löyty halvat tuulettimet ja nuo tulee kovalevyille. ongelma on vaan että miten nuo pyörisi raikka ebout 1500rpm niin olisivat kohtuuhilaisia. emo on k7s8x ja siinä on tuulettimelle 3pinninen liittin ja virtalähteessä muunlaista sähkö vaikka kuin paljon... nuolla noctua lownoise adapterilla toimii kokolailla niinku halusin. vaan pitäs tehä toinen tai keksiä joku ratkaisu...adapteri on varsin yksinkertainen, siinä on vaan vastus punasessa karvassa.... mutten tiiä miten iso eikä oo millä mitata
92mm tuulettimet
halvalla
7912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vaihdan tuulettimen johdoista mustan ja punasen päittäin liittimeen ja emoon kiinni???
Teet oikarin tuolla muutoksella. Älä kytke mustaa ja punaista johtoa tuolla tavalla ristiin. Tuossa kytkennässä jännite menee maalinjaan ja maalinja jännitelinjaan.
Olikos meillä sähköalan koulutusta?
Vaihtamalla tuulettimen johtimet toisinpäin lähtee tuuletin pyörimään vastakkaiseen suuntaan.
Kyllä ihan sähköalan peruskoulutus löytyy. Tuo vain sattui olemaan niin sekavasti kirjoitettu, että tuli pieni väärinkäsitys.
Koeta ensi kerralla kirjoittaa hitaammin, niin osumatarkkuuskin saattaa olla parempi.
http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=997
Tuolla saa helposti säädettyä tuulettimen pyörimisnopeutta. Tuolla voi ohjata kahta normaali äänistä tuuletinta (maksimissaan 3W/tuuletin) ja jopa neljää hiljaista tuuletinta (maksimissaan 1.5W/tuuletin).
http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=1131
Tuossa vielä halvempi. 5V syötöllä tuuletin on todella hiljainen.
kiitos avusta.... aattelinki että vois tuuletin pyöriä väärään suuntaan. entäs jos laitan vaan mustan ja punasen johon kiinni, saanko sitten 5v? (sähköiskun)
Tuulettimessa voi olla erilaisia väri koodeja. Plussa voi olla merkattuna punaisena tai keltaisena. Punainen on kuitenkin vakio. Maa eli nolla voi olla merkattuna mustana tai sinisenä. Sininen on yleisempi.
Tuuletin vasemmalla ja virtalähde oikealla
1. tapa:
punainen - keltainen
sininen - musta
jännite tuulettimelle 12V, eli pyörii täysiä
2. tapa:
punainen - punainen
sininen - musta
jännite tuulettimelle 5V, eli pyörii todella hitaasti.. tuuletin ei pakosti lähde käyntiin.
3. tapa (itse todennut parhaaksi):
punainen - keltainen
sininen - punainen
jännite tuulettimelle 7V, pyörii hitaasti.. lähtee kuitenkin varmasti käyntiin.
Joissakin tuulettimissa on kolje johtoa (pu, si ja mu) silloin ei saa sotkea mustaa ja sinistä johdinta. Musta on kierroslukuanturin lähtevä tieto. Jos sinne syöttää jännitteen (ke tai pu) rikkoo tuulettimen ja parhaimmillaan myös emolevyn. Harvemmin virtalähde ottaa nokkiinsa tuollaisista oikosuluista, koska niissä on rajoittimet ja suojat.