intikka 784

miten vaihdetaan ulosoton kytkin levy.
pitääkö katkaista kone.

ajokytkimen säätö. poljin irroittaa aivan ylhäällä noin 10mm päässsä. koneessa on uusi levy ja paineasetelma sekä sorvattu vasta puoli.
3623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oikealla puolen takarenkaan kohdalla pyöreä luukku.öljyt pois luukku auki.sieltä löytyy pakka muistaakseni sokka pois ,ja ehkä se oli 1000 kierroksen akselia vähän ulospäin,on jo aikaa kun viimeksi avasin mut suunnilleen noin. ajokytkin ottaa melkein aina ylhäältä vaikka olisi sorvattu vauhtipyöräkin säätö oli aika hankalassa paikassa.

Äänestä
  • siin ovattan alla kären mentävä luukku siält ko vähä ruuvailee

    Äänestä

  • reino33 kirjoitti:

    siin ovattan alla kären mentävä luukku siält ko vähä ruuvailee

    Tuo homma on tosi helppo ja olen tehnyt sen ihan ensikertalaisena.

    Osta www.alfamer.fi korjauskirja niin sieltä saat kaikki tiedot kuvien kera projektia varten eli öljyt pois, pyöreä luukku irti, putkisokka pois akselista, takaosasta akselin kehys pulteista irti ja sitten vetäiset akselin pois takakautta - kytkinpakkaa pitää pitää ettei se tipahda maahan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huugo kimi kirjoitti:

miten vaihdetaan ulosoton kytkin levy.
pitääkö katkaista kone.

ajokytkimen säätö. poljin irroittaa aivan ylhäällä noin 10mm päässsä. koneessa on uusi levy ja paineasetelma sekä sorvattu vasta puoli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu