mistä kysellä retkiä agadirissa

msr

Jos ei halua osallistua matkatoimistojen retkille niin mistä siellä (agadirissa) voi ostaa/varata retkiä yms. esim. kameli ratsastus tms.?? Mites sen englannin kans pärjää-kun olen lukenut "rivien välistä" että kovin ranskaa puhuvat...

3

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaisilla matkanjärjestäjillä on kaikilla toimipiste Agadirissä.Ainakin Aurinkomatkat välittää myöskin ratsastusjuttuja sekä hevosilla että kameleilla. Myöskin patikkaretkiä, liikkumistä mönkijäsafareilla sekä esim. kalastusretkeä saa matkanjärjestäjien välityksellä.Viimeksimainitusta en nyt tiedä onko se mahdollista talviaikaan.Lisäksi Agadirissä on ainakin parilla kansainvälisellä matkatoimistolla pisteet Hassan II-kadulla sekä toisella BLV 20 ayot 20-kadulla. Nämä järjestävät lisäksi kansainvälisiä retkiä muihinkin Marokon osiin. Edelleen kadunkulmistä löytyy lukemattomia ns. villeja "toimistoja" jotka myyvät retkiä. Nämä toimivat useimmiten ilman lupaa, joten suhtautuisin varauksella. Marokko on kaksikielinen maa eli arabia ja ranska.Tosin siellä kyllä selviää englanninkielelläkin. Tosin vielä vähemmän on tämän kielen taitajia, mutta kun sekottaa englannin, suomen ja kädet lisäksi niin eiköhän se siitä. Ei tuon kielen takia pidä missään tapauksessa olla menemättä.Omasta kokemuksestani voin sanoa, että olen selvinnyt englanninkielellä.Ei muuta kuin oikein hyvää matkaa.

    • Jeju

      Matkatoimiston retket on aina kalliimpia, ku paikallisten myymät ja tinkiä kannattaa. Me oltiin avomiehen kanssa Marokossa 28.12.06-11.1.07. Käytiin Finnmatkojen retkellä päivä Marrakechissä, hinta 630 dirhamia / henkilö, paikallisilta olisi muistaakseni saanut 300 dirhamilla saman reissun... Me haluttiin kuitenkin, et sillä reissulla oli suomalainen opas, joten sen takia otettiin Finnmatkoilta.

      Otettiin myös kameliretki Finnmatkojen kautta, hinta 200 dirhamia / henkilö. Paikallisilta olisi saanut 150 dirhamilla, joten siinä nyt ei suurta eroa ollut. Kuitenkin olisi kannattanut ottaa se paikallisilta, koska sillä reissulla ei suomalaista opasta näkynyt eli hän toimi tässä tapauksessa vain jonkun firman välittäjänä.

      Mönkijäretkiä kaupiteltiin katujen varsilla eli siellä oli tyyppejä, jotka seisoskeli mönkijöitten vieressä ja myivät niitä reissuja. Me otettiin mönkijäretki rannalla olevalta myyntipaikalta. Hinta määräytyy aina mönkijän mukaan eli ei ole väliä, onko kyydissä yksi vai kaksi ihmistä. Me mentiin avomiehen kanssa kumpikin omalla mönkijällä, josta maksettiin 400 dirhamia per mönkijä eli yht. 800 dirhamia. Aluksi hinta taisi olla 500-600 dirhamia/mönkijä, joten siinäkin kannattaa tinkiä. Finnmatkojen oppaalta ostettuna retki olisi ollut 700 dirhamia / mönkijä eli aika paljon ne ottaa ainakin tuossa tapauksessa välistä. Yksi retkimyyjä kylläkin passitti meidät ulos liikkeestään, kun emme suostuneet maksamaan 450 dirhamia / mönkijä, joten taisimme me sitten suht edullisesti sen retken lopulta saada.

      Meillä meni pari ekaa päivää siihen, että opittiin kuuntelemaan paikallisten puhetta oikein eli ei ne aivan sitä suomalaisten puhumaa englantia puhu, mutta loppupeleistä pärjättiin hyvin. Meille jäi sellainen vaikutelma, että yleensä naiset eivät osanneet kunnolla englantia, vaan puhuivat ainoastaan ranskaa. Mutta kyllä meidän kanssamme samassa hotellissa oli vanhempi pariskunta, jotka eivät ilmeisesti osanneet kunnolla kieliä, mutta hyvin heillä tuntui silti sujuvan. Kyllä siellä pärjää vaikkei ranskaa osaisikaan.

      Hyvää matkaa!!! :)

    • msr

      Ensin kiitos edellisistä vastauksista!!
      Olisin vaan noista mönkkäreistä, että onko ne sellaisia retkiä joihin voi lasten kans lähteä? meillä on 3 ja 6 vuotiaat-voiko niitä pitää sylissä tms.Ehkei toi pienempi, mutta isompi kyllä kotona ajaa jo omallakin-maasto vaan on hieman toista-Hyvinkö nais ihminen siellä sarvissa pärjää, jos ei mikään vauhti hirmu luonteeltaan ole?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe