Mistä öljyä saa? Kuinka paljon pitää antaa noin 4 kg kissalle ja kuinka usein? Voiko sekoittaa vaikka märkäruuan sekaan vai miten pitäisi antaa?
Kissa on puolipitkäkarvainen ja kakoo usein ja oksentelee, joten ajattelin josko saisi autettua näiden karvapallojen kanssa tätä hommaa....
parafiiniöljyn
5
1596
Vastaukset
- duski
sen verran tiiän että apteekista saa. siellä osannevat neuvoa enemmän.
- ...
ei voi ottaa jatkuvaan käyttöön, vaan ainoastaan satunnaisiin, koviin suolistotukoksiin. parafiini estää ravinteiden imeytymisen.
parempia ja hellempiä ja helpommin annettavia vaihtoehtoja on esimerkiksi ihmisille tarkoitettu levolac (ei niin paksua, eikä pahaa) tai kissanmallas. myös ruokaöljyä voi ensin kokeilla paremman puutteessa.
parafiiniöljyä kannattaa annostella varovasti, aloittaen muutamasta millilitrasta ja lisätä tarpeen vaatiessa. ruuan mukana tuskin menee.
jos syötöt kissallesi raksuja, kannattaa vaihtaa raksut hairball ruokaan.
säännöllinen harjaaminen auttaa myös.
jos turkki on huonokuntoinen ja karvaa lähtee normaalia enemmän, on syytä miettiä kissan ruokavaliota ja antaa parin kuukauden rasvahappokuuri.
onko oksennukset karvoja? jos kissa kakoo jotakin muuta, kuin karvoja, voi olla kyseessä jokin ruoka-aine allergia tai sairaus,jolloin kannattaa ottaa yhteys eläinlääkäriin. - kissa-äiti
Voi kuulostaa hassulta, mutta paras keino on, jos kissalle tulee esim. tukoksia karvoista, tai mistä tahansa on ananasmehu, olen sitä antanut ruiskulla. Monesti jo yksikin kerta riittää, kun tukos aukeaa.
Parahfiiniöljy jota tosiaan saa apteekista, on sellaista, et se estää ruuan imeytymisen, sitä ei voi antaa montaa kertaa peräsin, ja haittana on myös kun se tulee peräpäästä pois, sitten on öljyssä vähän joka paikka!
On kokemusta näistä molemmista, mutta nykyisin annan vain tätä mehua, ja hyvin on pärjätty. Siitä on ainakin kymmenenvuotta, kun tämän konstin mulle yksi kissan omistaja neuvoi, tästä ei sairastu kissa, kaikki ovat pirteänä ja terveenä. - Anonyymi
Kiitos ananasmehu toimi hyvin,kissalla ollut ummetusta ja meni ruokahalut.no annoinpas ananasmenua alkoi ruoka vähän ajan päästä maistamaan..
- Anonyymi
Aika metka kikka tuo ananasmehu, mutta jos auttaa niin miksei..?:)
Mutta ummetukseen Levolac on parempi, turvallisempi ainakin.
Parafiiniöljy estää ravinnon imeytymisen, mitä Levolac ei tee, ja parafiiniöljy myös saattaa lamaannuttaa kissan suoliston, jos sitä käyttää pidempään ja säännöllisemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1559819Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1277939Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2607472Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi27101Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1216162Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k865951Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j535752Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944831Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja62772Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541414