Nokia N93 ja Elisan kytky

Meneekö jossain vikaan?

Itselläni on siis Soneran liittymä ja vanha -joskin toimiva - Nokian puhelin. Laskeskelin tuossa, että viimeiseltä kahdelta vuodelta laskut ovat olleet keskimäärin 39€/kk. Ja olen puhunut noin jotakuinkin 4-5h ja 50-70 viestiä kuukaudessa.

Jos nyt otan tämän Nokia N93 Elisan kytkyllä (250min/100 tekstaria/25Mt dataa kuukaudessa) hinnaksi tulee tämä 43,89€/kk. Uskon, että tämä keskimääräinen 5€ kuukausittainen hintaero tuskin minua vie konkkaan. Ja myöskään tuo 250min varmaankaan ei useasti välttämättä tule ylittymään.

Paperilla katsottuna ei siis ole mitään järkeä pitää nykyistä liittymä/puhelin -yhdistelmää. Mietin vaan, että periaatteessa näyttää liiankin hyvältä tämä kytky, mutta mikä tässä muka voi kusta vai voiko? Tiedän, että se sitoo 2 vuodeksi, mutta onko jotain perustavanlaatuisia ongelmia kokemuksen perusteella mitä kytkykauppa on tuonut esiin?

4

1414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattais

      kilpailuttaa muutkin operaattorit kuin pelkästään sonera ja elisa on halvempiakin

      • Ei ole jos tuohon luottaminen

        DNA:ta en taasen edes huoli vaikka sitä suosittelisikin. Tuo palvelu tyrkyttää tuota Elisan pakettia mitä harkitsin jo ennen. Jostain syystä nuo Saunalahdet eivät ole tuon mukaan niin edullisia miltä ehkä näyttävät.


    • Nuka82

      Mä laskin tarkkaan parilta kuukaudelta mun puheluiden minuuttimäärät ja viestimäärät, ja valkkasin sitten sopivan liittymän. Ei kai siinä voi hävitä jos ei ala yhtäkkiä puhumaan enempää tai vähempää kuin yleensäkään.

      Jos kilpailutat, niin muista että paketit on todella erilaisia! Joudut laskemaan monella eri tapaa nuo puhelusi jos haluat olla varma.

      Ja kaikkia kehottaisin menemään testaamaan puhelinta liikkeeseen, että se on varmasti omanlainen. Sitä joutuu pitämään sen 2v kuitenkin, eroon on aika hankala päästä ennen sitä.

      • Elisa N93 ;)

        Oon tutkinu noita itse ja sitten kattelin tuolta www.gsmvertailu.fi ja Elisaa se tyrkyttää melkein kaikissa tapauksissa. Ei siinä, mielummin Elisan liittymällä otankin.

        Sitä 2 vuotta olen lähinnä miettinytkin, mutta en tiiä.. tällä hetkellä olisin kallistumassa juuri tuon N93 puoleen. Vaikkakaan ihan varma en ole tarvinko tosiaan sitä kaikkea mitä se tarjoaa. Mutta toisaalta hyvä kamera on ok sekä netin käyttö myös ja kun tuossa pystyi vielä noita pdf:iä ym. katseleen niin avot. Mutta saa nähdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      296
      2676
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1409
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1251
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1225
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1063
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      976
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      900
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe