lehmusta tai muuta pehmeää puuta

smlahtinen

Tarvitsisin lehmusta tai muuta pehmeää puuta marionettinuken päätä (halkaisija noin 15 cm) ja vartaloa varten. Puukeskuksista jo kyselin mutta ei ole. Apua! Mistä löytäisin. En omista metsää, joten ei siitäkään ole apua.

7

2122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaisu.

      liimaisi apassista sopivan möykyn? Tai vielä parempi olisi palsa.

    • varmasti

      löytyy joka luukusta

    • Ilmeetön mies

      Voisit tehdä niinkin, että työstät aihioin melkein valmiiksi tuoreesta puusta. Menee nimittäin nopsaan jopa puukolla. Voi olla että paksu kappale halkeaa kuivuessaan, mutta jos kääräiset sen sanomalehteen kuivumaan niin voit välttyä halkeamiselta. Vimeistely kun puu on kuiva ja hiomapaperilla työstät kulmat ja pinnat tasaiseksi. Joissakin lehtipuissa voi olla sydän laho. Olisiko pihlaja, paju tai leppä sopiva. Itse olen tehnyt uistimia kyseisellä tavalla pihlajasta. Niistä tulee hieman painavempia ja sopivat siten rannaltaheittelyyn. Näiden vaappuaihioiden kuivumiseen ei montaa päivää mene, eikä ne pienestä koosta johtuen halkea. Jos valmistat nuken päitä enemmänkin, niin kesällä aihioiden vuoleminen talveksi voisi olla ihan kivaa.

      • Balls

        Pihlaja on aika kovaa puuta. Kyllä leppä on parempaa.
        Tuore puu halkeaa vaikka kuinka rullaa sanomalehteen. Puutavara on syytä kuivattaa mahdollisimman "kokonaisena" ja hitaasti.


      • Ilmeetön mies
        Balls kirjoitti:

        Pihlaja on aika kovaa puuta. Kyllä leppä on parempaa.
        Tuore puu halkeaa vaikka kuinka rullaa sanomalehteen. Puutavara on syytä kuivattaa mahdollisimman "kokonaisena" ja hitaasti.

        Pihlaja on todella kuivana aika kovaa, mutta tuoreena ei. Lehmus lienee kuivana parempi.

        Oletan mainitun nukenpään koon olevan noin miehen nyrkin kokoinen. Se todella voi haljeta vaikka käärisikin sanomalehtiä ympärille. Voi olla että ei halkeakaan. Eikös tuota voi verrata näihin pahkatöihin. Niiden tekijä tietää miten toimia. Kannattaa kokeilla yhdellä kappaleella. Halkeamiseen vaikuttaa koko. Vaapun kokoinen aihio ei halkea, mutta vähänkään isompi saattaa niin todella tehdä.

        Alkoi itseänikin hiukan innostaa koko nukenpää juttu. Tekisi mieleni kokeilla siten, että vuolisin aihion jossa näkyy alkua silmille ja nenälle jne. Kuivuttua voisi kokeilla jotakin pienoisjyrsintä (Dremel) ja jatkaa eteenpäin.


    • löytyä

      Multa saattais löytyä jotain.. Tosin se mitä tällä erää on, on menossa sahaukseen tässä kevään aikana eli märkää tavaraa.. Kauheesti ei käyttöö noin muuten sille ole, kun en oo mikään veistäjä.. Mut kyysy lisää jos niin..

      • veistelijä

        muakin vois pieni erä lehmusta kiinnostaa, ei haittaa jos on tuoretta. soitappa p. 0407354272


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      26
      5023
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3583
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3474
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3360
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2970
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2700
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      17
      2389
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2195
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      38
      1836
    Aihe