täälläkin puhutaan että työllisyys vähenee.
miksi perlos,voikkaa sun muut irtisanotut ei näy missään tilastoissa?
onhan noita yt-neuvotteluja ollu vaikka kuinka paljon...huijausta sanon mä,hallitus vain venkslaa!!!
miksi perlos,voikkaa sun muut irtisanotut ei näy missään tilastoissa?
onhan noita yt-neuvotteluja ollu vaikka kuinka paljon...huijausta sanon mä,hallitus vain venkslaa!!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
eiku siis toisinpäin,vittu ku nukuttaa;)
Työllisten määrä kasvoi vuonna 2006 edellisvuodesta keskimäärin 43 000:lla hengellä, mikä nosti työllisyysasteen 68 prosentista 68,9:ään.
Samalla työttömyys väheni. Työttömänä oli viime vuonna keskimäärin 15 000 henkeä vähemmän kuin vuonna 2005. Työttömyysaste laski 8,4:stä 7,7 prosenttiin.
Joulukuussa työllisiä oli 59 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työllisyysaste oli 69,1 prosenttia ja työttömyysaste 6,4 prosenttia. Työttömiä oli joulukuussa 168 000 henkeä.
Joulukuun työttömyysaste oli matalin Etelä-Suomen läänissä, 4,7 prosenttia. Korkein prosentti, 9,5, oli Oulun läänissä.
Työvoimatoimistoihin ilmoitettiin joulukuussa 30 000 uutta avointa työpaikkaa, mikä oli 5 000 enemmän kuin edellisvuoden joulukuussa.
Päähallituspuolueet ovat tyytyväisiä tuoreisiin työllisyyslukuihin, joiden perusteella hallituksen työllisyystavoite näyttäisi toteutuvan.
Keskustan ryhmäpuheenjohtaja Timo Kalli katsoo, että tulokset osoittavat punamullan toimivuuden. SDP:n puheenjohtajan Eero Heinäluoman mielestä luvut ovat selvä merkki hallituksen talouspolitiikan ja yhteistyölinjan onnistumisesta.