Pitääkö paikkansa, että poliisin virka-aseeksi valittu Glock 17. on itse asiassa täysi paska? Tuttu urheiluampuja kertoi, että Glock on halpa ja luotettava kyllä, mutta aseena se on täysi paska ainakin tarkkuden osalta.
Millaisin perustein poliisi on valinnut virka-aseen, jos sillä ei edes käytännössä voi osua kunnolla maaliin? Eikös virkapistoolin pitäisi olla nimenomaan tarkka, jotta ei tarvitse räiskiä maaliin vähän sinne päin? Itse harrastan ilmakivääriammuntaa ja arvostan kiväärissä nimenomaan tarkkuutta. Ei huvittaisi ammuskella 10 patia tauluun niin, että valtaosa löytyy ympäri valkoista aluetta tai taulun ulkopuolelta. Joka laukaus pitää mennä kympin tienoille ja mieluummin peräkkäin ilman hutikuteja. Tosin oma ilmakiväärini on täysi paska jos ampuu ilman kaasupatruunaa. Pitää hommata kunnon tukilla oleva laatukivääri jossain vaiheessa.
Olisiko poliisin ehkä kannattanut valita virka-aseensa paremmin? Olisihan noita löytynyt alkaen Sigin ja Waltherin tuotteista. Dessukin olisi voinut olla vaihtoehto. Pysäyttää ihan minkä tahansa käytännössä.
Glock 17.
12
2566
Vastaukset
- Tavan konstu
Kirjoittaa joku joka ampuu ILMAKIVÄÄRILLÄ !
- paikkaansa
17 ja 19 malliset aseet ovat erittäin tarkkoja alle 20 metrin matkalle. Poliisillahan on erityisaseita jotka mahdollistavat myös erittäin tarkan osumisen tuon ylimenevältä matkalta. Aseet ovat valittu ja testattu juuri suomen olosuhteisiin mm. kovaan pakkaseen soveltuviksi eli toiminnaltaan varmoiksi ja kestäviksi. Halpakaan glock ei ole sillä hinnat pyörivät 1000 euron luokassa. Glock merkki on erittäin arvostettu myös muiden maiden poliisien ja rajavartioiden käytössä. On myös muistettava että poliisin aseenkäyttö virkatehtävissä ei ole verrattavissa urheiluammuntaan. Verorahasi eivät näen ollen mene hukkaan jos yleensä veroja maksat.
- kyllä
halvimmillaan n. 500 eurosta ylöspäin tavalliselle käyttäjälle. eiköhän valtio saa vielä alennusta kun enemmän tilaa kerralla.
Hyvä ja tarkka ase, ja ennen kaikkea kevyt kantaa varustevyössä. Ihan mukava puoli kun sitä vyötä 12h päällään pitää. - urh.ampuja.
Onhan se myös tottumuskysymyskin.
Mutta totta tuo että ei voi verrata poliisin aseenkäyttöä urheiluammuntaan. Vai mitä sanoo poliisit? Onko täällä oikeita poliiseja?
Itse tottunut raskaaseen aseeseen joten en voi sietää glockeja. Kyllä sillä kasan kuitenkin saa aikaiseksi.
Olis kiva tietää miten glock otettiin vastaan aikoinaan siis poliisit, kun siirryttiin 38 raudasta muoviin.
Tuosta taisi olla ase-lehdessä juttua joskus.
- on gut
Glock 17 on työkalu jolla ammutaan viidestä metristä konnaa jalkaan,ei leikkiase jolla sihdataan puoli minuuttia toinen silmä ummistettuna pikkurilliä koukistaen koulutauluun kahdesta viidestä metristä.Sitä paitsi sillä osuu 25m matkaltakin riittävän hyvin jos osaa ampua.
- 1911A1
yksinkertainen point-and-click - ase yksinkertaiselle väelle, vähän niinkuin kaksitoiminen revolveri.
- 2012B2
it's a point-and-bang, always loaded. Simple gun for those professionals who aim to stop.
- Poliisi HPL
Haluan nostaa kaksi lainausta kirjottajan tekstistä esiin ja muuta ei sitten tarvitsekkaan sanoa...
"Itse harrastan ilmakivääriammuntaa"
Ja
"Dessukin olisi voinut olla vaihtoehto"
WOAHAHaHahahHahHaHHHHHHAAAAAAAAAAAAAA!- tarkoitin
dessun niklattua 45/70 revolveria, se on oikeesti hyvä vaihtoehto !
- -Glock
Ainakin FBI käyttää Glock 23 mallia.
- -Glock
-Ainakin FBI käyttää Glock 23 mallia.
http://www.glock.com/- 1911A1
SIG Sauer P229 - mallia.
http://www.remtek.com/arms/sig/model/229/229.htm
FBI:n SWAT-tiimi, eli Hostage Rescue Team taas suosii .45 kaliperista 1911 - mallin pistoolia, Springfield Armoryn valmistamana.
http://www.impactguns.com/store/PC9111.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli265133Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123745Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403177IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462709Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861298Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2751249- 591165
- 791129
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941106Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2071024