Tehdään yhteinen päätös, että "käräytämme" kaikki Imatralaiset "pimeän" työn tekijät/teettäjät. Mielestäni Imatralla on yleistynyt pimeät työpaikat, varmaan muuallakin Suomessa, mutta kenties saamme MEIDÄN veröprosentin pienemmäksi, kun käräytämme nämä. Yhteiskunnan pitäisikin rakentaa jonkunlainen palkkiojärjestelmä niille, jotka ilmiantavat nämä yhteiskunnan mätäpaiseet.
Pimeetä työtä
imatralainen
192933
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jospa vaan jostain löytyiskin pimeetä työtä, tekisin saletilla.Tosin joillakin varauksin, mitään pillerinmyyntä ym.en kuitenkaan alkaisi tehdä, mutta jotain muuta.
Mie teen töitä mitä vaa pimeesti tai valossa ei oo väliä... mie en yhteiskunnalt ota mittää ,enkä anna....mie oon omillain !
Mie oon storalla töissä ja nauran niin et valtava läskimaha hytkyy hah hah haa
Enso-Kutseitill oltii ennevanhaa ko oltii nuorii ja hölmöi,mutt sitko alko tulla järkee nii sillo lähettii maailmalle ja ei olla kavuttu.
Miust ei oo olemaa koko ikkääin samas duunipaikas,mie tulisi kaheliks jos mie en vois puhhuu ko mikä löysi miul on ja millo mie lähe pilkille..
Minnuu iha tosissaa säälittää esim storalaiset ko hyö raukat joutuu vuuvest toisee killumaa löysäs hirres ja saavat siint hyväst vaa jonku ruosteisen mitallin ryntäilleen..
pankkiin 3-3.5 donaa ekuja,sit jää viel 6päivän vapaat tehä pimeitä duuneja,useimmilla on omat pikku duunit viel Storan hommien päälle.Että sillei kusetissa.
Mihin on parasta ilmoittaa? Laitetaanko tänne nettiin ensin?
OVerottajalle ilmoittaminen on tietysti paras ratkaisu. Tietenkin niiden kohdalla, ketkä saavat työttömyyskorvausta, voi ilmoituksen tehdä myös työvoimaviranomaisille. Täällä saitilla nimien mainitseminen on arvelluttavaa. Olen miettunyt nettisivuston perustamista, em. ilmoituksia varten, mutta se saattaa laajeta hyvinkin laajaksi. Itselläni ei riittäisi resurrsit koko Suomen paljastuksia tutkimaan.
Aika pimeetä hommaa muuten. Eikä varmaan maksa mitään veroja. Toi nimessä mainittu mereneläväkin on ihan pelkkää huuhaata. Myy muka venäläisille hummereita, mutta sen keittiö ei ole edes nähnyt yhtään hummeria. Sitte sillä on varaa joka viikko ostaa upea amerikkalainen maastoauto. Jotain laitonta se kyllä puuhailee.
Polttele mielummin niitä venäjän tupakoita...
Jollain taitaa olla taas ajanpuutetta vai? Eikä sulla oikeasti ole parempaa tekemistä? Tuleeko siitä niin pirun hyvä tunne kun saa "käräyttää" jonkun? "Yhteiskunnan mätäpaiseet" haha, jos todella haluut auttaa yhteiskuntaa niin eikö muka pysty parempaan.
tehdään aina kun muilta töiltä ehditään.Puuttusit ennemmin noiden herrojen rahan käyttöön ni vois ne verot tippua.Mee kaupungin talolle kiukkuu.
Yöllä tehtävää työtä?
Moni kansanedustaja tekee muuta työtä sen edustustyön lisäksi ja kaksi palkaa juokse samaan aikaan kun vain yhtä työtä tekee, eli olemisestakin voi saada palkkaa. Siksi pimeä työ kakkostyönä pitäisi sallia jokaiselle.
Kyllähän pimeästä työstä voi käräyttää, mutta entä jos onkin sen käräytetyn ystävä verotoimistossa, niin mitään ei tapahdu. Ei tämä Suomi ole niin puhtoinen, kun luullaan.
on hanurista kun kaikkia vanhoja voi tällein kaivella niin kuin jotkut teke........e.Oisko parannettavaa
Ja miks? Jos ei valosalla työllä elä, niin teen kyllä niiiiin paljon pimeetä ku ikinä ehdin ja vähän päälle. Ärsyttää tuollaset. Sultako se on pois jos joku saa extraa siitä, että tekee töitä ilman vakuutuksia ja eläke-etuja ja elelee sitte vähän leveemmin? Ja ihan turha jauhaa mistään verokertymistä, höpö höpö. Niin kauan kun on varaa rakennella jotain puliukkojen uima-altaita keskustaan, niin kauan on liian paljon rahaa kunnalla.
En ole koskaan tehnyt töitä "pimeästi", vaikka ammattitaito antaisikin siihen todella hyvän mahdollisuuden. Olen aina maksanut veroni hyvillä mielin, enkä ole katkera yhteiskunnan pummeille. Kuitenkin olen aina valmis "käräyttämään" pimeäntyön tekijät.
Hommaa!
minuuu. Leikkasin eile nurmikon ja äiti makso 5€ siitä.Enkä verottajalle oo mitää ilmottanu...
Juu kyllä tää on nyt senverran rankemman luokan veropetos että IP-osote pitää jäljittää. Äitis menettää kaiken omaisuutensa nurmikkonsa valtiolle, ja sie oot loppuikäs merkitty mies...