No joo, se on helppoa. Mutta minne sitä voi luovuttaa? Ilmeisesti se tarkastetaan käyttökelpoiseksi ennen luovutusta? No minulla ainakin on lapsia joten ei se voi aivan sekundaa olla. Maksetaanko siitä mitään tai onko mitään rajaa monestikko kuukaudessa voi luovuttaa. Mielelläni tietysti aivan ilmaiseksikin luovuttaisin jos tietäisin, mutta kertakaikkiaan en tiedä! Enkä tiedä antaako vaimokaan luvan luovuttaa koska siitä on ollut puhetta. Ja onhan se tietysti vähän arvelluttavaa siinämielessä että huonolla tuurilla vaikka sisarpuolet voivat pariintua...
Luovuttaakko spermaa?
tietoa...
9840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomessa ainakin Väestöliitolla on spermapankki. Kannattaa ottaa sinne yhteyttä ja kysellä käytännöstä....
Kun yhdeksän kymmenestä naisesta on sellaisia ettei tulisi mieleenkään niiden kanssa luomuna lisääntyä, niin miten ne tuosta paranisivat väestöliiton avulla.
Muuten tuo lienee melko helpppoa, ainoa vaatimus on se että siittiöt kestävät pakastamista. Aika monella eivät kestä.
siinä muitakin vaatimuksia. Ei ne mitään juoppoja tai narkkareita sinne ota! Siellä testataan yleisimmät perinnölliset sairaudet sekä tietysti hiv,klamydia sun muut sukupuolitaudit.Lisäksi täytyy olla ns. normaalijärkinen. Eivät ne voi ottaa yksinkertaisten ihmisten sukusoluja vastaan.
Ja käyttäähän muutkin kuin yksinelävät naiset luovutettua spermaa.Tossa sun vastauksessa tuli aika hyvin sun älykkyytesi ilmi. Tutki ennenkuin alat omia mielipiteitäsi tuomaan ilmi totuutena.
Ja vielä tuosta rahapuolesta, että siitä saa kulukorvauksen mutta ei sillä rikastumaan pääse.
Miksi eivät ottaisi juoppoja ja narkkareita, niiltähän helpoimmin sukusoluja saa kun ne tarvitsevat rahaa eivätkä kovin paljon mieti.
Toinen hyvä luovuttajaryhmä on tietenkin nämä lievästi yksinkertaiset.
Myöskään yleisimpiä sukupuolitauteja kuten herpestä tai visvasyylää ei testata, kun ne löytyisivät kiusallisen monelta.
Kirjoitustyylistä ja sisällöstä päätellen olet nainen Lohjalta jolla on kummallisia ajatuksia siitä miten sukusolut jalostuvat pakastamisen avulla. En nyt viitsi alkaa heittämään herjaa tanskalaisista sikopaimenista. :-)
menit kyllä metsään ja pahasti!
Itse olen parisuhteessa, mutta kunnioitan näitä ihmisiä jotka haluavat auttaa joko lapsettomia pareja, yksineläviä naisia tai naispareja.
Ja otin muuten selvää, jos rupeat yksilöimään ja herjaamaan viesteissäsi ihmisiä, sinut voidaan haastaa oikeuteen kunnianaloukkauksesta.= )
Haluan auttaa vain lapsettomia heteropareja, en siis lesbopareja. Mutta tuolle mainitsemanneleni ryhmälle on auttamishaluni vilpitön. Itse voi 2 lapsen isänä kuvitella mitä olisi jos ei lapsia voi saada. Mihin voin ottaa siis kirjaimellisesti yhteyttä? Linkkiä kiitos.
Kyseinen nainen on hieman tiukkapipo ja kuvittelee että sukupuolitauditkin häviävät pakastamalla. En tietenkään halua alkaa väittämään vastaan. Sinulla oli samanlaiset kirjoitusvirheet.
Todella haluaisin nähdä sen että joku haastaa minut oikeuteen nettiherjauksesta, julkistaisin sen kaikissa tiedotusvälineissä oikeilla nimillä. :-)
Eikä tuo edellinen viesti täyttänyt edes solvauksen tunnusmerkkejä.
Tämä on aivan loistava esimerkki siitä miten sossusuomessa tehdään käänteistä rodunjalostusta. :-)
Naurattaa niin pirusti. *ROTFLMAO*
Väestöliittoa joku jo ehdottikin, muuta en osaa sanoa kun et asuinpaikkakuntaasi kerro. Yksityisiä klinikoita on monen nimisiä. (googleta vaikka asuinpaikkakuntasi lapsettomuusklinikat?) Väestöliiton kautta kuitenkin varmasti voit luovuttaa, suosittelisin soittamaan sinne! Korvausta en usko juurikaan maksettavan spermanluovuttajalle (sanokoon joku fiksumpi paremmin, jos tietää). Kulukorvauksen kuitenkin saat, jos klinikalle on matkaa.
Vaikutat todella empaattiselta ihmiseltä - iso kiitos kaltaisillesi!
TT