Asiaa varmannki kyselty ennenkin, mutta silti kysyn;
Miten tapahtuu Golf IV apukuskin penkkiin airbagin vaihto ?
Pitääkö ottaa akun kenkä irti, kun irrottaa sähköjohdot penkin alta, että järjestelmä ei laukea ?
Entä voiko autoa käyttää, jos en onnistu saamaan sitä kasaan yhden illan aikana, että järjestelmä ei laukea ?
Olen luettanu hälytysjärjestelmän ja vika on tuossa kohtaa lukulaitteen mukaan.
Tietenki penkki käteen, verhoilut pois jne.
En tarvitsisi mitään naljailua Kiitos.
Miten tapahtuu Golf IV apukuskin penkkiin airbagin vaihto ?
Pitääkö ottaa akun kenkä irti, kun irrottaa sähköjohdot penkin alta, että järjestelmä ei laukea ?
Entä voiko autoa käyttää, jos en onnistu saamaan sitä kasaan yhden illan aikana, että järjestelmä ei laukea ?
Olen luettanu hälytysjärjestelmän ja vika on tuossa kohtaa lukulaitteen mukaan.
Tietenki penkki käteen, verhoilut pois jne.
En tarvitsisi mitään naljailua Kiitos.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihan takuulla kannattaa tehdä kaikki tuollaiset turvajärjetelmiin liittyvät korjaukset itse
suositeltavaa on tehdä ne lisäksi kerrostalon parkkipaikalla räntäsateessa
uskallatko tosissaan vetää piuhat sillä perusteella että täällä joku sitä suosittelee ?
Airbagin vaihto ei onnistu ihan pelkällä tsi meiningillä, sillä uusi airbag on 'koodattava' auton turvajärjestelmälle toimivaksi ja siihen tarvitsee ainakin VAG-Com ohjelman, mutta parempi olisi jättää se osaavan ammattiliikkeen tehtäväksi.
Airbagien kanssa ei ole suositeltavaa leikkiä tuolla VAG-Com ohjelmallakaan itse, vaikka se onkin teoriassa mahdollista.
Jos et autoa saa kasaan yhden illan aikana niin siitä taas seuraa lisää vikakoodeja vikamuistiin (ei mihinkään hälytysjärjestelmään) jotka pitää VAG-Comilla tai merkkiliikkeen testerillä nollata, ilman vikojen nollausta kaikki auton airbagit (ja turvavöiden kiristimet yms) ovat poissa käytöstä. Poissa käytöstä olevat turvalaitteet tarkoittavat, että auto on käytännössä katsastamaton.
Lisäksi kun kyseessä on verhoilun sisään tuleva airbag on sen verhoilun 'korjauksessa' oltava huolellinen ettei tee liian kestäviä saumoja väärään paikkaan tai voi käydä niin että tuon airbagin mahdollisesti lauetessa se laukeaa aivan väärään suuntaan aiheuttaen tuhoa, eikä estäen sitä.
Ja viimeisenä vielä se huomautus, että yleensä vika ei ole edes tuossa airbagissä, vaan sen johdoissa jotka irtoavat/hapettuvat/hankautuvat penkin alla siihen kuntoon että auton oman diagnostiikan kommunikointi airbagin kanssa epäonnistuu -> auton vikajärjestelmä toteaa bagin olevan rikki, vaikka se onkin ehjä.
Homman tein kuitenki tallissa äsken. Ei ollu kummonen homma.
Vika koodikaan ei tarviinu VW koodausta, vaan poistu kun laitoin virran päälle.
ei ollu vika liitoksissa, vaan kaikki oli kunnolla kiinni enkä löytäny katkonaisia johtoja.
Verhoilun lankoja ei tietenkä tarttee katkoa, vaan se irrotetaan kokonaisena.
Teen muuten uudelleenki, jos tarttee, toivottavasti ei tarvii.
Keksin muutakin tekoa vapaa-ajalle