Henkilö on viinaan hyvin tottunut vaikkei vielä varsinainen, tilastoitu alkoholisti olekkaan. Jonain iltana tämä repuusi sitten taas kerran ryhtyy juomaan viinaa ja juokin oikein kunnolla. Hän menee ravintolaan juomaan lisää ja hänelle tarjoillaan koska hän hallitsee itsensä jotenkuten ja niinpä poromillet kohoavat korkeuksiinsa.
Tässä vaiheessa vähemmän juopottelua opiskellut on jo sammunut ja niin on henkilömmekin. Henkilöltä on sammunut todellisuudentaju totaalisesti mutta fysiikka on edelleen hereillä ja alitajunta pelaa mutta käytännössä hän on zombi.
Henkilö lähtee sitten toikkaroimaan jonkin alitajuisen vaiston turvin siihen suuntaan mihin navigaattori sattuu näyttämään. Kadonneet katoavat usein talvisaikaan ja rantojen liepeillä. Sinne ne ovat kadonneetkin, jään alle uimasilleen. Kesäaikaan ne katoavat vesistöihin ja metsiin, kulkevat itsensä uuvuksiin ja sammuvat ikiuneen.
Ne lopulliset katoamiset joista olen lukenut tapahtuvat aina tottuneille tenunenille ja ravintolajuopottelun päätteeksi. Jokin osa kadonneista varmasti joutuu rikosten uhreiksi mutta tämä osa lienee hyvin pieni koska eivät ryöstäjät ja pahoinpitelijät ryhdy kuljettelemaan ja kätkemään uhriaan vaan lähtevät paikalta nopeasti korkeintaan uhrin lompsa painolastinaan.
Eli viina on se joka pistää ihmiset katoamaan, kenet juopottelun ajaksi kenet lopullisesti.
Näin ihminen katoaa
6
6387
Vastaukset
- sirulix
Olet sikäli oikeassa että viina on välillisesti syypää monen katoamiseen.
Viime aikoina kadonneet ovat olleet nuoria henkilöitä.
Katoamiset ovat outoja, jopa keskellä kaupunkia tapahtuvia eikä vettä kovinkaan lähellä.
Humalassa ihmisen arviointikyky todella pettää.
Alkoholi on hermomyrkky. Suurin osa hengenriistoista tapahtuu myös ihmisen ollessa alkoholin vaikutuksen alaisena.
Osa joutuu rikoksen uhriksi ollessaan liian luottavainen, esim. menemällä jonkun kyytiin
tai kävelemällä aamuyöstä yksin kaupungilla. Silloin mahdollisuudet joutua pahoinpitelyn uhriksi on suuri. Onhan näitäkin tapauksia joissa uhri on siepattu ja pakotettu autoon. Sen jälkeen pahoinpidelty ja henki pois, heitetty jonnekin josta löytyy. Ei ole kauankaan kun tämä tapahtui jossain pikkukaupungissa Suomessa.
Kuten sanonta kuuluu ”viina on viisasten juoma”, liekö paholaisen keksintö koko aine.
Pienenä määränä rentouttaa, väärin käytettynä sumentaa järjen.
Lähipiiristäni löytyy tapaus, sukulaispoika joka kunnon poika muuten ja vieläkin.
Oli sanonut isälleen ja äidilleen kun täytän 18 v sitten otan viinaa. Näin tapahtui.
Alkoholin vaikutuksen alaisena pojan persoona muuttui täysin. Hän oli putkassa yhtenään.
Poliiseja piti olla useampi pitämään miestä aisoissa vaikka mies ei suuri kokoinen ollenkaan.
Kunnes erään kerran poika ajoi humalassa autonsa ympäri, seurauksella oli menettää henkensä sekä sai ikuisen vamman.
Lääkäri kielsi pojalta kirkkaan viinan käytön.
Poika oppi kyllä tapauksesta eikä ole sen jälkeen viinan koskenut. Onhan sitä tutkittu että joillekin ihmisille alkoholi vaikuttaa edellä mainitulla tavalla. En muista mikä oli syynä mutta aivoissa jokin asia joka yhdistettynä alkoholiin tekee tämän.
Eihän ihminen opi. Jokaisen pitää tehdä omat virheensä ja joillekin oppi tulee kantapään kautta. - lexander
puukkomiehen uhrit ? ? Kyllä rikoshistoria tuntee tapauksia, että uhri on poltettu tai jopa viety kaatopaikalle rottien ravinnoksi
- Tenunenä
Sen verran on tullut oltua kännissä, että en usko teoriaasi. Ensin katoaa kyky edetä, eli vaikka kuinka tekisi mieli kotiin ja tietää aivan hyvin mihin suuntaan pitäisi mennä, niin jalat eivät kannata. Vitsit kyllä kertovat että ääritilanteissa kuljetaan otsanahkaa rypistelemällä, mutta aika harvassa nämä tapaukset ovat.
Juopolla on myös juopon tuuri, eli humalaiselle ei satu kuinkaan, ei loukkaannu kaatuillessan eikä varsinkaan tipahda jokeen.
En usko että humalassa kadonneista on juuri kukaan joutunut onnettomuuden uhriksi, vaan kuolema on ollut oma valinta. Kännipäissä tulee kaikenlaisia päähänpistoja, kuluihan mainoslausekin taannoin 'ajattelemisen aihetta antoi alko'.- Ammattilainen
No näinhän se menee, kun ei ole kunnon ottaja. Harjotteleppas vaan kunnolla, niin homma alkaa mennä aivan toisinpäin.
Ammattilainen kirjoitti:
No näinhän se menee, kun ei ole kunnon ottaja. Harjotteleppas vaan kunnolla, niin homma alkaa mennä aivan toisinpäin.
Tuo on valitettavasti aivan totta. Zombi-vertaus oli aloittajalla aivan nappiin mennyt vertaus. Joskus jurripäissään löytää ittensä mitä erikoisemmista paikoista et sillei hei!
- kaapista kuuluu kolinaa
Mie oon kadottanu itseni sen tuhannet kerrat.Eik kukaan tahdo ees löytää. Turhaa piiloutuakaan.
Pannaan pystyyn piilokekkerit.paras piiloutuja saa
kuvansa lehteen,keltaiseen pörssiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333204Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441599Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59953
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48719