Olen merkonomi ja olen ajatellut siirtyä kaupan kassalta toimisto hommiin. Tänään kävin haastattelussa ja työpaikka vaikutti lupaavalta. Pieni kuljetus alan firma ja pääasiallisena tehtävänäni olisi asiakaspalvelu, laskutus, tilausten teko... yms.
Mutta kun haastattelu tuli siihen vaiheeseen että palkkatoivettani kysyttiin niin vanhasta tottumuksesta menin möläyttämään että semmoset 1450 €/ kk (mitä olen ennenkin tienannut kuukaudessa TES:n mukaan kaupan-alalta tehtyäni 30 h /vko.) Haastattelijan ilme venähti jä hän näytti erittäin tyytyväiseltä.
Nyt kaduttaa. JOS nyt sattuisin saamaan paikan niin voinko/uskollanko pyytää enemmän palkkaa? Vai olenko "sitoutunut" haastattelun aikana antamaani palkkatoiveeseeni? Miten esittää asia hienovaraisesti...?
Haluaisin tuon paikan todella.
Mutta kun haastattelu tuli siihen vaiheeseen että palkkatoivettani kysyttiin niin vanhasta tottumuksesta menin möläyttämään että semmoset 1450 €/ kk (mitä olen ennenkin tienannut kuukaudessa TES:n mukaan kaupan-alalta tehtyäni 30 h /vko.) Haastattelijan ilme venähti jä hän näytti erittäin tyytyväiseltä.
Nyt kaduttaa. JOS nyt sattuisin saamaan paikan niin voinko/uskollanko pyytää enemmän palkkaa? Vai olenko "sitoutunut" haastattelun aikana antamaani palkkatoiveeseeni? Miten esittää asia hienovaraisesti...?
Haluaisin tuon paikan todella.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voithan sinä ottaa asian esille valituksi tulon jälkeen, mutta uskon että tuon möläytyksen jälkeen suurimmat asiat valitsemiseesi on juurikin tuo pieni palkkatoive. Todella harvoin työnantaja heti palkkoja nostelee.
Vastaisuuden varalle kannattaa pitää mielessä, että pyytää aina palkan yläkanttiin. Ylhäältä voi varmasti tiputtaa alaspäin, mutta alhaalta ei koskaan kyllä palkkoja nostella työnantajan toimesta.
milloin tahansa. Jos alkuperäinen todella haluaa sen työpaikan niin se kannattaa kyllä ottaa, vaikka sitten alkuun pienemmällä palkalla.
Oikea järjestys näissä asioissa on se, että ensin näytetään mihin pystytään ja sitten esitetään pomolle palkankorotusta kun on näyttöjä hyvästä työnlaadusta.
Palkkahan ei ole todellakaan ainoa eikä edes se tärkein asia työssä viihtymisen kannalta. Vielä lopuksi: vaikka pyydetty palkka olisi alle TES-minimin niin työnantajan on pakko maksaa vähintään se tessissä sanottu minimipalkka.
Se hyvä puoli tässä on, että progressiivinen verotus tasaa tuloeroja, eli eipä sinulle kauheasti enempää käteen jäisi suuremmallakaan kuukausitulolla, kun verotus karsii euroja.
Voihan sitä pyytää lisää, eri asia maksetaanko sitten. Yleensä ei, se on se mikä tullessas sait. Se nousee vain firmaa vaihtamalla.
Niin. Mikä sitten on se TES-minimi toimisto töissä, ilman aikaisempaa työkokemusta, niin saisi edes vähän pohjaa. Mitä olen ottanut nyt selvää niin toimistotyöntekijöiden palkat pyörii 1200-2500 €:n välillä?
Kavereitteni mielestä palkka on ihan ok. Mutta itselläni kanssa sellainen tunne että menin myymään itseni liian halvalla... Ja sillä tunteellahan on kiva lähteä työskentelemään.
Olen ajatellut että jos ja kun sieltä tulee puhelin soitto niin tiedustelen kuukausittaista tunti määrää ja jos se menee reilusti yli 120 h niin otan palkan uudelleen puheen aiheeksi?
Kiitos oikein paljon vastauksistanne ja niitä saa todellakin laittaa lisää! Lueskelen näitä täältä ja ilmoitan ensi viikolla miten kävi.
että työsopimukseesi tulee pykälä, jossa sovitaan palkantarkistuksesta esim. vuoden kuluttua. Siinä vaiheessa, mikäli olet osoittautunut hyväksi työntekijäksi, sinulla on hyvästi neuvotteluvaraa ylöspäin.
Minä tein taloon tullessani näin, ja palkka on noussut alkuperäisestä yli 500 euroa kuussa.
esim. että koeajalta (4kk) palkka olisi tuo toivomasi 1450€/kk ja sitten koeajan jälkeen nousisi esim. 200€.
Itse kun aloitin työt, palkkatoiveeni oli 1800€/kk. Sovittiin ta:n kanssa että koeajan olen 1600€/kk ja koeajan jälkeen nousee tähän pyytämääni 1800 eur/kk.
Joustavuutta... :)
Tsemppiä ja toivottavasti työ tärppää!!
Hei!
Kyllä nyt halvalla myyt itsesi. Alle 2000e/kk ei kannata edes lähteä toiseen työpaikkaan. Onhan sinulla kuitenkin merkonomin koulutus. Tietysti siitä voi hiukan alentaa, mutta ei paljoa. Teet vain kaikille työnhakijoille hallaa noin pienellä pyynnöllä. Soita sinne ja sano että et kait sanonut palkkatoivettasi ihan väärin?
Voi kuule, alle 2000 eur:n työntekijöitä on pilvin pimein. Korkeastikin koulutettuja.
Ap:lle, jos saat paikan niin ota se, aina löytyy muuten joku toinen joka tulee sillä summalla töihin. Sit vaan pidät huolen että (palkka)kehitystä tapahtuu.
Hei!
Kyllä halvalla olette myyneet sitten itsenne. Jos kyse on kokopäivätyöstä eli n.37,5h/viikko. Varsinkin korkeakoulupohjalla! Olen itse yrittänyt lähipiirissäni olevia koulutettuja naishenkilöitä neuvoa pyytämään vähintään 2000e/kk. Kyse nuorista ihmisistä. Alle tuon ei täällä pääkaupunkiseudulla tule toimeen!! Ihan tiedoksi, että sitä palkkaa on todella vaikea saada nousemaan!! Ei onnistu kuin firmaa vaihtamalla. Kokemusta on lähipiiristäni juuri koulutetuista naishenkilöistä. Esim. eräs tuttuni teki toimistotöitä 1850e/kk. Sanoin että tuolla kokemuksella ja koulutuksella (yo-merkonomi) pitäisi saada enemmän. Hän vaihtoi firmaa ja palkka nyt 2200e/kk eivätkä edes hätkähtäneet palkkapyyntöä. Hyvästä saa maksaa. Tuokin on pieni palkka miestenpalkkoihin nähden.
Pyytäisin kassatyöstä virkavapaata, jos se on vakinainen paikka, ja menisin sillä 1450 e uuteen paikkaan. Sopivan ajan kuluttua ottaisin asian puheeksi, kun olisin oppinut työn ja näyttänyt kynteni. Jos palkkaa nostettaisiin 1800-1900 euroon jäisin työpaikkaan, jos ei menisin takaisin kassatyöhön. Näin sinulle jäisi ainakin työtodistus oman alasi työpaikasta.
Liian pienellä palkalla ei kannata tehdä töitä missään tapauksessa.
Ei voi ottaa virkavapaata kassatyöstä, eihän se oo virka!
Itse pyysin monissa haastatteluissa liikaa, enkä saanut paikkaa, kunnes nykyinen työnantaja kertoi palkkatoivomuksen esitettyäni oman tarjouksensa, joka jäi pari sataa toivomuksestani. Suostuttuani tinkimään sain vihdoin töitä...
Aloitin tämän keskustelun käytyäni haastattelussa ja tänään tuli soitto! Sain paikan, ja palkankin sain neuvoteltua ihan mukavaksi. Koe ajan jälkeen katsotaan palkka viellä uudelleen.
Kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille.
Paljon palkkaa sait?
työaika 7tuntia päivässä
Hyvin sait neuvoteltua.. Onnittelut :) Tuo ei todellakaan ole huono palkka..