Avomiehelläni ovat koiran viitearvot 1,79 eli 2 tasolla. Onko kellään tietoa, että onko tuolla tasolla järkeä hankkia koiraa? 3.tasohan ehdottomasti suosittelee hankinnan tekemättä jättämistä..
koira-allergiasta
pessisss
71117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli oiskohan ihan oikeasti kannattanut sitten testin suorittajalta tai testiä tulkinneelta lääkäriltä kysyä asiaa???
eli siis onko kellään koiraa, jolla viitearvot 2.luokassa.. en ymmärrä miten joku jaksaa edes kirjoittaa vastauksia, jos apu on tuollaista...
Itse olen allerginen koirille,kissoile ja ylipäätänsä kaikelle.Lisäksi on todettu astma. Testien viitearvoja en kyllä muista mutta korkeat ovat aina olleet ja mulla on nyt sitten reilu vuoden ikäinen kiinanharjakoira tyttö,eipä ole tullut oireita. Astma oireet loppuivat koiran tulon jälkeen kokonaan todennäköisesti ulkoilu ansiosta (liikuntahan auttaa astmaan). Lääkkeitä en ole joutunut vuoteen käyttämään,silloin tällöin mietoa antihistamiinia atooppiseen ihoon. Koira ei aiheuta oireita mitenkään, ei hilse,ei kuola tms. eli itse olen siis allerginen hilseen allergeeneille en syljen tai virtsan. Asian pystyy muuten allergia testein selvittämään,kysykää lääkäriltä. Nimittäin sillä on väliä jos hilse on allergian aiheuttaja voi harkita koiraa joka ei sitä niin paljon tuottaisi (lähinnä pestävät rodut,hilse huuhtoutuu suurin osun viemäriin)karvattomia rotuja taas rasvataan myös ja hilsettä ei ihan niin paljon sitten leiju. lisäksi meillä on ilmanpudistin ollut käytössä,ei enää tosin pitkää aikaan ja aluksi vaihtelin petivaatteita usein,imuroin jne. nyt se kaikki on kyllä jäänyt. Koira nukkui myös samassa sängyssä,nyt sillä on kyllä oma peti. eli toivoa on vaikka onkin allergia mut mun mielestä jokainen aikuinen ihminen voi halutessaan ottaa sen riskin et joutuu vähän kärsimään,koirasta on kyllä todella paljon iloa. Ainut mikä tässä on ongelma on se että koiran kannalta on todella huono juttu jos se joutuu kotia vaihtamaan eikä yksikään koira sitä ansaitse joten olisi kyllä mahdollisesta allergiasta huolimatta (jos ei nyt ole ihan henkeä uhkaava)koirasta huolehdittava (pidettävä se), SE ON PERHEEN JÄSEN! Itse kyllä olin sopinut siskoni kanssa että he ottavat koirani luokseen asumaan jos ihan mahdottomaksi menee. lisäksi lääkäri ei voi pakottaa ketään koirasta luopumaan vaan hoitaa sitten allergiaa. Harkitkaa kaikki silti vakavasti, asia on kuitenkin aika vakava ja koira on elävä olento ja kiintyy kovasti perheeseensä ja kotiinsa. Allergiat ovat myös hyvin yksilöllisiä ja vaikka oma kokemukseni asiasta on tämä en tietysti tiedä miten esim. teidän käy. älkää kuitenkaan vielä kora haaveita haudatko. ja nyt kaikki allergiattomat koiran omistajat ja muutkin kirjoittavat tietysti tännen että allergiselle ei sovi kuin pehmolelu,mut sanonpa vaan et onneksi luotin itseeni ja omiin tuntemuksiini aikonaan kun koiraa hankin enkä teihin =)Jokainen tuntee itse parhaiten oman allergiansa ja tietää miten paljon oireita on valmis sietämmään.
Kiitos viestistä.. Avomiehen tapauksessa kyseessä ehdottomasti hilseallergiaa. Onko netissä linkkejä, jotka valottaisivat vähän eri rotujen hilsemääristä? Suunitelmissamme olisi labradorinnoutaja tai rottweiler.
Hilsemäärät koirilla taitaa olla aika samoja,joitain tutkimuksia olen aiheesta lukenut.Rodut joilla ei ole karvanlähtöä tai esim aluskarvaa olisi parempia vaihtoehtoja. hilsettä on silti mutta se ei esim. karvojen mukana sitten pyöri pitkin asuntoa. ja se koiran pesu,kerran viikossa on aika hyvä vaihtoehto oli rotu sitten mikä tahansa. Lisäksi ei koiria makuuhuoneeseen (vietät siellä suurimman osan kotonaolo ajastasi),käsien,petivaatteiden, koiran mahdollisten vaatteiden, makuualustojen jne pesu USEIN.Allergiattoman perheen jäsenen olisi hyvä hoitaa koiran pesu, mahd.harjaus ja trimmaus sun muut toimenpiteet. ja se että koira ei nuole allergista on hyvä muistaa. Pennut aiheuttavat enemmän allergiaa kuin aikuiset koska ne pissailevat sisälle mutta sehän on ohi menevää, uroksilla virtsaa saattaa roiskua jaloille joten siksi ehkä narttu on parempi vaihtoehto.Lisäksi ilman puhdistin auttaa kyllä asiaan. Netistä en kamalasti ole tietoa löytänyt mutta kirjastossa törmäsin joskus kirjaan jossa oli allergioista ja niiden ehkäisystä ja siinä oli ohjeita myös koiran ja kissan pitoon. Nimeä en kyllä muista. Labbiksesta ja rotikasta sen verran että siinä on kyllä 2 rotua kultaisennoutajan ja dobberin lisäksi jotka itsellä eniten nenässä ja silmissä on tuntunut, tosin nämä koirat eivät ole olleet suihkua varmasti kovin usein nähneet.Monista koirista kun lähtee se "koiran haju" ja ne tuntuvat rasvaisilta joka kyllä tarkoittaa ihan sitä että pesua kaivattaisiin. Myös ei allergisten karvalliset ja ei trimmattavat koirat pitäisi pestä useammin kuin kerran vuodessa! Kissoille olen todella allerginen ja sellaisenkin olen omistanut,siihen auttoi asunnon siivoaminen tarpeeksi usein ilmanputsari ja kissasta ei siten tullut oireita. Stressi, tupakointi,alkoholi, sairaudet esim. flunssa ovat itsellä ainakin pahentaneet allergioita. Nyt koiran omistajana olenkin ollut terveempi, en tiedä johtuisko liikunnasta vai mistä muta tuo hauvveli on pikemminkin parantanut kuin pahentanut oloa. Jos teitä iso koira kiinnostaa niin perun tai meksikon karvatonkoira ainakin on omissa haaveissani. Karvattoman koiran ihoa on helpompi pitää kunnossa hilseilyn minimoimiseksi esim.rasvaamalla kuin karvallisen mutta uskon kyllä että jos allergia ei ihan kamalan paha ole riittää koiran pesu ja muut siisteys toimenpiteet myös labbiksen tms. kohdalla. Miltä miehestäsi itsestään tuntuu. kestäisikö jos joskus nenua vähän kutittaa...ilmoittele tänne mitä asiasta mietitte,olisi ihana kuulla että joku allergienkin koiran itselleen saa kun nuo allergiattomien kommentit on aina niin kamalan yksikantaisia =)
Itse olen ollut siedätyshoidossa allergian takia jo ihan lapsena. Lähes koko elämäniajan kuitenkin meillä ollut eläimiä. Meillä on 5 vuotias rotikka, josta en ikinä ole mitään allergisia oireita saanut, mutta nyt meille tuli 7kk vanha rotikka ja sain kauhean kutinakohtauksen ja silmät muurautuivat melkein umpeen rapsuteltuani koiraa. eli koirissa itsessäänkin on eroja, näin selvensi lääkärinikin.
Joo, ihan totta puhut!Koirissa on yksilöllisiä eroja ja koska niitähän ei voi tietää niin siksi olisi parempi ehkä joku rotu joka ei ihan niin paljoa allergisoisi...tosin kaikille ei käy nekään. Ja onhan se omalalla terveydellä leikkiminen vaarallista. Omaan koiraan saattaa kyllä siedättyäkkin ihan itsestään ja myöhemmin onkin yllätys kun toisen ottaa niin tuleekin oireita. Itse haluaisin tälle meidän koiruudelle kaverin mutta se vähän pelottaas kun tän kanssa ei ole ollut oireita niin pilaanko sitten kaiken ottamalla toisen. Elämänlaatua koira kyllä ainakin kohdallani paransi kovasti, on taipumusta masennukseen ja lääkäri olikin sitä mieltä että allergia voi mennä sitten siinä sivussa jos muuten on parempi olla eli ei ne lääkäritkään enään niin ehdottomia ole!