Tooriset piilolinssit?

ei prkl!

Optikolle kerroin tilaavani netistä piilolinssejä, ja viimeksi kun tarkastutin näköni hän neuvoi tilaamaan toorisia linssejä. Tilasin sellaiset kun hän oli korttiin merkinnyt enkä nähnyt niillä mitään. Linssin kaarevuus oli optikolta saatuu korttiin merkitty 8.6 mutta saadut linssit olivat kaarevuudeltaan 8.9, onko tällä jotain merkitystä?

No kuitenkin. Nyt haluaisin tilata tavallisia, ei toorisia linssejä joita olen ennenkin käyttänyt, mutta olin tumpelo ja heitin tyhjän pakkauksen, jossa oli näköni vahvuus, roskikseen. Voisiko joku nyt kertoa, että onkohan silmieni vahvuus tavallisissakin linsseissä tuo -2.50 kuten noissa toorisissa linsseissäni oli, vai onko toorisissa linsseissä jotenkin erilaiset vahvuudet? Kun millään en haluaisi optikolta ostaa kun netistä saa melkein puolet halvemmalla.

3

2689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Toorisia linssejä käytetään jos on hajataittoa silmissä ja niissä linsseissä on merkit miten päin ne pitää silmissä olla, linssien vahvuus on sama oli toorinen tai ei. Toorisuus kertoo siis vain hajataittoa korjaavasta linssistä. Itselläni on myös hajataittoa ja pitäisi käyttää toorisia mutta minusta ne vielä epämukavat joten tyydyn tavallisiin ja vähän huonompaan näköön.

      • ei prkl!

        En näe linsseillä olivat ne sitten miten päin tahansa. Onko tuolla kaarevuudella jotain merkitystä?


      • kääntyy oikeaan asentoon
        ei prkl! kirjoitti:

        En näe linsseillä olivat ne sitten miten päin tahansa. Onko tuolla kaarevuudella jotain merkitystä?

        Mulla on kovat Meniconin linssit, missä on myös hajataitto korjattu. Aivan sama miten päin linssit laittaa silmiin. Hetkessä linssit kääntyvät oikeaan asentoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      348
      2805
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1549
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1046
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      997
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      958
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      933
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      908
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      839
    Aihe