Esim. äkillisessä mielenhäiriössä ihmiset tekevät mitä ihmeellisempiä asioita, niin miehet kuin naisetkin, isät ja äidit, ihan täysin ilman lapsia tai sitten suoraan lapseen kohdistuvana tekona.
Ei lastensuojelu ole mikään ennustajaeukko tai ukko ylijumala, joka voisi ennustaa ja estää kaikki ikävät tapahtumat ennakkoon.
Tuo ihminen, joka noita 'rakas äiti' juttuja tänne tyrkyttää, on itse sairas.
Ei lastensuojelu ole mikään ennustajaeukko tai ukko ylijumala, joka voisi ennustaa ja estää kaikki ikävät tapahtumat ennakkoon.
Tuo ihminen, joka noita 'rakas äiti' juttuja tänne tyrkyttää, on itse sairas.
Vastaukset 5
Vanhimmat
olisi voitu estää jos ei niin paljon valtaa olisi uskottu ruohonjuuritason työntekijälle. nykyisellään hölmlimmätkin päätökset vaan leimataan eteenpäin tutkimatta asiaa. kun sossu pimahtaa lapsi lähtee...
joutuu käymään sen verran usein neuvolassa, etenkin heti alussa, että neuvolantäti olisi voinut huomata, ettei kaikki ehkä ole kunnossa.
toisen lapsen kohdalla onko edes mitään käyntejä?
Kun emme mitenkään kukaan voi tietää
mikä perheen tilanne todellisuudessa on ollut. Emmekö voisi antaa pienen vauvan olla rauhassa enkelten luona. Tälle asialle emme kukaan enää voi mitään.
Voimme vain toinen toisistamme enemmän huolehtia ja tarvittaessa auttaa
ja yrittää olla tukena ja apuna kaikille läheisille ja lähimmäisille
tarvittaessa.
Jumala siunatkoon kaikkia nuoria perheitä; lapsia, äitejä ja isiä.
mutta luulisi neuvolakäyntejen laiminlyömisen kumminkin aiheuttavan ajatuksia terveydenhuollossa ja sitä kautta tiedon pitäisi kulkea sossuunkin.
tyytyväisiä jos ei esimerkiksi toisen lapsen kanssa tullakaan enää neuvolatädin juttusille.
Neuvolassahan ei muuta kuin punnitaan ja katsotaan pysyykö lapsi "käyrillä" ja onko tolkku lapsella tallella.
Neuvolassa käynti on perheille vapaaehtoista.
Toiset käyvät (ja haluavat käydä mieluummin) yksityisillä neuvola- ja lääkäriasemilla.