Golf ja Mauritius

Matkakuumeinen

Hei! Onko kenelläkään tietoa/kokemuksia golffaamisesta Mauritiuksella? Kenttiä, hintoja, hotellien omia kenttiä ym mitä vaan!!!
Kiitos etukäteen!

6

1714

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkomaalainen

      Mauritiukselle kannattaa menee avomerikalaustukseen, marliniä ja purjekaloja pyydystämään, golfata voi muuallakin.

    • Sari N.

      Heips Golfari(t)! Kaksi viikkoa sitten tulimme Mauritiukselta. Oleilimme Le Coco Beach -hotellissa, johon kuuluu 9-reikäinen harjoituskenttä. Se huollettiin hyvin, greenit ok. Lähipeliä pystyi siis harjoittelemaan todella hyvin ja se kuului "all inclusive" -hintaan. N.50-60m väyliä, kaksi pidempää. Greenit pieniä, joten haastavuutta löytyi. Mailoja pystyi vuokraamaan, mutta omat ovat aina omia. Jos pelaatte tennistä, kenttä on myös käytössä. Omat mailat kannattaa ehkä ottaa mukaan. Muutakin urheilua kuuluu hintaan; vesihiihto, surfaus, snorklaus, purjehdus fun boatilla jne. Kokeilimme myös sukellusta (lisämaksu)
      Ja sitten 18-reikäiset kentät; One&Only Le Touessrok on saman hotelliketjun alla. Eli Green feen saa huomattavasti halvemmalla, kuin netissä näyttää. 2900 MUR oli tarjous, jos pelasi kaksi kierrosta (n.75 EUR). Yksi kierros 3400 MUR. Hinta sisälsi golfauton ja 0.5 litraa vettä. Kannattaa ottaa lisää vettä ja pelata aikaisin. Kenttä on hieno ja vettä runsaasti ympärillä! Huom. Le coco beach -hotellista on ilmainen kuljetus saarelle. Eli pienoisbussilla ja siitä veneellä saarelle. Jos asuu Le Touessrok-hotellissa, joutuu kuitenkin vuokraamaan golf-auton. Viimeinen väylä on haaste...

      Toinen lähikenttä on Belle Mare Links. Todella hienossa kunnossa. Draiveria saa käyttää. Hinta oli 90 EUR, sisältäen range-pallot, golf-auton ja vettä. Kylmälaukussa on muutakin tarjolla ja hinta kohtalaisen suolainen. Matka sinne taksilla 150 MUR per sivu.

      Nämä kentät olivat saaren itäosissa. Vieressä Belle Mare Legends, mutta se on vain resortissa asuville.

      Toivottavasti näistä on apua! Kysy lisää!
      Terkuin,
      Sari

      • golfia

        Miten varasitte green feet? Pitikö varata etukäteen ja kuinka paljon aikaisemmin? Useissa aiemmissa kohteissa on riittänyt, että ajaa taksilla vaan paikan päälle ja aina on päässyt pelaamaan ilman varaysta.

        Eli tuolla alueella ei ollut muita kuin nuo kaksi kenttää, jossa voi pelata? Ja Touessrokissa yksi kierros kalliimpi kuin kaksi?

        Pidittekö muuten tuosta hotellista, oliko paljon lapsia? Sitähän mainostetaan lapsihotellina ja itse emme niin kovastri välittäisi vilkkaasta lapsihotellista, jos näin voi sanoa. Miten hotelli muuten, esim. ranta kiinnostaa kovasti! Oliko lähellä mitään palveluita?


      • Sari N.
        golfia kirjoitti:

        Miten varasitte green feet? Pitikö varata etukäteen ja kuinka paljon aikaisemmin? Useissa aiemmissa kohteissa on riittänyt, että ajaa taksilla vaan paikan päälle ja aina on päässyt pelaamaan ilman varaysta.

        Eli tuolla alueella ei ollut muita kuin nuo kaksi kenttää, jossa voi pelata? Ja Touessrokissa yksi kierros kalliimpi kuin kaksi?

        Pidittekö muuten tuosta hotellista, oliko paljon lapsia? Sitähän mainostetaan lapsihotellina ja itse emme niin kovastri välittäisi vilkkaasta lapsihotellista, jos näin voi sanoa. Miten hotelli muuten, esim. ranta kiinnostaa kovasti! Oliko lähellä mitään palveluita?

        Varasin green feen hotellissa, respan lähellä on palvelutiski. Aika hyvin sai aikoja, ei ruuhkaa. Tosin kyllä siellä porukkaa liikkui jonkin verran. Varmaankin riippuu siitä, montako pelaa.

        Yksi kierros oli kalliimpi. Sain "paljousalennusta" jo kahdella kierroksella.

        Mauritiuksen kentät tästä linkistä; http://www.golfworldmap.com/africa/mauritius/index.html?gclid=CLa_6tLEj4kCFSHLVgodzHLY7g

        Hotelli oli ihan ok. Ei mikään *****. Ruoka oli pieni pettymys, hedelmiä ei ollutkaan niin runsaasti. Muutenkin aika samankaltaista - tosin pitää ottaa huomioon, että kaksi viikkoa voi painaa asiaa. Tosin hyvä jälkiruokapöytä piristi.

        Lapsia jonkin verran, mutta ei haitaksi. Lastenklubi näytti olevan hyvin hoidettu. Altaassa lapsille rajattu oma alue. Emme kokeneet mitään ongelmia lasten suhteen. Huone siisti ja ilmastointi toimii. All inclusive -paketti ei sitten sisällä kaikkia juomia, vaan paikalliset juomat. Esim. paikallinen (?) punaviini oli välillä hyvää, välillä huonoa. Mutta kyllä siellä juoda saisi, jos sitä haluaa. Olut kuulemmma hyvää. Huoneen baarikaappi täytettiin päivittäin. Siellä oli virvokkeita, suklaata ja olutta. Väkeviä sai viedä baarista huoneeseen.

        Rantaan ei tule aaltoja, koska koralliriutta kauempana estää sen. Tossut ovat välttämättömät, koska merisiilejä saattoi olla missä vaan (ainakin vesihiihtopaikan lähellä, joka ei ole varsinainen uimaranta). 10 metrin päässä rannasta alkoi jo "akvaario". Korallejakin on, mutta ei välttämättä hyvin värikkäitä. Snorklaten näkee ihan hyvin. Rannan hiekka ihan hyvä, tuolit kannatta varata ajoissa aamulla.
        Alueella on muita hotelleja ja hotellin aidan takana paikallinen baari ja pari vaatekauppaa. 3km:n päässä oli Belle Maren kauppakeskus (löytyy kyllä vaatevalikoimaa laidasta laitaan) ja Flac n.20min ajomatkan päässä.

        Golfintoa!


      • A-L

        Lähdemme tuohon hotellii (Le Coco Beach) ja tämä oli todella kiva YLLÄTYS, että 9-reikäinen harjoituskenttä kuuluu all inclusive -hintaan. Edes jotakin hyvää hotellista - siitä on saanut lukea aika ikäviä kokemuksia :( Meitä on alkanut vähän jännittämään, mikä meitä odottaa... Maaliskuun lopussa -07 lähdetään.


      • papinow

        Heippis sullekkin Sari N ! Olen kuullut,että Franssit häiritsevät vesihiihtoa helmikuussa.Onko näin? Hyvää golfkesää toivottaa Jorma ja tytöt


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe