Kylpyhuoneen lattian kaato

remontoija eteläsuomesta

Hei.

Kylpyhuone valmistui ja sitä kokeiltaessa löytyi ikävä yllätys: Vesi kertyy lammikoksi lattialle, eikä se kaikki mene lattiakaivosta alas --> lattian kaato on väärin tehty. Remontin tekijälle ilmoitettiin ja lupasi takuun piikkiin korjata kuntoon eli tässä suhteessa asia kunnossa. Kommentoisitteko alla oleviin kysymyksiin:
* miten tuollainen ongelma voidaan korjata?
* Lattiassa on kaakelit, joten purkavatko koko lattian vai pelkästään osittain?
* Voiko tehdä siten, että puretaan lattia vai noin parin neliön alueelta lattikaivon ympäriltä, poistetaan materiaalia (suurennetaan kaatoa) ja sitten puretulle alueelle uudet vesieristeet kaakelit?
* Muita kommentteja/vinkkejä?
* Samassa tilanteessa olleen, miten toimitte?

4

5754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teukka2

      tuo on amatöörimoka, eli jos tuon tekee niin ei varmasti osaa korjata siististi;

      -> laatat irti koko lattiasta, kaato on varmaan loppunut kesken ja tarkoittaa että kaivoa pitäisi laskea alaspäin (ei helppoa) joten,
      -> tasoitteella kaatojen korjaus laidoilta ylöspäin
      -> uusi vesieristys
      -> uudet laatat

      Ensikerralla käy itse vatupassilla lattia läpi ennen vesieristystä!

      • remontoija eteläsuomesta

        Terve.

        Kiitokset vinkeistä. Lattiassa näyttäisi muuten olevan kaadot ok, mutta yhdessä kohdassa on mainitsemani kuoppa. Samoin lattiakaivoa voisi ehkä laskea hivenen alaspäin 20cm kaivon ympäriltä.

        Onko vesieristyksen toimimisen kannalta ok, että toimisi seuraavalla tavalla:
        1. poistaisi laatat vain ongelma-alueilta,
        2. lisäisi/poistaisi vanhaa materiaalia oikealle tasolle
        3. uusi vesieristys korjatuille alueille
        4. uuden laatat

        Jos pakko, niin sitten uusiksi koko lattia. Tosin "ogelmia" on vain muutaman neliön alueella, joten haluaisin ehkä ensisijaisesti tehdä pienemmän korjauksen, mikäli se toimisi.


      • teukka2
        remontoija eteläsuomesta kirjoitti:

        Terve.

        Kiitokset vinkeistä. Lattiassa näyttäisi muuten olevan kaadot ok, mutta yhdessä kohdassa on mainitsemani kuoppa. Samoin lattiakaivoa voisi ehkä laskea hivenen alaspäin 20cm kaivon ympäriltä.

        Onko vesieristyksen toimimisen kannalta ok, että toimisi seuraavalla tavalla:
        1. poistaisi laatat vain ongelma-alueilta,
        2. lisäisi/poistaisi vanhaa materiaalia oikealle tasolle
        3. uusi vesieristys korjatuille alueille
        4. uuden laatat

        Jos pakko, niin sitten uusiksi koko lattia. Tosin "ogelmia" on vain muutaman neliön alueella, joten haluaisin ehkä ensisijaisesti tehdä pienemmän korjauksen, mikäli se toimisi.

        kannattaa varmistua että kaivoa voi oikeasti laskea alas. Viemärien kaato saattaa rajoittaa, veden pitäisi nimittäin virrata kaivosta poiskin.

        Toinen haasta on miten puhtaaksi saat kaavittua vedeneristyksen jotta uusi kerros tarttuu siihen kiinni. Muutama milli rakoa ja vedeneristys ei toimi enään.

        Helppo korjaus olisi tasoittaa lattia vanhojen laattojen päälle ja tehdä uusi laatoitus. Tämä ei varmaan ole hyvän rakennustavan mukaista.


    • kun laitetaan

      uudet ja paksut vedeneristeet kaivon ympärille, vanhat niukat kaadot ei riitä.

      Ei tuota voi korjata, kaikki menee uusiksi jos aletaan korjaamaan.

      Takuu voi kattaa työn mutta tuskin uusia laattoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      407
      3024
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1999
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1572
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1012
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      1003
    10. 40
      874
    Aihe