Meillä on Beamin 5 vuotta vanha keskuspölynimuri. Sen imuteho heikkeni yht´äkkiä aivan oleellisesti. Letkustossa ei tukosta ole (työnnettiin puutarhaletku sen läpi asian selvittämiseksi), joten jos kyseessä on tukos, sen on oltava talon rakenteissa menevässä putkistossa. Imuri toimii kyllä, mutta ääni on normaalia hiljaisempi ja imuteho heikompi. Onko tietoa, millainen operaatio olisi asian tarkistaminen? Mahtaako olla kallista? Huoltoliikkeeseen on varmaan soitettava..
Keskuspölynimurin letkustossa tukos?
kan
3888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onkohan joku käynyt ullakolla aivan hiljattain? Jos on ja keskuspölynimurin putkisto menee ullakolla, liennee käynyt niin, että putkea on tullut potkaistua sen verran, että joku liitos irronnut. Luulisi vuotokohdan selviävän kuuntelemalla, jos arvaamani tilanne kyseessä.
irroittakaa keskusyksikkö imupuolen putkistosta, ja kokeilkaa ilman putkea imuria. Jos imee paremmin ja ääni on normaali niin silloin putkisto on tukossa. Voitte yrittää avata sitä niin että laitatte letkun suoraan imuriin kiinni ja toisen pään (käsikahvan) siihen imurasiaan, jossa imuteho on heikko. Jos pieni tukos niin näin pitäisi aueta=) Ei kannata kokeilla minuuttia enempää ettei moottori kärähdä.
Joskus noissa beameissa on se juttu, että säiliön yläpuolella oleva suodatin on imeytynyt kiinni moottorin ilma-aukkoon. Ainakin joissain malleissa suodattimen sisällä on muovinen pallo, joka laskee suodattimen kun imurin sammuttaa...joskus tämä suodatin saattaa kuitenkin mennä solmuun ja tukkia imun.
Niin, muuten yleensä jos tuo putkisto on tukossa niin se tukkeutuu heti siitä imurasiasta, sieltä kannattaa myös kaivella=)
Minulla keskuspölynimurin putki oli rutussa vintin villojen seassa.