vauvauinti

poika 9kk

elikkä voiko vauvauinnin aloittaa 9kk kanssa.. onko liian vanha?

5

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulta

      hyvä kun tuli vauvauinnista puhetta..olen kauan ihmetellyt mitä hyötyä vauvauinnista on? en siis kysy vittuillaakseen vaan mielenkiinnosta.eihän vauvat opi siellä uimaan,vai? onko se vaan niinki "leikkiä" vanhemman ja lapsen välillä? valistakaa tyhmää=)

      • ja tarkoitus

        Lapsihan oppii uimataidon periaatteessa vasta tuossa 3-4v vanhana, joten siksi vauvauinti ei ainakaan ole "tarpeen".

        Vauvauinnin aloittamiselle on varmasti monenmoisia syitä, kuten on perheitäkin ja heidän tilanteitaan.

        Meillä on purjevene, joten veden äärellä olemme usein.Tämä on ehkä suurin syy vauvauinnin aloitukseen. Toinen on se, että olen itse aina pitänyt uimisesta.

        Aloitimme siis lapsemme ollessa 4 kk. Nyt neiti on 1,5v ja oikea "vesipeto". Noin pienenä uinnin aloituksessa on se hyvä puoli, että tuo ns. luontainen vauvan sukellusrefleksi on olemassa ja sitä pystyy ylläpitämään, kun sukellutuksen aloittaa ennen sen "katoamista". Sukeltamaan oppiminen sitten vanhemmalla iällä on ihan oma asiansa.

        Nyt neiti menee kellukkeiden ja räpylöiden avulla altaassa jo tosi lujaa ja yllättävänkin pitkiä matkoja. Ja mikä tärkeintä, jos sattuisi niin ikävästi, että esim. laiturilta molskahtaa veteen, ei tuo olisi välttämättä lapselle suora hätäännyksen paikka, sukeltaminenhan on tuttua ja mukavaa puuhaa. Kaiken lisäksi, vauvauinti on todella kiva koko perheen yhteinen harrastus.

        Meillä neiti hokee aina vähänkin vettä nähdessään ja usein muutenkin; uimaaan, uimaaan

        Ja ensimmäiselle aloitusiästä kysyvälle tiedoksi; vauvauinnin voi aloittaa milloin vaan, sukeltamaan opetellaan sitten myöhemmin, refleksi kun on jo kadonnut.


    • järjestäjiltä

      Kysy ihmeessä vauvauinnin järjestäjiltä saisitteko tulla kokeilemaan. Sukellusrefleksi alkaa hävitä 6kk ikäisenä, mutta ei kaikilla.

      Vauvauinnissa ei tosiaan opeteta vauvaa uimaan! Kyse on kai lähinnä kivasta harrastuksesta, erilaista tekemistä kuin yleensä. Vauvauinnissa vauvat tulevat "sinuiksi" veden kanssa ja myöhemmin kun on oikein uimaan opettelun aika vauvauinnissa käyneet voivat oppia nopeammin tai eivät ainakaan pelkää vettä. Me ainakin käydään ihan sen takia kun se on kivaa! Kokoperheen yhteinen harrastus ja siellä näkee kuinka vauvalla on kivaa! Vähän eriä kun kylpyammeessa plutimista =)

    • uimarit:)

      Me aloitimme vauvauinnin kun poika oli 3kk ja se onkin käsittääkseni aloitusiän suositus, koska "sukellusrefleksit" pelittää silloin vielä hyvin. Uimaanhan toki voitte mennä,
      mutta välttämättä vauvallanne ei enää refleksi toimi ja yksi vauvauinnin tärkeimmistä ideoistahan on juuri tuo sukeltaminen.
      Kysäiskää paikkakuntanne uinnin vetäjältä asiasta tarkemmin.

      • Jihuuu

        Sukeltaminen ei suinkaan ole tärkeintä - eihän se ole (tietenkään) edes pakollista! Eivätkä kaikki vauvat siitä sukeltamisesta tykkääkään.

        Jos vauvauinti ryhmässä on tilaa, niin ihan varmasti sinne pääsee vielä 9kk vanhanakin polskimaan - eihän uintiin totuttelussa mitään ikärajaa ole, kursseja on aikusillekin ;) Ja meilläpäin on myös isommille lapsille eli 1v. eteenpäin uintiryhmiä, olisiko kenties apllakin eli ei mitään hätää, vaikkei olekaan uintiharrastusta aloittanut jo 3-5kk iässä. Ei siinä mitään yläikärajaa ole, milloin voi lähteä lapsen kanssa polskimaan :)

        Tämä on siis minun järkeilyäni, että tuskin minkään ikäiselle lapselle sanotaan, että olet liian vanha altaaseen.. :O Jos ette kuitenkaan jostain syystä pääsisikään enää vauva-ryhmään, niin sitten niihin taaperoihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      3306
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1658
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1513
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1419
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1354
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1286
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1218
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      942
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      872
    Aihe