Microsoft jyrää!
Siankallo
15655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kiveksiäs
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=29464
Hyvin pyyhkii mikkisoftalla.
Millaista apua kaipaat tuon kanssa?
joka ei edes toimi vaan tarvitsee kymmeniä apuohjelmia että uskaltaa laskea nettiin. No eipä tuo paljoa kyllä maksa mutta aika on rahaa eikä sitä saa takas.
Tässä on juuri se epäkohta johon mm. EU:n tulisi puuttua (sen sijaan että se pakottaa M$:n riisumaan Windowsista Media Playerit yms.): Windowsin pakkomyynti jokaisen uuden tietokoneen mukana.
Jos kuluttajilla olisi mahdollisuus valita koneen mukana toimitettava käyttöjärjestelmä, M$:nkin olisi pakko kehittää Windowsista toimivampi ja turvallisempi että joku sen ostaisi. Nyt on aivan sama kuinka bugisen käyttöjärjestelmän M$ julkaisee, konepakettien hankkijat joutuvat maksamaan siitä joka tapauksessa.
että muut tarvitsevat tasoitusta kun ei ilmaiseksikaan kelpaa kenellekään. Valintahan on vapaa ollut aina. Käsityksesi pakkomyynnistä on jotenkin vinksahtanut. Kannattaa vaikka lainata muutama kymppi ja ostaa kerran Windows niin sittenhän tiedät mitä puhut. Itse olin amisaikoina samanlainen kuin sinä.
Vertailepa joskus kaupoissa myytäviä tietokonepaketteja. Montako eri käyttöjärjestelmää löydät?
Windows on ylivoimainen ainoastaan virusten/haittaohjelmien imuroimisessa, joita se onnistuu hankkimaan ihan itse ilman käyttäjän avustusta jopa sekunneissa.
Windowsin pakkomyynti on ainoa tapa saada ihmiset maksamaan siitä. Jos valinta olisi vapaa, tuskin kukaan ostaisi Windowsia.
Ajattele normiostajaa. Jos siinä ostettavassa koneessa ei ole windowsia niin asiakkailla heti herää epäilys. Linuxilla myytävässä koneessa on leima:
Lelukone,rahat menee hukkaan,erotun muista kun koneessa on Linux,tuttavilla on kaikilla Windows.
Linuxilla on erittäin huono maine kansalaisten keskuudessa. Toki möisin konetta josta saisi käyttöjärjestelmän osuuden jätettyä kassaan mutta se ei vaan toimi.
En tiedä minkä maan kansalaisten keskuudessa Linuxilla on huono maine. Linuxista on sitä paitsi niin monta eri levitysversiota, että tuollainen yleistys on typerää. Windowshan se tyrkkää koko ajan puhekuplia työpöydälle, päästelee naurettavia ääniä ja...tiedätkö sen koira-animaation XP:ssä. Koko käyttöjärjestelmähän on kuin lapsille suunniteltu.
Linux on vakaampi ja turvallisempi kuin Windows. Ongelma on siinä, ettei markkinoilla kannata olla, kuin yksi käyttöjärjestelmä. Ohjelmistojen ja pelien tekijät joutuisivat muuten suunnittelemaan tuotteensa joka käyttöjärjestelmälle erikseen ja se maksaisi valtavasti.
Täydellisessä maailmassa olisi vain yksi käyttöjärjestelmä tai monta YHTEENSOPIVAA käyttöjärjestelmää. Vähän niinkuin Linux.
ps. Jos et saa Linuxia toimimaan, vika on sinussa.
"Windowsin pakkomyynti jokaisen uuden tietokoneen mukana."
Ainakin vielä eilen tietokoneen pystyi ostamaan vaikka osa kerrallaan ja ilman käyttöjärjestelmää.
En sitten tiedä onko tänään asiat jo toisin.
Kukaanhan ei pakota ostamaan konepakettia joka on varustettu Windowsilla.
"Pakkomyynti" on ihan hyvä ilmaisu.
Ns. normiostaja ei osaa asentaa käyttöjärjestelmää, hän ostaa paketin, jossa käyttöjärjestelmä on valmiiksi asennettuna - siis Windows. Hän ei ole tietoinen siitä, että Windows täytyy joka tapauksessa asentaa jonkin ajan kuluttua uudelleen. Hän vain toteaa eräänä päivänä, että kone on liian hidas ja ostaa uuden. Uusi kone sisältää jälleen Windowsin. Kiva.
Itse olen kasannut oman pöytäkoneeni. Sain juuri mitä halusin, eikä osien takuu raukea, jos avaan kotelon.
leikkikalu. Koneen saa ostettua ihan millä käyttiksellä haluaa mutta yleensä halutaan Windows sen ylivertaisen laadun takia. Kaikki toimii eikä tarvitse olla nörtti jos vaikka asentaa kovalevyn tai jonkun ohjelman. Ja kaikki löytyy Windowsiin, ihan mitä ikinä haluaa. XP on tällä hetkellä ylivoimaisesti paras käyttis. Muut ruikuttaa ja rukoilee käyttäjiä ilmaisille keskentekoisille virityksille.
Linuxilla on joka puolella maailmaa yhtä huono maine ja syystä. Sen takia sille ei tehdä pelejä eikä mitään.
"Täydellisessä maailmassa olisi vain yksi käyttöjärjestelmä tai monta YHTEENSOPIVAA käyttöjärjestelmää. Vähän niinkuin Linux."
Vai että Linux yhteensopiva?
http://imagescommerce.bcentral.com/merchantfiles/4508723/no bullshit1.jpg
"ps. Jos et saa Linuxia toimimaan, vika on sinussa"
Tai sitten laitevalmistajissa, ohjelmistovalmistajissa tai väärissä planeettojen asennoissa, mutta ei koskaan itse Linuxissa.
mene kasvattamaan viikset, ei normaalin ihmisen tarvitse itse kasata konetta ja käännellä lähdekoodista siihen käyttistä ja ohjelmia.