Muistan joskus, olin varmaan tokalla luokalla, kun yöllä heräsin ja näin huoneen nurkassa seinällä ihmisen muotoisen varjon jota ympäröi kynttilän liekin värinen valo kehä. Olin peloissani ja vaikka menin peiton alle ja katsoin uudelleen, se ei kadonnut. Sillä hetkellä oli pelokas olo. Vähän myöhemmin muistan, kun kuulin eräältä luokka toverilta, että hän oli kokenut joskus samanlaisen ilmiön. Sitten kerroin hänelle, että olin myös itse kokenut samanlaisen, mutta minusta tuntui, ettei hän uskonut, että olin kokenut samanlaisen kuin hän. Huone oli pimeä kokemus hetkellä.
Onko jollain muilla ollut samaa.?
Onko jollain muilla ollut samaa.?
Vastaukset 3
Vanhimmat
luoja sentään.
Psykoanalyytikko C.G. Jung kertoo näkemästään unesta, jossa kynttilän liekki heijasti suuren mustan varjon hänen taakseen. Tästä unesta hän oivalsi että piilotajunta elää omaa elämäänsä ja meidän ainut kosketuksemme siihen ovat unet ja "näyt". Hän nimesi tämän ihmismielen yönpuolen "varjoksi", joka on meille kaikille yhteinen ominaisuus.
Näin nuorena unen, jossa olin pimeällä kotitaloni liiterin ovella. Avarassa aitassa oli polttopuita mutta nyt siellä oli myös suunnaton valtaistuin, jolla istui jättiläismäinen hahmo. Valtaistuin ja sillä istuja olivat pimeyttäkin mustempia. Kumarruin maahan asti valtaistuimen edessä ja yritin änkätä englannin kielellä jotain että "I respect you", eli kunnioitan sinua.
Siis ennen kuin tiesin Jungista mitään ;-)
C.G. Jung on varmaan oikeassa.