Valinnan vaikeus...

Auttakaapa asiaan perehtyneet tyhmää valitsemaan ensimmäistä Linux-versiota. Eli aikaisemmin kokemuksia (karvaita) vain Windows maailmasta ja ajattelin jos asentaisi pari vuotta vanhaan Pomiin Linuxin. Kävin Huuto.netissä katseleen mitä löytyy ja tarjontahan on aivan mahdoton. Eli mikähän olisi tällaiselle aloittelijalle helpoin vaihtoehto? Kehuivat tuossa aiemmin Mandrakea, kuinkahan lie helppo asentaa?
Kiitos!
4299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Linux-versioiden kanssa on vähän sama juttu kuin autojenkin, jokainen kehuu käyttämäänsä. Jos tunnet jonkun linux-käyttäjän niin sama versio voisi olla sopiva, olisi tarvittaessa apu lähellä.

http://suse.wmhost.net

Äänestä

Mandrake on todella helppo asentaa (suomenkielinen asennus). Mandrakessa tulee mukana monta eri ikkunointimanageria (työpöytää) joten aloittelijalle se on mitä mainioin vaihtoehto. Silti olen vaihtanut käyttämään SuSE 8.1 Office Desktoppia. Siinä olevalla CrossOver officella pystyn käyttämään MS Officea ja autocad:ia linuxissa > bye windoze. Joten valintasi on siis joko MDK 9.0 tai SuSE 8.1 . Muutama tietysti suosittelee RedHat tai Debian mutta ne eivät ole aivan yhtä helppoja suseen ja mandrakeen verrattuina.

Äänestä

Itse hankin ensimmäisenä Linuxinani SuSE 8.1:n tossa viime vuoden lopulla. Olen siihen tosi tyytyväinen. Asennus oli myös todella helppo, vaikkei suomeksi ollutkaan. Ongelmia on tullut jonkin verran, mutta netistä on aina löytynyt parin päivän sisään joku joka osaa auttaa.

Red Hatissa on toisaalta se hyvä puoli, että apu on vielä varmemmin saatavilla. Jossain viime syksyn Mikrobitissä oli artikkeli "Kun humanisti Linuxin osti", ja siinä oli siis humanistityttö ostanut SuSEn... Se ei muistaakseni saanut nettiä toimimaan eikä puhelinapu osannut auttaa, sanottiin vaan että Red Hatin kanssa oltais voitu osatakin.

Ei kai sillä distrolla loppujen lopuksi niin kauheesti väliä ole, kunhan valitsee sellaisen että tietää saavansa apua. Jos tuttavapiirissä ei ole kokenutta Linux-käyttäjää, kannattaa varmaan valita joko Mandrake, Red Hat tai SuSE.

Äänestä

Debian, se jopa toimii! Toisin kuin redhat tai mut vastaavat kaupalliset "MS kopio" -purkkaviritykset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaulaote kirjoitti:

Auttakaapa asiaan perehtyneet tyhmää valitsemaan ensimmäistä Linux-versiota. Eli aikaisemmin kokemuksia (karvaita) vain Windows maailmasta ja ajattelin jos asentaisi pari vuotta vanhaan Pomiin Linuxin. Kävin Huuto.netissä katseleen mitä löytyy ja tarjontahan on aivan mahdoton. Eli mikähän olisi tällaiselle aloittelijalle helpoin vaihtoehto? Kehuivat tuossa aiemmin Mandrakea, kuinkahan lie helppo asentaa?
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu