Tuolla aikaisemmassa vastauksessa -M- kertoi, että olisi myytävänä harlekiinipeipon poikasia. Paljonko maksaisi ja onko sukupuolet jo varmistuneet? Paikkakunta? Ovatko vaikeita hoidettavia, vaativatko korkean lämpötilan? Miten pesintä?
Harlekiinipeipon poikasia?
2
627
Vastaukset
- tuosta lajista
Itsellänikin on ollut peippoja.
Tuossa olisi tietoa:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=40&mode=flat&order=0&thold=0 - -M-
Poikasilla on vielä puvunvaihto kesken, joten ihan vielä eivät ole kaupan. Laitan kyllä ilmoituksen tuonne SPY:n myyntipalstalle jahka niitä voi ruveta luovuttamaan, PK-seudulla majailevat. 50-80e kappale noista on yleensä pyydetty, en vielä ole noille itse hintaa päättänyt. Sekä koiraita että naaraita on tulossa, mutta poikaset ovat kaikki sisaruksia tai serkuksia keskenään, joten pesimäyrityksiin pitää toinen puolisko hommata muualta.
Harlekiinipeippo ei ole juurikaan hankalampi hoidokki kuin vaikkapa seeprapeippo, olettaen että perushoito on kunnossa ja tilaa riittää. Ihan normaalihuoneen oloissa nuo minulla ovat, lentohäkissä muiden peippojen kanssa, valoa tietysti tarvitsevat paljon aussilajina ja lämmöstä pitävät, mutta kyllä normaali huoneenlämpö riittää.
Tuontilinnuilla on joskus ilmapussipunkkeja, mitkä tarttuvat harlekiineihin herkästi, ja nämä saattavat olla syynä harlekiineillä joskus mainittuun herkkyyteen ja maineeseen hankalana hoidokkina. Pesitys noilla on kyllä hieman hankalampaa kuin peruspeipoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1783600Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512512- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101129Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741070- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741