko jollain M50 dna usb-väylää pitkin?Mulla tökkii tosi paljon sekä com että usb-portissa,
    jälkimmäisen kanssa ei tahdo toimia ollenkaan.
    Parhaimmillaan olis mulla ihan passeli systeemi,mutta epävarmuus on pitkä miinus?
    Onko vika dna:ssa vai Siemensissä?Autasko luurin vaihto esim. Nokialaiseen?

    Äänestä

Kokeiltu on Erkki R600, ei toiminut, yhteys muodostui kyllä, mutta luuri hyytyi eikä data liikkunut. Samaa sanoi Gigantin myyjä, R600 sia on tuotu pilvin pimein takaisin kauppaan, sen toimimattomuuden takia.

Simu M50 ollaan myös kokeiltu, se on toiminut täysin moitteettomasti.

Hopi hopi, Simua ostaan, sinua on varoitettu.

Äänestä
  • Tuossahan tuo erkki r600:n on kaapelin päässä
    ollu nyt kuukaudenpäivät,ja hyvin on pelittänyt.

    Nopeus ei kylläkään ole aivan modeemin luokkaa,
    vaikka niin väitetään. Jotain 1kt/s on keskimäärin. Modeemilla lukema on 4-5kt/s, ja
    joskus vähän enemmänkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


halpaa kirjoitti:

Etsin gprs käyttöön halpaa, nopeaa ja luotettavaaa puhelinta. Luettuani foorumeita nämä kaksi ovat nousseet vaihtoehdoiksi. Onko kokemuksia tai näkemyksiä asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu