Sumuvalo-ääliöt

Heipparallaa! Kyllä vituttaa dorkat jotka ajavat sumuvalot päällä keskellä kirkasta päivää. Onko ne niin hienot että niitä täytyy pitää päällä tavallisten valojen lisäksi? Jos joku ei tiennyt niin niitä pidetään ainoastaan silloin kun on sumua.

Jos joskus huomaat sumuvalojesi rikkoutuneen, se olin minä.
222247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ihmeellisesti ne sumuvalot tuntuu ihmisiä häiritsevän vaikka ne on suunnattu auton ajovaloja alemmaksi...että eivät ne ainakaan häikäise

Äänestä
  • Etusumuvaloja ei tosiaan saa käyttää muuten kuin sumuisella säällä.
    Näyttää kuitenkin siltä, että niitä käytetään lisävaloina aina. No, Imatrahan on pieni kaupunki, ja liikennekäyttäytyminenkin sen mukaista.

    Sit vielä ei osata käyttää kiertoliittymää, eli liikenneympyrää. Kiertoliittymä on tehty helpottamaan liikennettä niin, ettei paljon tarvitsisi pysähdellä, niinkuin risteyksissä yleensä. No, Imatralla pysähdellään, eikä osata joustavaa, ennakoivaa ajotapaa.

    Ja vielä pysäköinnistä. Imatralaisille pitäisi näköjään pystyttää karsinat P-paikoille, että osaisivat pysäköidä autonsa niin, että esim. neljän auton paikalle mahtuisi neljä autoa, eikä vaan kaksi tai kolme.

    Ottakaa hyvät ihmiset muutkin tielläliikkujat huomioon! Se on sivistystä!

    Äänestä

  • häikäisee kirjoitti:

    Etusumuvaloja ei tosiaan saa käyttää muuten kuin sumuisella säällä.
    Näyttää kuitenkin siltä, että niitä käytetään lisävaloina aina. No, Imatrahan on pieni kaupunki, ja liikennekäyttäytyminenkin sen mukaista.

    Sit vielä ei osata käyttää kiertoliittymää, eli liikenneympyrää. Kiertoliittymä on tehty helpottamaan liikennettä niin, ettei paljon tarvitsisi pysähdellä, niinkuin risteyksissä yleensä. No, Imatralla pysähdellään, eikä osata joustavaa, ennakoivaa ajotapaa.

    Ja vielä pysäköinnistä. Imatralaisille pitäisi näköjään pystyttää karsinat P-paikoille, että osaisivat pysäköidä autonsa niin, että esim. neljän auton paikalle mahtuisi neljä autoa, eikä vaan kaksi tai kolme.

    Ottakaa hyvät ihmiset muutkin tielläliikkujat huomioon! Se on sivistystä!

    Vesisateella ja lumipyryssä.

    Äänestä

Tietenkin se widuddaa jo ei ittellä ole varaa senkaltaiseen autoon jossa ne ovat, et ole sit enson miehiä...

Äänestä

heippatirallaa! Miuta vituttaa naapurin jouluvalot jotka palaa kokoajan, kesät talvet.

Äänestä
  • naapurin jouluvalot paskaksi. Eivät loimota sitten enää.Niin minä tein.

    Äänestä

Heippatirallaa köyhät! Miun uudessa volvossa palaa sumuvalot yötä päivää, ihan vaan sen takia et köyhiä vituttaa. Kiva ajella kartanon ja kaukopään väliä sumuvalot päällä.

Äänestä
  • Selvennetään sen verran että minäkin ajan kartanon ja Kaukopään väliä mutta en siltikään käytä sumuvaloja. Eniten sumuvaloja tuntuu käyttävän pemari-teinit.

    Äänestä

heippa hei!
Kuule mulkero ne sumarit ei tosiaan häikäise ainakaa päivällä dorka!!!

Äänestä

Tällä palstalla!! On se vaikeaa oppia sumuvalojen oikea käyttö. Suomessa harvoin niitä kelejä milloin voi käyttää..

Äänestä

"Valot: liitteessä 5 määriteltyjen valojen käyttöä koskevat säännöt

1. Milloin tämän yleissopimuksen 32 artiklan mukaan ajoneuvossa tulee edessä käyttää ainakin yhtä tai kahta valkoista tai vaaleankeltaista valoa, tulee tämän yleissopimuksen 5 liitteen määrittelemien kauko-, lähi- tai seisontavaloin varustetun ajoneuvon kuljettajan käyttää näitä valoja seuraavasti:

a) kaukovaloja ei saa käyttää taajamissa, joissa tie on riittävästi valaistu, eikä taajamien ulkopuolella, missä ajorata on jatkuvasti valaistu niin, että kuljettaja tämän valon turvin voi nähdä selvästi riittävän kauas, eikä ajoneuvon seisoessa.

b) ottaen huomioon kansallisessa lainsäädännössä sallitut poikkeukset, jotka koskevat kaukovalojen käytön sallimista päivällä näkyvyyden ollessa riittämätön esim. sumun, lumi tai rankkasateen vuoksi tai kuljettaessa tunnelissa, ei kaukovaloja saa käyttää tai niiden toiminnan tulee olla siten säädetty, etteivät ne häikäise

i) kuljettajan aikoessa kohdata toisen ajoneuvon; jos tällöin käytetään valoja, on ne sammutettava tai niiden toiminta on muutettava häikäisemättömäksi riittävän kaukana niin, että toisen ajoneuvon kuljettaja voi jatkaa matkaansa vaikeuksitta ja joutumatta vaaraan;

ii) kun ajoneuvo seuraa toista lähellä; kuitenkin voidaan kaukovaloja käyttää tämän artiklan 4 kohdan mukaisesti varoittamaan tämän yleissopimuksen 28 artiklan mukaisesta ohitusaikomuksesta;

iii) muissa olosuhteissa, joissa on välttämätöntä olla häikäisemättä muita tienkäyttäjiä tai tien vieressä olevalla vesi- tai rautatiellä liikkuvia;

c) alakohdan d määräykset huomioon ottaen tulee lähivaloja käyttää, kun kaukovalojen käyttö on yllämainituissa alakohdissa a ja b olevien määräysten mukaan kielletty ja niitä voidaan käyttää kaukovalojen sijasta, kun kuljettaja voi niillä nähdä selvästi riittävän kauas ja kun muut tienkäyttäjät voivat nähdä ajoneuvon riittävän kaukaa;

d) seisontavaloja on käytettävä kauko-, lähi- tai sumuvalojen kanssa samanaikaisesti. Niitä voidaan käyttää yksin ajoneuvon ollessa pysäytettynä tai pysäköitynä tai kun muilla kuin moottoriteillä ja tämän yleissopimuksen 25 artiklan 4 kohdassa mainituilla teillä valaistussuhteet ovat sellaiset, että kuljettaja voi nähdä selvästi riittävän kauas ja että muut tienkäyttäjät voivat havaita ajoneuvon riittävän kaukaa.

2. Tämän yleissopimuksen 5 liitteen mukaisin sumuvaloin varustetuissa ajoneuvoissa saadaan näitä valoja käyttää ainoastaan sumussa ja lumi- tai rankkasateessa. Tämän artiklan alakohdan I c) määräyksistä riippumatta voidaan sumuvaloja tällaisina aikoina käyttää lähivalojen sijasta, joskin kansallisessa lainsäädännössä voidaan sallia sumuvalojen ja lähivalojen yhtäaikainen käyttö.

3. Huolimatta tämän artiklan 2 kohdan määräyksistä voidaan kansallisessa lainsäädännössä sallia sumuvalojen käyttö kapeilla, mutkaisilla teillä myös silloin, kun sumua, lumi tai rankkasadetta ei ole.

4. Tämän yleissopimuksen määräykset eivät estä kansallisessa lainsäädännössä määräämästä lähivalojen käyttöä pakolliseksi taajamissa.

5. Valoin annettava varoitusmerkki, jota tarkoitetaan 28 artiklan 2 kohdassa, annetaan sytyttämällä lähi- tai kaukovalot lyhyin väliajoin tai sytyttämällä lähi- ja kaukovalot vuorotellen lyhyin väliajoin.
34 artikla
Poikkeukset

1. Hälytysajoneuvon annettua erityisillä valo- ja äänimerkkilaitteilla varoituksen on tienkäyttäjän annettava sille vapaa kulku ajoradalla ja tarpeen tullen pysähdyttävä.

2. Kansallisessa lainsäädännössä voidaan määrätä, että lukuunottamatta 6 artiklan 2 kohtaa tämän luvun määräykset eivät koske hälytysajoneuvojen kuljettajia, kun he antavat varoituksen liikkeistään ajoneuvonsa erityisillä varoituslaitteilla eivätkä vaaranna muita tienkäyttäjiä.

3. Kansallisessa lainsäädännössä voidaan määrätä, missä määrin tien rakentamisessa, korjauksessa tai kunnossapidossa työskentelevät henkilöt ja tällaisessa työssä käytettyjen laitteiden kuljettajat voivat työssään olla noudattamatta tämän luvun määräyksiä edellyttäen, että he ryhtyvät tarpeellisiin varotoimenpiteisiin.

4. Ohittaessaan tai kohdatessaan tämän artiklan 3 kohdassa mainitun laitteen sen ollessa työssä tiellä, voivat muiden ajoneuvojen kuljettajat, siinä määrin kuin on välttämätöntä ja edellyttäen, että ryhtyvät tarpeellisiin varotoimenpiteisiin, olla ottamatta huomioon tämän yleissopimuksen 11 ja 12 artiklan määräykset. "

Finlex

Äänestä
  • Luuletko että joku finninpuristelija, jolla on kivekset vielä laskeutumatta, ymmärtää tuossa asetuksessa kerrottua kapulakieltä? Eihän amikseen ja Storalle paperimieheksi päästäkseen tarvitse osata edes lukea, saati kirjoittaa. Ajokortinkin ne on ostaneet Svetosta. Vilkkujen käyttö ja pysäköinti onkin jo sitten ihan hepreaa...

    Äänestä

  • kuskit kirjoitti:

    Luuletko että joku finninpuristelija, jolla on kivekset vielä laskeutumatta, ymmärtää tuossa asetuksessa kerrottua kapulakieltä? Eihän amikseen ja Storalle paperimieheksi päästäkseen tarvitse osata edes lukea, saati kirjoittaa. Ajokortinkin ne on ostaneet Svetosta. Vilkkujen käyttö ja pysäköinti onkin jo sitten ihan hepreaa...

    Minäpä pidän niitä päällä huvikseni, kun ne nyt siinä keulalla ovat :)

    Äänestä

  • simpeleeltä kirjoitti:

    Minäpä pidän niitä päällä huvikseni, kun ne nyt siinä keulalla ovat :)

    Simpeleellä luku- ja kirjoitustaitoisia?

    Äänestä

  • Yllättynyt kirjoitti:

    Simpeleellä luku- ja kirjoitustaitoisia?

    ja miul on homohoukutinki;-)

    Äänestä

...taitaa olla kysyjän per...ssä. Jos ne valot niin hirveästi harmittavat mieltäsi niin mikä estää hakeutumasta poliisikouluun, voit sitten jaella sakkoja kaikille jotka niitä sumuvaloja väärin polttelevat.

Äänestä
  • Höpsis, vasaran kopautuksella ne sumuvalot himmenee.

    Äänestä

Minulla on Ooppelissa sumarit aina päällä. Kesällä, talvella,päivällä ja yöllä. Ne palavat siksi, kun tuli aikoinaan ostettua uusi Ooppeli ja siinä oli sumarit.Ovat kivan näköiset ja ompahan köyhillä katsomista.

Äänestä
  • Siis mikä tää juttu on et onpahan sit köyhillä kattomista kun on sumarit???!!! Hei haloo... kylhä niitä meinaa löytyy kaikenlaisista autoista, eikä siihen vaikuta onko köyhä vai rikas.. No jokainenhan saa tietysti ajatella mitan haluaa..

    Äänestä

  • teitä ihmisiä kirjoitti:

    Siis mikä tää juttu on et onpahan sit köyhillä kattomista kun on sumarit???!!! Hei haloo... kylhä niitä meinaa löytyy kaikenlaisista autoista, eikä siihen vaikuta onko köyhä vai rikas.. No jokainenhan saa tietysti ajatella mitan haluaa..

    miunkin BEMARILLA siinä sumareitten loisteessa!!!

    Äänestä

  • kurvailla kirjoitti:

    miunkin BEMARILLA siinä sumareitten loisteessa!!!

    huipuksi alustaneonit päälle! Jes!

    Äänestä

  • M.O.T

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Armas Tappi kirjoitti:

Heipparallaa! Kyllä vituttaa dorkat jotka ajavat sumuvalot päällä keskellä kirkasta päivää. Onko ne niin hienot että niitä täytyy pitää päällä tavallisten valojen lisäksi? Jos joku ei tiennyt niin niitä pidetään ainoastaan silloin kun on sumua.

Jos joskus huomaat sumuvalojesi rikkoutuneen, se olin minä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu