Keskustelu steinerkouluista alkoi Suomi24-palstalla joskus keväällä, olisiko ollut huhtikuussa. Keskustelu kävi tuolloin hyvin vilkkaana puolesta ja vastaan, ja molemmin puolin esitettiin voimakkaita mielipiteitä niin koulusta kuin - ja etupäässä - steinerkoulun uskonnollis-filosofista perustaa esitelleiden kirjoittajien persoonallisuudesta.
Seurasin keskustelua kiinnostuneena, ja osallistuinkin siihen muutamalla kriittisellä viestillä, joiden oikeellisuutta antroposofiaa ja steinerkoulua puolustavat eivät asettaneet kiistanalaisikksi.
Huomasin äsken, että koko värikäs(kin) keskustelun alkupuoli on poistettu Suomi24:n keskustelusivuilta, ja nähtävillä on ainoastaan muutaman viime kuukauden viestit.
MIKSI tämä tuhotyö on tehty?
Palstan sheriffi on velvollinen vastaamaan kysymykseen.
TUHOTUT VIESTIT?
8
1118
Vastaukset
- oli kirjoittanut
joku, jolla on rekisteröity nimimerkki, niin käsittääkseni hän voi poistaa koko aloittamnasa keskustelun
- ei ole kysymys
#joku, jolla on rekisteröity nimimerkki, niin käsittääkseni hän voi poistaa koko aloittamnasa keskustelun#
Miksi palstan antroposofi-sheriffi ei halua vastata, minkä vuoksi keskustelu on sensuroitu useiden alkukuukausien ajalta?
Liikaako paikkansa pitäviä paljastuksia steinerkoulun todellisesta olemuksesta? ei ole kysymys kirjoitti:
#joku, jolla on rekisteröity nimimerkki, niin käsittääkseni hän voi poistaa koko aloittamnasa keskustelun#
Miksi palstan antroposofi-sheriffi ei halua vastata, minkä vuoksi keskustelu on sensuroitu useiden alkukuukausien ajalta?
Liikaako paikkansa pitäviä paljastuksia steinerkoulun todellisesta olemuksesta?Minä en ainakaan ole poistanut mainitsemiasi alkuaikojen viestejä. Poistan vain viestit, joista tulee aiheellisia valituksia.
Lienee parasta kääntyä Suomi24-ylläpidon puoleen.
T. Sheriffi- Sensuuriako?
tutuliini kirjoitti:
Minä en ainakaan ole poistanut mainitsemiasi alkuaikojen viestejä. Poistan vain viestit, joista tulee aiheellisia valituksia.
Lienee parasta kääntyä Suomi24-ylläpidon puoleen.
T. SheriffiSinuna olisin kiinnostunut selvittämään syyt viestien poistoon, palstasheriffi kun olet. Ja siinä asemassa myös yhdyshenkilö kirjoittajien ja suomi24:n välillä ja oikeastaan kaikkien keskustelijoiden palvelija.
Jos pyydän sinua oikein nöyrästi, niin voisitko toimittaa tänne suomi24:n selityksen viestien katoamiseen? Sellaista en ole huomannut tapahtuneet muilla palstoilla, en edes skientologiapalstalla, jolla paljastellaan tätäkin palstaa reippaammin ko. kultin salaisuuksia.
Pliis!
- Ex-steiner
En usko, että sheriffi on poistanut alkupään viestejä. On sääli, että ne on kadonnut, sillä niissä oli paljon oikeaa tietoa steinerkoulusta, tietoa, jota steinerilaiset eivät itse kerro. Mielestäni sheriffi on kuitenkin toiminut oikein palstaa valvoessaan. Ainoastaan selvästi asiattomat viestit vastustajien ja kannattajien taholta on poistettu. Itse steinerkoulun käyneenä suhtaudun ehdottoman kielteisesti kyseiseen kouluun. Mielestäni kritiikin tulee kuitenkin olla myös asiallista. Steinerkoulusta riittää runsaasti asiallista kritiikkiä, joten asiattomuuksiin ei tarvitse turvautua.
- haloo!!
Kun nyt kerran tänne kirjoittaa joku jalat maassa oleva steinerkolun vastustaja, paljastettakoon, että vanhoja viestiketjuja on hävinnyt sivukaupalla myös muilta palstoilta, esim. tv-sarjoista yms. arkisista aihepiireistä.
Jostain syystä muilla palstoilla ei olla huutamassa heti sensuuria syylliseksi. Toiminta muistuttaa lähinnä jonkinlaista ylläpidon siivousta, mikä ei kohdistu ollenkaan itse viestien sisältöihin.
- kohtalontoveri
Luulen, että osallistuimme samoihin keskusteluihin. Päättelen kaiken ajankohdasta. Tosiaan kirjoitit kaiken puolestani. Jäädään odottamaan sheriffin vastausta!
- SENSUROITIIN
KIRJOTIN TÄNNE NOIN 2-4 PVÄÄ SITTEN PARI VIESTIÄ KOKEMUKSISTANI STEINERISTA, IHAN ASIALLISIA. OON KÄYNY STEINERIN.
MOLEMMAT POISTETTIIN! TAIS OLLA LIIAN NEG SÄVYTTEISIÄ!
Olin tosi järkyttynyt. kerrankin joku jokasiinä humpuukilaitoksessa on ollu ja tietää mistä on kyse.
Ei asiallisia viestejä saa tuhota!
Siksi tässä ollaan että vaihdetaan kokemuksia!
t. Marjaana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2555801Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki943529PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1373451Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423083Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne843013Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv952813Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172460Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1112391- 1791993
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn101525