tiedättekö kirjoja, joissa käsitellään rasismia ym.....

Kertokaa siis jos tiedätte hyviä kirjoja/teoksia/romaaneja/novelleja missä käsitellään rasismia, rotusortoa, tumman ja valkoihoisen välistä suhdetta, ja varsinkin rakkautta toisen ihonvärin, uskonnon tai kulttuurin omaavaan ihmiseen jne.

Tästä jo varmasti ymmärrätte sunnilleen mitä haen kiitos jos vaivaudutte vastaamaan
1132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin, mietinpä vain, miltä kannalta asiaa tahdot esiteltävän... Lindahlin Exit on hyvä kirja natsismista Ruotsissa, samoin Mankell käsittelee sitä monessa dekkarissaan.

Coetzee ja Brink myös ainakin sivuavat aihetta. Lewis Nnkosi kirjoittaa kirjassa Linnun kiima on tarina mustan miehen ja valkoisen naisen "rakkaustarinasta" Etelä-Afrikassa. Sitten on sellaiset kun Ellen Kuzwayo ja Rian Malan. Tietokirjoja tietysti löytyy vaikka mitä. Hae kirjastojen kokoelmista jo mainitsemillasi hakusanoilla, voit lisätä myös sanan apartheid.

Asiaa puoltavia teoksia tuskin paljon löytyy kirjastoista ja yleensäkään Suomessa yleisten kustantajien kustantamina...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


white ass bitch kirjoitti:

Kertokaa siis jos tiedätte hyviä kirjoja/teoksia/romaaneja/novelleja missä käsitellään rasismia, rotusortoa, tumman ja valkoihoisen välistä suhdetta, ja varsinkin rakkautta toisen ihonvärin, uskonnon tai kulttuurin omaavaan ihmiseen jne.

Tästä jo varmasti ymmärrätte sunnilleen mitä haen kiitos jos vaivaudutte vastaamaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu