Kyllä koirat ovat mukavia eläimiä! Tänään naapurin poika tuli autollaan pihaan ja päästi susikoiransa irrallaan pihalle. Susikoira hyökkäsi toisen naapurin kissan kimppuun. Kissalta lonkka paskaksi ja lisäksi 6 tikkiä puremista, suu jotenkin vituralle (joku rauta systeemi kitalakeen kiinni lekurilla).
Kaiken huipuksi naapurin poika häipyy mitään iloittamatta kuin mitään ei olisi tapahtunut. Naapuri luuli kissan jääneen auton alle ja vasta eläinlääkäri toteaa että kissa on joutunut jonkun isomman eläimen hyökkäyksen uhriksi.
Mukavat koirat
2
208
Vastaukset
- joilla vastuu
Omistajan asia olisi pitää sitä eläintä silmällä. Jos taajamassa asutte, ei kumpaakaan noista eläimistä saisi pitää irrallaan. Eikä tietenkään koiraa saa päästää kissan kimppuun, etenkään jos kissa on omalla pihalla omakotitalossa (sillä omalla tontillahan se eläin saa olla irti). Koiraa on paha mennä syyttämään, se ei paljon erottele kissoja, rottia ja pupuja toisistaan... Monet koirat käyvät minkä tahansa "pienriistan" kimppuun, ja siksipä ne täytyykin pitää kytkettyinä. Ihan oma lukunsa on sitten ne omistajat, jotka usuttavat tarkoituksella koiransa kissojen kimppuun jopa toisten ihmisten pihoilla. :-(
- Lumihukka
Minusta on tosi ikävää, että koira saa vihat päällensä siitä, että se toimii omien viettiensä mukaan. Erityisesti, kun useimmissa tapauksissa syy on vain ja ainoastaan omistajassa!
Koskaan nämä tapaukset ei ole hyväksyttäviä, mutta syyttää pitää nimenomaan sitä, jonka vastuulla koira on.
Olen itse koirani kanssa törmännyt taajama-alueella vapaana kirmaaviin kissoihin, jotka alkavat sähistä ja irvistellä koiralleni (pentu, jolla on myös valtaisa saalisvietti), yksi näistä on jopa niin hurja kolli, että se lähtee tulemaan kylmäpäisesti kohti (ilmeisesti on tajunnut, että koirani on kytketty)!! Mutta tässäkään tapauksessa en kiroa sitä kissaa, vaan sen typerää omistajaa, joka täysin vapaanapitokielloista piittaamatta antaa kissansa terrorisoida hihnassa kuljetettavia koiria.
Peräänkuuluttaisin lemmikkien omistajien vastuuta, itse teen kaikkeni, jotta koirani ei aiheuttaisi kenellekään mitään harmia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723053
- 552715
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792178
- 951996
- 541906
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291349