Mitä mieltä olet näistä kuvistani?
http://kuvablogi.com/blog/4635/1/
Kuvista palautetta
10
1211
Vastaukset
- äänestäjä
Pystyt kyllä parempaankin, nuo kuvat ei minua säväyttänyt.
- Tonnari
Kiitos kuitenkin palautteesta.
- Miika S
Oma tyyli on vielä vähän haussa, mutta parempi niin kuin kopioida muiden tyyliä. Kuvissa on selvästi yritystä nähdä asioita uudella, persoonallisella tavalla. Ei voi sanoa muuta kuin että koeta kehittyä tyylissäsi, älä ala kopioimaan muita.
Jotain teknisiä juttuja vois laittaa kuntoon. Osa kuvista vaikutti vähän tärähtäneiltä - jos et käyttänyt jalustaa, kannattaisi harkita. Osassa oli kova valo ja turhan jyrkät kontrastit. Valoisat kohdat oli välillä palaneet puhki. Kuvaaminen keskipäivän auringossa tekee joskus tällasta, usein aamu-iltavalot tuo parempaa jälkeä. Tai jotkut kameratkin vääntää kontrastia liikaa, sillon voi auttaa esim. kuvata RAW-kuvia, tai vaihtaa kameraa ;-)- Tonnari
Olen ihan samaa mieltä noista mainitsemistasi teknisistä jutuista, varsinkin toi terävöitys tuottaa ongelmia. En kyllä osaa erottaa onko kuva tärähtänyt vai huonosti tarkennettu, mun kamerassa pitäisi ensin lukita tarkennus painamalla laukaisin puoliväliin, minkä välillä unohdan.
Useimmiten tulee vaan kuvattua kivaa aihetta vaikka arvaisin jo etukäteen ettei siitä kovin hyvä voi tulla sen keskipäivän auringon tai tärähtämisen takia, kyllähän ne silti harmittaa. Kiitos palautteesta.
- _Tiuku_
Ihan hyviä kuvia. Joissakin kuvissa olisi laadun kanssa parantamisen varaa. Tyylisi on kiva :) Kun kuvailet enemmän, harjoittelet ja jatkat samaan malliin niin kyllä sitten onnistut. Vain yrittämällä voi onnistua.
- Tonnari
Kiitos.
- Art-07
Tonnari kirjoitti:
Kiitos.
Haet erilaisia pintoja luonnosta. Näkemys ja yritys sinänsä hyvä, mutta jostakin syystä kuvistasi ei välity se mitä kenties olet hakenut. Vika voi olla valossa, kamerassa tai jossakin muussa. Kuvissa on epäterävyyttä, sävyjen puutettaa jne. Olet kuitenkin oikeilla jäljillä, luontoa pitää katsella eri tavoin ja tuo on yksi tapa.
Kun kokemusta karttuu opit katsomaan kohdetta myös sillä silmällä onko kuvalla edes onnistumisen edellytyksiä, -maksaako vaivaa kaivaa kameraa repusta. Jos näkymä ei isommin sävähdytä, ei se yleensä tule paremmaksi kuvassakkaan. Vaikka monessa hyvässä otoksessa on myös kosolti onnen kantamoista, kyllä hyvä otos perustuu viime kädessä kuvasilmään. Ei muuta kuin harjoitusta.
- Kaipaamaan
Ilman perspektiiviä ei kuva kerro muille, mitä muuta siellä oli.Itsellesi asia lienee selvä.
- Tonnari
Pitäisikö kertoa? ei mielestäni.
Kiitos palautteesta. - Tonnari
Jos olisi laajakulma ehkä kuvaisinkin enemmän taustaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4215097Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1602966Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575912529- 421778
- 551743
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!501706- 871537
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101257MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim151177Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1671114