Asuntoa

Ostaessa

Hei minkälaisiin seikkoihin kannattaa kiinnittää huomiota asuntoja kierrellessä? Mitä kannattaa kysyä ja tietää? Sähkö, lämmitys, omatontti? Naapurit? Naapurin välinen seinä, kiviä vai levyä? Ympäristö? Tulevat projektit yhtiössä? Aikaisempi ostohinta, eikö se pidä kertoa? Tällätavalla voisi verrata esim jos hinta on noussut 1-2v n.30te ja laitettu vain parketti, niin eikö se ole jo kohtuutonta? Yleensäkin minkälaisiin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota. Neuvoja kiitos.

16

1774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus lyhyesti

      Ostin kerrostalo asunnon.
      Taloyhtiön vuosikertomus hyvä lukasta lävitse tilinpäätöksineen jne...

      Itsellä oli muutama seikka mihin kiinnitin huomiota..
      Onko ja mitä remontteja tehty ja mitä mahdollisia remontteja tulossa kuten esim julkisivu/putki/ikkunaremontit jne..Jos tulossa niin kustannus arviot jne...

      JA sitten vielä onko tontti oma vai kaupungin vuokra?

      koska sopimus raukeaa jne ja paljonko tuleva kortus neliölle mahdollisesti tulee oleen!! Yhdestä paikasta kun tiesin tämmöisen tapauksen kysyin että paljonko korotus tulee oleen.

      Paikka oli tampereelta ja neliöitä oli tontissa 27.000 neliöö ja asuntoja oli jotakin noin 300 kappaletta ensin ei meinannut asiaa ilmottaa mutta kun tivasin siltä niin sain vastaukseksi euron neliö joka tossa tapauksessa teki noin 50 euroa lisää, yhtiövastiketta joka oli noin 140 euroa jo valmiiksi sillä hetkellä taloyhtiössä oli
      myös julkisivuremontti juuri valmistumassa johon oli jouduttu ottamaan lisää lainaa joka teki noin kaikkinensa siihen 56 neliön poxiin 8000 euroa lisää siis velattomaan hintaan.

      Asunnosta oli pyyntiä karvan verran enemmän kuin vastaavan kokosista asunnoista keskimäärin. Eli eipä tullut kauppoja en jättänyt edes tarjousta. Ja muutenkin siihen olis tarvinnut tehdä hieman sitä ja tätä jotta siitä olis saanut semmoisen oman näköisensä.....


      Täs nyt oli jotain sulle extraa tohon sun listaan mitä olit jo listaasi laittanut

      • Anonyymi

        Ensi-asunnon ostaja! Älä koskaan osta asuntoa vuokratontilla.


      • Anonyymi

        Ehdottomasti omalla tontilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensi-asunnon ostaja! Älä koskaan osta asuntoa vuokratontilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensi-asunnon ostaja! Älä koskaan osta asuntoa vuokratontilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehdottomasti omalla tontilla.


    • peukku68

      ei kenenkään tarvitse kertoa millä hinnalla on kämppänsä ostanut. Se on kerrottava millä sen voi myydä..

      Asuntojen hinnat nousee vaikka niihin ei tehdä mitään kunnes ne joskus on niin kuluneet että hinta alkaa laskea. Se on asia jolle et mahda mitään ja joka ei sulle kuulu ollenkaan..

      Kaupassa ei ole kyse kohtuudesta vaan ihan muusta..

    • Jani-xxxx

      Ensinnäkin kannattaa perehtyä taloyhtiön tilinpäätökseen, siitä näkyy yhtiön taloudellinen tilanne. Myös toimintakertomus on hyvä katsoa läpi, siitä saat selville yhtiökokouksessa päätetyt mahdolliset projektit.

      Välittäjän ei tarvitse, eikä välittäjä missään tapauksessa aio kertoa aiempaa kauppahintaa. Joissain tapauksissa ei välittäjä itsekään saa tietoonsa aiempaa kauppahintaa. Ennen vuotta 1999 tehtyjen kauppojen tiedot on vaivalloista kaivaa esiin, eikä välittäjä siihen yleensä vaivaudu, koska ei siitä mitään hyötyäkään ole. Arviointia se tosin helpottaa, varsinkin kiinteistökaupoissa.

      Jos sinulle sattuu niin, että yhtiöön tulee tietämättäsi projekti, joka nostaa asunnon kuluja on kyseessä salainen taloudellinen virhe. Tällöin sinulla on oikeus perua kauppa, tai hakea korvauksia edelliseltä omistajalta. Käräjäoikeus pääättää toimenpiteen.

      • Anonyymi

        Jos yhtiöön on tulossa "rojekti" niin vasta kun siitä on tehty päätös, se on ilmoitettava.


    • Anonyymi

      Ei koskaan vuokratontilla.

    • Anonyymi

      Tänä vuonna osakeasuntoja on mennyt ennätyksellisen monta KONKURSSIIN..
      Mikäli taloyhtiö ajautuu konkurssiin, niin valitettavasti osakkeenomistajan sijoitus omaan asuntoon tulee käytännössä arvottomaksi.

      Eli: Taloyhtiön talous ja korjaustarpeet ja niiden suorittaminen kannattaa ottaa erittäin vakavasti.

    • Anonyymi

      Asunto pitää olla omalla tontilla että kannattaa ostaa. Ei vuokratontilla missään nimessä koska ei koskaan tiedä paljonko vuokrat nousevat, ja vuokrista ei koskaan pääse eroon muuta kuin ostamalla tontin omaksi.

      • Anonyymi

        Merkitsevä asia on se, koska nykyinen vuokrasopimus päättyy. Silloin vuokra voi jopa moninkertaistua.


    • Anonyymi

      Ehdottomasti pitäisi olla omalla tontilla.

      • Anonyymi

        Ennen ostajia kiinnosti vain, onko parketti/muovimatto ja onko keittiössä kivanväriset kaapit.

        Nyt kohkataan omistustontista.

        Todellisuudessa ostetaan OSAKE asunto-osakeyhtiöstä. Pitää katsoa, ostetaanko velkaa vai hyvä sijoitus.

        Iso lainataakka (yhtiölaina) on tietysti miinusta, muttei paha ongelma, jos talo on uusi tai äskettäin remontoitu. Vuokratonttikin on lisäkulu = pieni miinus, muttei lähellekään pahimmasta päästä. Molemmissa tapauksissa sentään tietää, mitä ostaa.

        Surkein vaihtoehto on ostaa asunto huonoon kuntoon päässeestä talosta, jossa kaikki mahdolliset remontit (putki, julkisivu yms) tekemättä ja hinnat niin matalia, ettei remontteihin enää saa edes lainaa (talon arvo ei riitä korjauslainan vakuudeksi). Talon kohtalona on rapistua asumiskelvottomiksi -> myyntihinta painuu nollaan ja käteen jää vain velkaa ja kuluja. Luonnollisesti näitä pommeja "myydään" sillä verukkeella, että halvat kulut / halpa vastike... kun on kaikki kunnossapito laiminlyöty ja ummistettu silmät ongelmilta.

        Siinähän käy lopulta näin https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/fa112902-fa90-44a4-adce-3720374b387b

        Tänään HS artikkelissa mainostettiin, miten omistuasunnon voi saada 6 tonnilla. Niin, mutta ao. talossa ei vakuusarvo riitä pieniinkään remontteihin eli tämän kunnossapito on jo ajettu alas. Luultavasti rupeaa pian myös vastikkeiden maksu tökkimään, kun maksukykyisemmät asukkaat muuttavat pois ja asunnot valuvat halpojan sijoitusasunotoja haalivien/huijarien käsiin. Samalla saadaan talo täyteen ns. yhteiskunnan kermaa.

        Kauhean kiva ei ole sekään, että taloon on tulossa iso ja kallis remontti. Myyntihinta tietysti alempi tässä tilanteessa, mutta kämppä voi pian olla 3-6 kk liki asumiskelvoton ja kuluihin voi tulla aimo pomppu.... mitä 1. asunnon ostaja ei heti kättelyssä kaipaa.

        Jos remontti tulee vasta useamman vuoden päästä, se on pienempi kiusa. Yleensä palkka nousee työuran alussa vauhdilla, joten 2030 on helpompi kaivaa taskusta pari satasta/kk lisää kuin juuri nyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      74
      7617
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      128
      3037
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1884
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      69
      1709
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      126
      1540
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe