Puhevikako? kertokaapa mielipiteenne.

Mitä mieltä olette siitä että joku sanoo ärrän eritavalla kuin toiset?
haittaako se? kinnitättekö siihen huomiota?
...se ei ole minulle mikään ongelma ja elämisen este, mutta voi luoja tuntuu pahalta kun joku oikeen yrittää sanoa ärrän niinkuin minä vaikkei edes tarkottaisi loukata.
ehdin jo unohtaa koko "vian" kunnes joku iloisesti alkaa matkimaan (ei välttämättä juuri minua, vaan yleisesti)
onko täällä muita r-vikaisia? kertokaa vaan rohkeasti jos on...kertokaa myös miten sanotte sen väärin...itse sanon sen "ranskalaisena" eli kurkusta..en edes osaa kuvitella miltä tuntuisi sanoa se eritavalla.
ja pojille/miehille vielä...seurustelisitteko r-vikaisen tytön/naisen kanssa, jos hän muuten olisi mielestäsi "sopiva sinulle" ???
9593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

r-vikaisilla ihmisillä ei ole mitään pahaa, jotkut kiusaavat vain koska ei löydy mitään muuta vikaa ihmisessä, mitä vois pilkata.. eihän ihminen tahallaan on r-vikainen.. minusta voisin ihan hyvin seurustella pojan kaa, jolla on r-vika, kunhan tykkään siitä.. en kuitenkaan olisi seurustellu sen kaa vain säälistä..

ja mulla on aika montakin kaveria, joilla on r-vika, ne on todella ihania kavereita, eivätkä ikinä puhu niiden r-viasta, ei se niitä häiritse..

Äänestä

juuh, meizil o kans sillai et tulee kurkusta, ja ei kaverit siitä mitää sano...ja voishan semmonen typy olla iha kiva, ei se sitä ihmisenä huononna...

Äänestä

Mulla on myös r-vika.
Välillähän sen unohtaa, mutta välillä vituttaa kun pitää toistaa jotain sanaa, kun joku ei ymmärrä. Ei mua oo ikinä varsinaisesti kiusattu sen takia, joskus joku vittuillu.
En osaa sanoa miten sen sanon, todennäköisesti juuri noin ranskalaisittain.
Mua ei ainakaan toisen ihmisen puhevika haittaa, tai muukaan "ulkoinen" ominaisuus, koska mun mielestä tärkeintä on se "sisäinen" kauneus, eikä puhevika sitä miksikään muuta.

Äänestä

Ottaisin sellasen, jos sillä vaan on isot tissit ja kiintee perse, ja edes kohtalaisen mukava luonne, tai eipä sillä oikein väliä.

PS: Seks rulez

Äänestä

...poikaystävällä on r-vika. Sillä r tulee silleen.. särähtäen. Ensitreffeillä (sokko-sellaiset) se kuulosti kamalalta ja musta tuntu, etten saa siitä mitään selvää, mut nyt.. se on sellanen "pikantti" lisä siinä jätkässä :]
Olen oppinut ymmärtämään sitä puhettakin, vaikka alussa se todellakin oli vaikeaa =P välillä melkein meni hermot "vian" takia, mutten kehdannut(?) hänelle sanoakaan, että "hei kultu, mä en ymmärrä sun puheesta mitään". Mä vaan keskityin =] opettelun ja totuttelun kanssa sen oppii.. Hänkin on vain ihminen, joka vain sattuu puhumaan eri lailla kuin muut.

Äänestä

Eipä se ärrä vika ole mikään paha ongelma.
Sen kanssa on vain opittava elämään.
Yleensä minulle ei ole tultu vittuilemaan tästä viasta, mutta luokalla on toinen kaveri.
Tyttö jolla myös on ärrä vika. Jolle kyllä vittuillaan. On minullakin toistakymmentä kaveria jotka eivät ole maininneet koko asiasta mitään.
Ja kurkustahan se tullee mikäs "ranskalainen.

Äänestä
  • (tämän "vian" omaavat)
    oletteko olleet ikinä millään puheterapeutilla?
    jos olette...
    auttoiko?
    itse olin kerran...tunsin itseni vaan enemmän vialliseksi ja kummalliseksi...

    Äänestä

  • Olen ollut aikoinani puheterapiassa,jopa kolmella eri teraupetilla.
    Niistä ei ollut apua,päinvastoin heidän ansiostaan itsetuntoni oli romahtaa täysin.
    Aina käydessäni sain kuulla kuinka vajavainen olen ,aivan kuin he yli-ihmisinä eivät ymmärtäisi etten voi asialle mitään.
    Oppinut en siellä mitään,enemmänkin häpesin.
    Olen opetellut itse surauttamaan ärrän oikealla tavalla mutten käyttämään sitä puhuessa,liian vaikeata.
    Ärrä vikaisiin suhtaudutaan enimmäkseen ihan normaalisti,mutta on aina pieni joukko ympäristössä joilla itsellä on itsetunto ongelmia ja sellaisille ärrä vikainen onkin kohotuksen paikka.
    Matkitaan ärrää sortaen ja nauretaan takanapäin matkien hauskuutaen näin porukkaa.
    Kun loppu peleissä katsotaan ärrä vikaa ihmisessä niin jokainen huomaa kuinka vähäinen asia se on ja täysin merkityksetön.
    Tämä vaan on niin helposti tartuttava puute ihmisessä että siitä ikään kuin on sallittua tehdä julkista pilaa kavereiden kesken,jos ihmisellä olisi puujalka ei varmaankaan kavereita naurattaisi jos hänen aikaan joku lahopää siitä veistelisi juttuja.
    Ärrä vikaisilla useilla on usein älykkyys osamäärä suuri,heitä tapaa paljon johtavissa viroissa.
    Tuollainen vika muokkaa myös persoonaa,useimmat kun tuntevat koko ikänsä olevansa huonompia kuin muut kanssa ihmiset,ja jonkun hetkellinen huumorin heitto eli julkinen häpäisy muistuttaa tästä puutteesta.
    Muistakaa,tärkeintähän on että osaatte kommunikoida ja puhua,sen rinnalla ärrä vika on pieni asia.
    Se on myös persoonallisuutta.
    Muistan nuoruudessani kaverin joka oli prätkä kundi ja muutenkin makean näköinen,hänellä oli ärrä vika.
    Hän oli niin karismaattinen persoona että monet halusivat puhua kuten hän ollakseen samanlainen,se kaveri ei välittänyt siitä kuinka hassulta hänen puheensa kuullosti koska hän oli sinut itsensä kanssa,vaikka varmasti häneenkin sattui muutamien lahoaivojen vittuilut,joille hän vain naurahti ja kurvasi pois.

    Äänestä

Asia on okei, jos se on okei sulle! Älä turhaan tee tommosesta ongelmaa! Mua, eikä varmasti ketään muutakaan normaaliälyistä haittaa seurustelu ärrävikaisen kanssa... Eihän sitä kumppania puhetavan perusteella valita ! Pelkkä kysymyskin on jo vähän outo!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärrinmurrin =) kirjoitti:

Mitä mieltä olette siitä että joku sanoo ärrän eritavalla kuin toiset?
haittaako se? kinnitättekö siihen huomiota?
...se ei ole minulle mikään ongelma ja elämisen este, mutta voi luoja tuntuu pahalta kun joku oikeen yrittää sanoa ärrän niinkuin minä vaikkei edes tarkottaisi loukata.
ehdin jo unohtaa koko "vian" kunnes joku iloisesti alkaa matkimaan (ei välttämättä juuri minua, vaan yleisesti)
onko täällä muita r-vikaisia? kertokaa vaan rohkeasti jos on...kertokaa myös miten sanotte sen väärin...itse sanon sen "ranskalaisena" eli kurkusta..en edes osaa kuvitella miltä tuntuisi sanoa se eritavalla.
ja pojille/miehille vielä...seurustelisitteko r-vikaisen tytön/naisen kanssa, jos hän muuten olisi mielestäsi "sopiva sinulle" ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu