Zafiran arvo romahtaa

Ikävä oli lukea et noinkin paljon lähtee uudesta autosta arvoa pois kolmen vuoden jälkeen.

http://www.ajovalo.net/ArvoHuonoimmat.htm
93049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ajovalonet on yksityisen henkilön ylläpitämä sivusto ja tuo ikivanha tilasto perustuu vain sivunpitäjän omiin vertailuhin. Oikeaa ja ajan tasalla olevaa tietoa saa esim. TM:n käytettyjen autojen hinnastosta tai HS:n sivuilta.

Ei tuo Zafira mikään arvoauto olekkaan, mutta naurattaa kun noita ajovalonetin huuhaajuttuja linkitetään siellä täällä ja totuutena tottakai. ;)

Äänestä

Tuohan on silloin kun zafira maksoin niinkuin Opel muutenkin todella paljon enmpi kuin muut saman kokoluokan vastaavat autot. Nyt on hinta paremmin kohdallaa hintojen pudottua.

Zafira pitää hintansa erittäin hyvin. Olen tehnyt vertailua ja sen voit tehdä myös itse esim nettiautosta katsomalla paljonko on hinta taso.

Alle 150tkm ajetusta vanhan korimallisesta joutuu mielestäni maksaa aika paljon, vasta yli 200tkm ajetuissa hinta tippuu jonkunverran enempi. Uusikorisia myynnissä vasta vähän ja nekin lähes uuden hintaisia.

Muutenkin tuo arvon pitäminen on melko suhteellinen käsite johon ei kukaan voi antaa tyhjentävää lausunto johtuen niin monesta tekijästä mistä asia koostuu.

Äänestä

Hei

Tossa vaikuttaa varmasti kun on tullu toi uusi malli niin vanhan mallin hinta on pudonnu normaalia enemmän. Riippuu tietty noista kilsoistakin.

Minun mielestä opeli kuitenkin pitää hintansa ihan keskinkertaisesti. ei huono eikä mikään erittäin hyväkään.

Tuntuu että ranskalaisissa hinta putoaa kyllä kaikkein nopeimmiten.

Äänestä

1. Uuden A-mallin hintaa laskettiin jossain vaiheessa. Lisäksi uusi B-malli on jopa halvempi kuin edellinen A-malli. Tilasto vertaa ko. auton silloiseen ostohintaan, ei siihen mikä uuden hinta on vertailuhetkellä. Kun uuden hintaa lasketaan, laskee käytetytkin! Tilasto vääristää.

2. Tuli uusi malli. Edellinen sai 2 tähteä turvallisuudessa, uusi 5 tähteä. Uudessa ESP:t ym., uudet moottorit, tilavampi jne. Uusi malli maksaa ehkä hieman vähemmän kuin vanha maksoi. Mietipä mitä vaikuttaa vanhan mallin käytettyihin...

Äänestä
  • Uusi mallinen zafira pitää arvonsa paremmin kuin autot keskimäärin.

    Äänestä

  • pitää arvonsa kirjoitti:

    Uusi mallinen zafira pitää arvonsa paremmin kuin autot keskimäärin.

    buahahhahhaahhhaaaa

    Äänestä

  • pitää arvonsa kirjoitti:

    Uusi mallinen zafira pitää arvonsa paremmin kuin autot keskimäärin.

    Niin vanhakin malli piti arvonsa paljon paremmin kuin esim. Astra. Tästä oli mm. tilastoja pari vuotta sitten Tuulilasi liitteessä. Kunnes sitten uusi malli tuli, kilpailijoiden mallit ja vanhan hinta romahti.

    Äänestä

  • pitää arvonsa kirjoitti:

    Uusi mallinen zafira pitää arvonsa paremmin kuin autot keskimäärin.

    on joskus pitänyt paikkansa niin se on ainoastaan takaisinkutsuttujen autojen tilastossa.

    Äänestä

ota ääliö selvää mikä malli oli 1.8 elegance, kirjoittele sitten.


Sille kun ei ole enää vastinetta !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


--- kirjoitti:

Ikävä oli lukea et noinkin paljon lähtee uudesta autosta arvoa pois kolmen vuoden jälkeen.

http://www.ajovalo.net/ArvoHuonoimmat.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu