Kanin virtsailu

alkaa rasittaaa

Olen neuvojen tarpeessa. Meille tuli vuoden ensimmäinen päivä suloinen poikakani,jota tarkoitus oli pitää vain yöt häkissä. No sitten yhden yön se siellä viettikin,mutta seuraavaksi yöksi päätin jättää sen vapaaksi. Siitä lähtien se sitten on ollut joka yö vapaana ja muutenkin seikkaillut huoneistossa lähes tulkoon missä vaan. Nyt kuitenkin kahtena viime yönä on alkanut niin sanotusti ruiskia sänkyä,sohvatyynyjä,jopa housunlahkeita. Tänään rupesin sitten miettimään että pitäisi sittenkin totuttaa se häkkiin mutta repi ja raapi kaltereita niin kovasti että pelästyin sen loukkaavan itsensä. Nyt siis en tiedä mikä avuksi. Ajattelin että voisiko se protestointia siitä että yön joutuu viettämään "vain" yhdessä huoneessa kun muuten oleilee koko talossa ? Vai onko nyt alkanut sitten "merkkailemaan" ? Kani on kuitenkin vasta alle puolen vuoden, reilu 5kk. Ja tätä niin sanottua ruiskimista on tapahtunut vain kahtena yönä, ei päiväsaikaan lainkaan mikä sikäli tukee tuota protestointi-teoriaa.
Jos joku osaa jotenkin auttaa, olen sanoinkuvaamattoman iloinen.Kiitos !

3

342

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meillä vaivaan auttoi kastrointi. En muista nyt tarkkaan, milloin nuoren kanin sai aikaisintaan kastroida, mutta puput.net tarjoaa paljon apua tällaisiin asioihin :)

      • Hermanni75

        Yleinen suositus kastroinnille on ½ vuotta, mutta on niitä 4 kk ikäisiäkin leikattu. Pallien pitää olla hyvin laskeutuneet.

        Yleensä kastrointi tuo helpotuksen tuohon vaivaan. Meillä ainakin loppui ruikkiminen kuin seinään.


    • keeko

      Kaniuroksen voi kastroida 20 vk iässä (eli n. 4 kk). Auttoi meillä todellakin, ruikkiminen loppui miltei heti! (Joillain yksilöillä voi viedä vähän aikaa ennen kuin hormonit tasaantuu). Ei ole merkkaillut lainkaan sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      88
      2962
    2. 68
      1038
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      969
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      275
      839
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      140
      798
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      59
      754
    7. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      20
      747
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      671
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      635
    10. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      632
    Aihe