nöffi muka itsepäinen

nöhfi

hei onko totta että nöffi on itse päinen? en tiädä tästä sillä minu koirani(seropi nöffi/malmuutti) on kuin enkeli koira mutta toisaalta siinä on toistakin rotua.

7

1186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sämpylä,.,

      meillä ainakin äijä on ihan juntti! Se kun ottaa jonkun pään niin siinä sitten taivutellaan kun muukaan ei auta..

      Niin ja kun se on vielä vähän hölmö ja yksinkertainen niin siinä se koko komeus sitten onkin..

      Nartuilla tuo junttapullaus on enemmän luovuutta, mutta uroksilla on oma apäätä ihan tarpeisiin useimmiten. Jos saat käsiisi vanhoja nöffilehtiä niin siellä on monta kivaa tarinaa siitä kuinka omistajan ja nöffin mielipiteellä on eroja esim tokossa ja agilityssä vepestä puhumattakaan.. Esim vepessä samaa mieltä ollaan veteen menosta, paikka voi olla eri ja rantaantulokin kyseenalainen jne..

      Osa tietysti johtuu huonosta kasvatuksestakin, mutta osa ihan varmasti rodusta!

      Nuori uros on muuten luupäiden kunkku kun se yrittää ottaa herruutta talossa vai onko täällä joku uroksen omistaja joka ei ole istunut koiransa päällä herruudesta mitellen? Siitä kun nimittäin päästää irti liian aikaisin niin saa hampaita äkkiä. Minä ja moni muu on maannut koiransa päällä jopa liki tunnin ennen kuin se on antanut periksi ja alistunut nokkimisjärjestyksessä toiseksi.

      Verrattuna sakemanniin tai bertsuun ollaan ihan eri leveyksillä jääräpäisyyden kanssa noutajasta puhumattakaan!

      • JeanetteV.

        Joo itsellä on huomen 10vko tuleva uros ja kyllä sitä päätä pojalta löytyy.
        Tämä herra on pahempi ku on meidän Rwu ja AstN olleet.
        Saa nyt jo pistää poikaa selällee rauhottuun kun ei mene ajatukset yksiin ja herralla menee sitten hermo.
        Kyllä tää poika ainakin pitää päänsä loppuun asti..


      • sämpylä,.,
        JeanetteV. kirjoitti:

        Joo itsellä on huomen 10vko tuleva uros ja kyllä sitä päätä pojalta löytyy.
        Tämä herra on pahempi ku on meidän Rwu ja AstN olleet.
        Saa nyt jo pistää poikaa selällee rauhottuun kun ei mene ajatukset yksiin ja herralla menee sitten hermo.
        Kyllä tää poika ainakin pitää päänsä loppuun asti..

        koomista on ollut kun koiramme isän omistaja jolla on itsellään viisi koiraa on soitellut ja kysellyt kuulumisia. Siinä sitten on juteltu ja jossain vaiheesssa tullut puheeksi mitä teen; makaan koiran päällä.. Toisessa päässä on naurettu makoisasti ja pitkään!

        Koiraa ei kannata päästää ennen kuin se alistuu tai koko touhussa ei ole mitään mieltä. Kyllä se sitkeinkin sissi taipuu aikanaan ja tuossa isässä sen pennun pitäminen on huomattavasti helpompa akuin sitten kun se painaa 60-70kg tai enemmänkin ja jo sen selätys on taktiikkaa eikä voimaa..

        Tuosta ajasta on sekin etu jäänyt, että meillä ainakin kun koiraa tuijottaa niin se alistuu aika nopeasti uhossaan nyt jo vanhanakin. Meinaan pitäähän se paapankin välillä harvakseltaan testata josko olisi säännöt muuttuneet..


    • tiutui

      No meidän 10vkonen myös on jääräpäinen kun mikä.
      Ei meinaa kyllä millään mennä päähän että kuka määrää.. Ja kamala komentamaan herra on. Mut eiköhän se siitä :)

    • tapaus nöffi/malamuutti

      Minusta malamuutti on todella itsepäinen.
      Nöffistä ei ole kokemusta, mutta nuo muut on sitä mieltä, että se on itsepäinen.

      Näyttää siltä että kun kaksi itsepäistä rotua sekoittaa saa rauhallisen.

    • jj

      Nöffin luultu itsepäisyys perustuu ÄLYKKYYTEEN, hän osaa punnita käskyjä, onko mitään järkeä siis toteuttaa.
      Nöffi vaatii paljon kommunikaatiota, ei siis sovellu osta ja unohda ihmisille.
      Synnynnäisesti älykkäänä on myös todella nopeaoppinen.
      Suomessa valitettavasti "jalostus" on keskittynyt enemmän karhumaisen ulkonäön luomiseen.
      Alkuperäinen "NEWFOUNDLISMI" juurikin vaati koiran älykkyyttä, vesipelastustaitoa, johon nuo luotiin about 1400-luvulla.
      Itsellä Kanadalais-alkuperää oleva kohta kakskymppinen seniori, eikä hienompaa koiraa saa millään hinnalla!
      Paljon liikuntaa, virikkeitä, kuria, rakkautta, siinä resepti onnistuneeseen koiruuteen.

    • Meiän nöffi narttu ainakin kyseenalaistaa kaiken mitä sille sanoo:D Pitää olla tiukka kuri ja järjestys tai muuten se vaan näyttää siltä että "tee ite mitä lystää",sillä on niin tyly ilme:D Vaatii hieman motivointia ennen kuin saa sen tekemään mitään,nykyään kyllä uskoo aika hyvin mutta jästipää on.Ei se todellakaan tyhmä ole,pikemminkin se taitaa pitää muita tyhminä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3248
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      2613
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2506
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      64
      1463
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      91
      1445
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1045
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      334
      964
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      955
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      857
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe