Tarvitsisin lehmusta tai muuta pehmeää puuta marionettinuken päätä (halkaisija noin 15 cm) ja vartaloa varten. Puukeskuksista jo kyselin mutta ei ole. Apua! Mistä löytäisin. En omista metsää, joten ei siitäkään ole apua.
lehmusta tai muuta pehmeää puuta
7
2106
Vastaukset
- Kaisu.
liimaisi apassista sopivan möykyn? Tai vielä parempi olisi palsa.
- varmasti
löytyy joka luukusta
- Ilmeetön mies
Voisit tehdä niinkin, että työstät aihioin melkein valmiiksi tuoreesta puusta. Menee nimittäin nopsaan jopa puukolla. Voi olla että paksu kappale halkeaa kuivuessaan, mutta jos kääräiset sen sanomalehteen kuivumaan niin voit välttyä halkeamiselta. Vimeistely kun puu on kuiva ja hiomapaperilla työstät kulmat ja pinnat tasaiseksi. Joissakin lehtipuissa voi olla sydän laho. Olisiko pihlaja, paju tai leppä sopiva. Itse olen tehnyt uistimia kyseisellä tavalla pihlajasta. Niistä tulee hieman painavempia ja sopivat siten rannaltaheittelyyn. Näiden vaappuaihioiden kuivumiseen ei montaa päivää mene, eikä ne pienestä koosta johtuen halkea. Jos valmistat nuken päitä enemmänkin, niin kesällä aihioiden vuoleminen talveksi voisi olla ihan kivaa.
- Balls
Pihlaja on aika kovaa puuta. Kyllä leppä on parempaa.
Tuore puu halkeaa vaikka kuinka rullaa sanomalehteen. Puutavara on syytä kuivattaa mahdollisimman "kokonaisena" ja hitaasti. - Ilmeetön mies
Balls kirjoitti:
Pihlaja on aika kovaa puuta. Kyllä leppä on parempaa.
Tuore puu halkeaa vaikka kuinka rullaa sanomalehteen. Puutavara on syytä kuivattaa mahdollisimman "kokonaisena" ja hitaasti.Pihlaja on todella kuivana aika kovaa, mutta tuoreena ei. Lehmus lienee kuivana parempi.
Oletan mainitun nukenpään koon olevan noin miehen nyrkin kokoinen. Se todella voi haljeta vaikka käärisikin sanomalehtiä ympärille. Voi olla että ei halkeakaan. Eikös tuota voi verrata näihin pahkatöihin. Niiden tekijä tietää miten toimia. Kannattaa kokeilla yhdellä kappaleella. Halkeamiseen vaikuttaa koko. Vaapun kokoinen aihio ei halkea, mutta vähänkään isompi saattaa niin todella tehdä.
Alkoi itseänikin hiukan innostaa koko nukenpää juttu. Tekisi mieleni kokeilla siten, että vuolisin aihion jossa näkyy alkua silmille ja nenälle jne. Kuivuttua voisi kokeilla jotakin pienoisjyrsintä (Dremel) ja jatkaa eteenpäin.
- löytyä
Multa saattais löytyä jotain.. Tosin se mitä tällä erää on, on menossa sahaukseen tässä kevään aikana eli märkää tavaraa.. Kauheesti ei käyttöö noin muuten sille ole, kun en oo mikään veistäjä.. Mut kyysy lisää jos niin..
- veistelijä
muakin vois pieni erä lehmusta kiinnostaa, ei haittaa jos on tuoretta. soitappa p. 0407354272
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15311468- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565954Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664947- 174714
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai374371Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1004262- 903565
- 803280
- 481781