Hommasin Ps2:sen eilen, ja nyt ilmeni yksi pulma. Eli miten pelit saa näkyviin telkkarissa? Siis millä kanavalla? Kyseessä on vanha TV, jossa on SCART-mallinen liitin. Kyseisellä telkkarilla ei ole ikinä katseltu videoita, enkä tiedä mikä se videokanava oikein on. (eli missä pelit näkyy)
Konsolissa ei ole vikaa, pelit toimivat toisella telkkarilla hienosti. Auttakaa, jos tiedätte miten oikean kanavan saa virittettyä vai saako ollenkaan!
Konsolissa ei ole vikaa, pelit toimivat toisella telkkarilla hienosti. Auttakaa, jos tiedätte miten oikean kanavan saa virittettyä vai saako ollenkaan!
Vastaukset 4
Vanhimmat
LAITA TELKKARI KANAVALLE 0,JOS EI AUTA KYTKE PELIKONSOLI PÄÄLLE JA HAE TELKKARISTA KANAVANHAULLA OIKEA KANAVA.
TAI KOKEILE AV1 KANAVAA
Telkkkarissa on SCART-liitin takana ja kaksi plugireikää (keltaiselle eli videolle ja valkoiselle eli audiolle) punaistahan ei pitänyt kytkeä jos monokaiutin. En siis kytkenyt. Mutta ei toimi kumpaakaan kautta, olen koettanut eri johdoilla ja eri siirtotieasetuksilla mutta ei auta. Konsoli siis toimi kyllä toisella telkkarilla, eli pääsin vaihtelemaan asetuksiakin. Mutta nyt on kaikki konstit kokeiltu ja alan olla epätoivoinen! Pitääkö todella ostaa uusi TV? Mitään AV-kanavaa siinä ei ole eikä nolla ole oikea kanava. Onko siis mahdollista se ikinä saadakaan toimimaan vai onko pakko ostaa uusi telkkari. Kyseinen TV on siis 10-15 vuotta vanha halpa Philips, onko totta kun jossain kuulin sanottavan että näistä vanhoista halpamalleista puuttuu joku osa, ja ne eivät ymmärrä näiden uusien vehkeiden päälle? (siis PS2:sen) Pleikka ykkönen kyllä toimi hyvin ihan joka kanavalla, ei siis edes tarvittu videokanavaa. (piraattikaapelilla, alkuperäisellä en tiedä) Kyseinen piraattikaapeli ei sovi PS2:seen. Olisin todella kiitollinen, jos joku osaisi auttaa! =)
jos tellussa sattuu oleen kapula, niin siinä kuuluisi olla nappula, jossa lukee AV tai vastaavaa..