Hoitojonoista

Onko kellään kokemuksia Satakunnan keskussairaalan jonoista? Mulla pitäis olla siellä munatorvien aukiolotutkimus ja tänään sain lapun, että arvioitu hoitoon pääsyaika n.6kk. Kyllä otti päähän.... Siis puoli vuotta pitäis odottaa että katsotaan onko munatorvet auki? Ja sitten taas jonotetaan johonkin muuhun puoli vuotta ja taas puoli vuotta? Meikäläinen täyttää tänä vuonna 35v. Tällä menolla oon melkein 40 ennenkuin saadaan selville miksi lasta ei tule. Ja sitten oonkin jo liian vanha edes saamaan.(Yritystä meillä takana 1v 8kk.) Onko muilla hoitojono kokemuksia?
6682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Julkisella lapsettomuustutkimus/hoitopuolella tuntuu kerta kaikkiaan että ihan joka paikkaan saa jonottaa. Olen itse HUS:ssa hoidossa. Tutkimuksiin pääsyä piti jonottaa 4kk, sitten tehtiin kasa tutkimuksia joihin kaikkiin jonoa. Tuohon munatorvien aukiolotutkimukseen jonotin 2kk. Sitten hoitojen alettua niihinkin saa jonottaa jonottamistaan. Monta kertaa olen soittanut ja kertonut kuukautisten (taas) alkaneen ja että oli puhetta hoidosta tässä kierrossa. Vastaus on, että "nyt ei tuonne polille mahdu, kaikki UÄ-ajat täynnä, mutta soittelepa uudelleen seuraavassa kierrossa". Kun tuo toistuu monta kertaa, alkaa ottaa päähän. Niillä on kerta kaikkiaan ihan liikaa potilaita ja liian vähän lääkäreitä. Lisäksi kesä-, joulu-, hiihto- ja pääsiäislomat poli on kiinni.

Itse olen 27-vuotias (raskausyritystä 3 vuotta) joten sitkeästi jonottelen täällä julkisella puolella. Siihen vaikuttaa myös vähäinen varallisuutemme. Mutta täytyy sanoa; jos olisin 35-vuotias, menisin yksityiselle heti. Silloin ei ole kerta kaikkiaan enää aikaa jonotella kuukausi- ja vuosikaupalla tutkimuksia ja hoitoja.

Äänestä
  • No kyllä näyttää huonolta jos joutuu jonottelemaan noin pitkiä aikoja. Kurjaa vaan kun lähin "yksityinen" klinikka on 150 km päässä. Sinne ei ihan tosta vain mennä. Olen kyllä yksityisellä lääkäriasemalla hoidossa, mutta saanut lähetteen tuonne kunnalliselle puolelle. Soitan lääkärille ensi viikolla ja keskustelen asiasta...

    Äänestä

  • yyla kirjoitti:

    No kyllä näyttää huonolta jos joutuu jonottelemaan noin pitkiä aikoja. Kurjaa vaan kun lähin "yksityinen" klinikka on 150 km päässä. Sinne ei ihan tosta vain mennä. Olen kyllä yksityisellä lääkäriasemalla hoidossa, mutta saanut lähetteen tuonne kunnalliselle puolelle. Soitan lääkärille ensi viikolla ja keskustelen asiasta...

    sinullahan on vielä kohtuullinen matka, meillä on lähimpään sairaalaan 300 km ja lapsettomuus hoitoihin 650 km.... että silleen

    Äänestä

Onpa harmillista kun joudutte odottamaan niin kauan.
Mulla munatorvien aukiolotutkimus tehdään jo kuukauden sisällä eka käynnistä. Sanoivat vaan että heti kun menkat alkaa niin soita ja varaa aika. Mistään jonoista eivät maininneet.
Ollaan Joensuussa tutkimuksissa.

Äänestä

Mä olen kans jonossa keskussairaalaan Poriin. Yksityinen lääkäri sanoi laittavansa lähetteen sinne. Ultra, verikokeet ja sperma-analyysi tehty. Inseminaatioista ja ivf:stä oli puhetta. Ei myöskään ole mitään käsitystä kuinka kauan menee aikaa. Oletko sinä jo käynyt siellä aiemmin vai määrättiinkö suoraan siihen kokeeseen? Ja jos olet käynyt kuika kauan meni aikaa ekaan "kutsuun"? Kiitos jos viitsit vastailla.

Äänestä
  • Hei Tiina 78,

    Yksityisellä tehty verikokeet, ultra ja sperma-analyysi. Nyt yksityinen on laittanut lähetteen keskussairaalaan munatorvien aukiolotutkimukseen. Yksityisellä lääkärikäynnistä kului noin 2 viikkoa, kun sain kirjeen kotiin, että olen jonossa ja jonotusaika 6kk. En ole aiemmin ollut keskussairaalassa hoidossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yyla kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia Satakunnan keskussairaalan jonoista? Mulla pitäis olla siellä munatorvien aukiolotutkimus ja tänään sain lapun, että arvioitu hoitoon pääsyaika n.6kk. Kyllä otti päähän.... Siis puoli vuotta pitäis odottaa että katsotaan onko munatorvet auki? Ja sitten taas jonotetaan johonkin muuhun puoli vuotta ja taas puoli vuotta? Meikäläinen täyttää tänä vuonna 35v. Tällä menolla oon melkein 40 ennenkuin saadaan selville miksi lasta ei tule. Ja sitten oonkin jo liian vanha edes saamaan.(Yritystä meillä takana 1v 8kk.) Onko muilla hoitojono kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu