YIT:n asunnot

Kun YIT:n rakennuttama uusi kerrostaloasunto tässä ehkä tähtäimessä, niiin satutteko tietämään mites tuo rahoituspuoli on järjestetty noissa. Täytyykö kaikki rahat maksaa heti kun asuntoon muuttaa vain onko mahdollista jättää maksamatta esim. puolet, joka sitten maksetaan yhtiövastiikkeen kanssa kuukausittain?
7935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Osa asunnon hinnasta voi jäädä velkaosuudeksi yhtiölainasta.
En tunne noita YIT-kohteita, mutta ainakin aina on mahdollista maksaa oma osuus pois yhtiölainasta. Etuna on ainakin se, että omana asuntolainana saat verotuksessa korkovähennyksen, mikä jää yhtiölainaosuudesta saamatta. Yhtiövastike muodostuu hoitovastikkeesta, ja mahdollisesta rahoitusvastikkeesta. Tuolla jälkimmäisellä taloyhtiö lyhentää ja hoitaa nimenomaan tuota yhtiövelkaa.

Äänestä

Pääosa YIT rakannuttamista kerrostaloista toteutetaan siten että asunto tulisi olla maksettu kun asunto on valmis.

Viimeinen maksuerä asunnosta laukeaa kun asunto on "muuttokunnossa". Tämä on perinteinen malli. Mutta samalla YIT on rinnalla erikoiskohteita, joissa on olemassa yhtiölainaa tms. rahoitusjärjestelyjä.

Kannattaa rohkeasti ottaa yhteyttä YIT asuntomyyntiin. Se kun on ihan ilmaista palvelua. Saat suoraan tietoa kaikista vaihtoehdoista!

Semmottiis!

Äänestä

Ja kannattaa myös muistaa että uusiin kohteisiin sisältyy vaiettu katastrofi - yhtiölaina.

Uudet kohteet eivät enää mene kaupaksi (kiistaton fakta) eli taloon jää tyhjiä asuntoja. Ne jäävät ensikädessä rasittamaan rekennuttajaa, ja sen jälkeen kun rakennuttaja menee nurin niin ne alkavat rasittaa osakkeen omistajia.

YIT ei välttämättä mene konkurssiin mutta tulee tavalla tai toisella maksattamaan noi tyhjät asunnot vastikkeissaan.

Äänestä
  • Miten YIT, joka on siis myymättömien asuntojensa kanssa tavallinen osakas yhtiöissä, aikoo periä saatavansa vastikkeissa joista päättää yhtiökokous, ei YIT?

    Äänestä

  • höpöpöpöpö kirjoitti:

    Miten YIT, joka on siis myymättömien asuntojensa kanssa tavallinen osakas yhtiöissä, aikoo periä saatavansa vastikkeissa joista päättää yhtiökokous, ei YIT?

    http://www.invalidiliitto.fi/ap-pics/heijastinliivi.jpeg

    Tällä varustuksella estät, että raksamies heittää vahingossa tiilen päähäsi, kun olet katsastamassa neukkukuution rakennusvaihetta ja juuri maksamassa isoa kuplahintaa!!

    Äänestä

  • yit:n rakennuksella siellä kirjoitti:

    http://www.invalidiliitto.fi/ap-pics/heijastinliivi.jpeg

    Tällä varustuksella estät, että raksamies heittää vahingossa tiilen päähäsi, kun olet katsastamassa neukkukuution rakennusvaihetta ja juuri maksamassa isoa kuplahintaa!!

    Hyvä pointti

    Äänestä

kuitenkaan sen firman puoleen kääntyä.
tekevät kilvan sutta ja sekundaa. saattaapi olla talviaamuna makkarin nurkassa pakkasta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahoitus kirjoitti:

Kun YIT:n rakennuttama uusi kerrostaloasunto tässä ehkä tähtäimessä, niiin satutteko tietämään mites tuo rahoituspuoli on järjestetty noissa. Täytyykö kaikki rahat maksaa heti kun asuntoon muuttaa vain onko mahdollista jättää maksamatta esim. puolet, joka sitten maksetaan yhtiövastiikkeen kanssa kuukausittain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu