Onko kukaan vaikeasti allerginen käyttänyt tyrniöljyä? Tarkoitan lähinnä sisäisesti. Onko kenenkään tietoon tullut allergisia reaktioita ko. aineesta? Entä, onko iho tullut parempaan kuntoon?
tyrni
öljy
31818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen käyttänyt tyrniöljyä sen hyvien rasvahap-pojen ja runsaan karotenoidipitoisuuden vuoksi.
Se on mielestäni myös hyvänmakuista.
Itselläni ei tosin ole ihottumia, joten en siltä osin osaa vastata kysymykseesi.
Tarkoituksenani on ollut vahvistaa limakalvoja ja parantaa silmäongelmia. Karotenoidithan ovat A-vitamiinin esiaste eli iho- ja silmävitamiinin.
Olen huomannut, että iho ei pala enää auringos-sa, kun käytän tyrniöljyä.
Olen varma, että tyrniöljy ei aiheuta iho-ongelmia. Useinhan juuri rasvahappojen puute on iho-ongelmien takana ja rasvahappojahan tyrniöl-jystä löytyy.
Olen hankkinut tyrniöljyä Tallinnan apteekista edullisesti pullotuotteena. Suomessahan sitä myydään kai vain kapseleina?
Suomessahan kasvatetaan tyrniä. Osta tyrnimehua annostele jääpaloihin ja nauti yksi pv.ssä. vaikka kyllä pullollinen menee ja säilyy sen ajan jos joka päivä ottaa huikat, suosittelen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tyrni
astelpajukreemi tervix
http://64.233.183.104/search?q=cache:AoDVi8JbKsMJ:tervix.ee/tooteds.html tyrnivoide&hl=fi&ct=clnk&cd=6&gl=fi
paransi tiskiaineihotummaa ja nyt tuon tuota käsivoiteena, astelpaju kätteekreem (liettualainen valmista 19 kr) aina virosta. Sierretyneet jalkapohjatkin saa kyytiä.