muurarin taksa omakotitalon ulkoverhous.karkeesti.KIITOS!
muurarin hinta
laastin pyörittäjä
145149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
muurarille käypä hinta oli markka tai kaks per kivi,nyky hinnoista en tiedä,luulen että jonkun verran ovat nousseet.
tietoo asiasta omaava.28-centistä euroon.
riippuu muurarin ahneudesta ja onko
apparia.
28 centillä per tiili ainakaan pääkaupunkiseudulla. Itse pyysin tarjouksia viime keväänä n. 6000 tiilen julkisivumuurausurakasta. Hinnat vaihteli EUR 0,60/tiili pimeänä 1,00 alv, joka sisälsi yleensä apupojan. Itse hoidin apuhommat poikani kanssa, mutta näin jälkeenpäin en kyllä enää tekisi. Oli melko rankka homma jopa kahdelle hoitaa laastit, telineet, tiilet, ohjurit jne. Ota siis ihmeessä sellainen muurari jolla apupoika tulee mukana. Muista kysyä myös suosituksia, kenelle on muurannut viime aikoina ja tarkista myös millainen jälki ja miten muuten hommat hoituu.
Mitä te persaukiset täällä vikisette olen teettänyt paljon muuraushommia ja maksan aina ylimääräistä mitä pyydetään eikä tunnu myytävässä kohteessa vittuakaan ( anteeksi vaan ) ja on niillä vielä yleensä sellaiset turpavärkit ettei ole aikakaan käynyt pitkäksi ja P..kele muurarin palkka tuntihommissa on alettava 2:lla ja piipusta ja takasta kunnon sauhuviinat joten turvat tukkoon ihmeteliät.
Meillä Hesan ja Turun välimaastossa muurari velottaa omakotitalon muurauksesta pimeenä 5000-6000€ ja kuitin kanssa jopa 10000 tai ylikin.
Kysyntä on kova tällä hetkellä kovan rakennusbuumin takia ja on helppo rahastaa, koska asiakkaalla ei ole paljon vaihtoehtoja...
Lisäksi minua naurattaa tämä muurarien älytön käytäntö, että heille ei kuulu laastin sekoitus tai ohjureiden teko. Kyllä muutkin ammattilaiset tekevät työhönsä kuuluvia "aputöitä", eikä kukaan muukaan niistä vikise. Ymmärrän toki, ettei telineiltä viitsitä tulla alas betonimyllyn ääreen hommiin, mutta sitä vartenhan on ne apupojat. Eli mielestäni ei kuulu sanoa, että ne eivät ole minun töitäni, sillä eiväthän he saa työtänsä tehtyä, jollei näitä hommia ole tehtynä.
Eihän kukkakaupassakaan myyjä sano, että paketoi kukkasi itse, teen ammattilaisena vain kimput, muut hoidat itse...
Ajan tällä takaa sitä, että apupojat on ihan O.K. Mutta muurarien ammattikunnan pitäisi miettiä miten asioita ilmaisee. Ymmärrättehän pointtini?
Jep, ei muurarille kuuluu laastin teko, vaan seinän valmiiksi saaminen ja tilin työstä tekeminen. Se vaan nopeuttaa talon valmiiksi saamista kun on apulainen, ja sellainen joka osaa sen laastin tehdä, isäntä apparina ei sitä yleensä osaa.
Rehellinen yrittäjä ei pysty tekemään alle 1€ ALV, jos aikoo tulevaisuudessakin toimia. Eikä tuo eurokaan leipää pidemmän päälle tuo, jos siitä on maksettava apumiehen palkka. Jos lasket siitä matkat, kaluston, palkat, vakuutusmaksut, kirjanpitokulut, verot yms. niin eipä eurosta leivän päällisiä ostella.
Muurari
mitä sinä haluat sillä samalla palkalla, millä muuraan.
Olen siivoojakin mutta älykkäämmät isännät ovat sanoneet, että heillä on huomattavasti halvempiakin miehiä siivoamaan, kuin sinä.
Varmasti osaan tehdä bruukia ja nostella tiiliä ja nautin niistä hommista sillä nehän ovat huomattavasti kevyempiä, kuin muuraus. Osaan minä tehdä kirvesmiehen hommatkin, jos maksat saman palkan kuin muurauksesta.
Tottakai muurari osaa mitä vaan. Mutta on ymmärrettävä asiakkaan etu ja hoidettava vaan se muuraus. Apumies tekee aputyöt ja siivoustyöt. Telinetyöt ja ohjurit neuvotellaan aina erikseen. Tottakai se on lisätyö, joka maksaa ja on asiallista siitä neuvotella etukäteen.
Jos muurari tekee työn omalla yrityksellään, niin tottakai se maksaa kaikenlaiset sossumaksut yms.... Mieti mitä esim. autokorjaamon tuntiveloitus on, sähköfirma, putkiliike...
Mikä ero niillä on muurausliikkeeseen...
niin tiilet ja laasti....
Muurari (Tmi)
Hei laastin kesyttäjä!
Muurari kannattaa ottaa tuntitöihin. Muurareiden käypä tuntipalkka on tällä hetkellä n. 10,55€/h. Tähän tietenkin lisätään sos. kulut. Jos joku pyytää enempi johtuu se todennäköisesti vain kokemuksen puutteesta, eli ei tiedä missä hinnat liikkuvat tänäpäivänä.
Halvimmalla pääset kuitenkin jos muuraat itse. Esim. netistä löytyy tarvittavat ohjeet. Muuraus on rakennustyömaan työvaiheista lähes helpoimpia ja kevyimpiä vaiheita. Omarin muurauksessa menee noin reilu viikko. Tästä voit arvioida kustannukset jos palkkaat jonkun.
löytyyhän ohjeet myös tältä palstalta,mitäpä sitä muualta kysellä.kiven väliin vaan laastia ja huuda niin perkeleesti.
Katos Vaan! Muurarien AntiKristus on taas herännyt horroksesta!
Missä olet ollut kaikki nämä kuukaudet!
I`ve been missin´ya ! Sooooooooou Much!
Sama nerokkuus näköjään jatkuu!
Aina kun vaan muistaa laittaa vuorotellen tiilin ja laastin. Ei tiiliä tiilen jälkeen eikä laastia laastin jälkeen. Ei siitä paljoo kannata maksaa minkä pystyy itekin tekeen
mene sellaiseen taloon johon ei ole pyydetty.