Koiralleni (1v.) on viimeisen viikon aikana kehittynyt kova, punainen patti toiseen takajalkaan, reiden alapuolelle.Koira ei nuole pattia, eikä tunnu aristavan sitä. Se ei myöskään ole kuumottava.. Mutta kovasti on kohollaan, n. pikkurillin pään levyinen pinta-alaltaan. Eläinlääkäriin päästään vasta ensi viikolla. Onko teidän koirilla ollut vastaavia? ja jos on, mitä asialle on tehty?? Kiitollinen olisin kovasti vastauksistanne.
Punainen patti jalassa..paise??
annemarie_x
38874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
se ei häiritse koiraa, niin siinä tapauksessa vaan seurailisin tilannetta. Noille ei useinkaan tarvitse tehdä yhtään mitään. Voi olla että koira on jalkansa kolhaissut johonkin tai kyseessä on rasvapatti. Sitten kun/jos patti alkaa häiritsemään koiraa tai kasvaa niin sitten poistaisi.
Meidän koiralle ilmestyi vasempaan etujalkaan kuvailemasi kaltainen kova patti reilun vuoden iässä. Käytiin eläinlääkärissä joka totesi sen olevan hyvänlaatuinen kasvain joka on yleinen nuorilla koirilla. Patti ei olisi vaatinut mitään toimenpiteitä, mutta kun kyseessä metsästyskoira niin metsällä käydessä pinta meni patista rikki. Eläinlääkäri poisti patin tämän jälkeen. Parani todella hyvin eikä arpikudosta muodostunut.
Toisen koiran patista tehtiin solututkimus ja se oli hyvänlaatuinen 'pyörösolu-kasvain'.
Patit (jaloissa, nilkassa ja polvinivelen kohdalla) poistettiin eivätkä ole uusineet. Patit olivat siis karvattomia ja aristamattomia, vähän kuin puolikas herne, mutta ihon värisiä. Kantsii silti ehkä poistaa.. jos satuttavat, niin se nuoleminen alkaa ja.. joo.