Kuinka paljon menee rahaa ruokaan esim. viikossa? Yksin asuvalla meinasin lähinnä.
Ruokakulut
13
3281
Vastaukset
- mieti mieti
paljon syö!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
- ........
Riippuu siitä, paljonko syöt ja mitä sieltä kaupasta ostat.
- mietinvain
Niin, voi olla että oli kysymys liian epäselvästi esitetty, mutta tää oli nyt lähinnä tämmönen gallup - halusin vaan tietää mitä muilla yksin asuvilla menee :)
- kuukaudessa
noin 250 euroa. Laske siitä viikon ruoka! Asun siis yksin.
- ...
Tuo 250 €/kk on jo aika paljon yksinasuvan ruokakuluiksi. Sehän tekee vähän yli 60€ viikossa. Itselläni meni yksinasuessa ruokakauppaan noin 50€/vko, tosin siinä oli sitten ruuan lisäksi mukana pesuaineet, vessapaperit, siteet yms. Ja vähemmälläkin olisin pärjännyt. Ruokaan menevä raha riippuu ihan siitä, tekeekö itse ruokaa, millaista ruokaa tekee ja vertaileeko hintoja.
- olen
perheellinen ja meillä 2 aikuista ja 2 lasta. Menee ehkä noin 700euroa kuussa. Siinä mukana pesuaineita, koiranruokaa ym muuta.
- frog
Sanoisinpa,että menee 20e. Teen ite ruoat ja vertailen hintoja. Syön aika monipuolisesti. Aamupalaksi leipää ja illalla lämpimän ruoan. Kerran puolessa vuodessa ostan vessapaperia (6 rullaa) ja pesuaineet.
- yksin asuva
Minulla menee semmoiset 150 € kuukaudessa. Enimmäkseen teen itse,mutta välillä syön valmisannoksia. Tähän on laskettu myös vessapaperi,pesuaineet ym. hygienia tarvikkeet. Eli viikossa tämä on noin 35 €,ja yksin asun.
- mietinvain
Kiitos vastauksista, joita on tullu ihan kivasti :D
- sademaja
minulla menee kk alle 50 euroa ruokii, pesuaineisiin yms, koska syön koulussa lämpimän aterian ja syön kämpilläni vain aamuisin ja iltaisin sekä viikonloppuna lämmin ateriakin toki. (olen kasvissyöjä ja minulla on kuukuppi, joten niissä myöskin säästää halutessaan)
- kahden hengen talous
menee kuukaudessa ruokaan 130-150 euroa (siis taloudessa kaksi aikuista) ja tämä sisältää pesuainee, koiranruoat ym. Rahaa säästyy esim. jos tekee itse.
- mahdollista
päästä noin vähillä ruokakuluilla 2 hlöä kuukauden ajan?
Saatteko te ilmaisen aterian jostakin koulusta tms. 20 vuotta sitten oli ruokakulut tuon kokoiset.
Kerroppa vinkkinä mitä ihmeessä te laitatte oikein lämpimäksi ruuaksi joka päivä ja mitä sitten viikonloppuna.
Syöttekö aamulla pelkän kaurapuuron eikä voileipiä leikkeleiden kanssa ollenkaan.
Entäs juustot, niitä ette varmaan syö ollenkaan.
Olisi monelle hyvä antaa vinkkejä, kun tuhlaavat kaikki rahansa pizzoihin ja niin hampurilaisiin.
- menee vähän
Noin 10 € ruokaan. Kaljaan menee noin 30 € viikossa. Eli noin 40 € per viikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821259Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021047Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611000Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12959Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103933Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ139900Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68846Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119761- 77695
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121694