Olin levillä justiin laskettelemassa viikon..parina eka päivänä oli sukset ja sitten koitin salomonin bladeja eli niitä temppu suksia.Ero oli huomattava kuinka helppo bladeilla oli mennä verrattuna suksiin..sai tehtyä ihan mitä vaan mitä suksilla ei saanu=)Mielipiteitä!
Bladet&sukset vertailu
Esa
4357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nimittäin jos tarkoitat ns. pätkäbladeja (80-100 cm), niin kääntyyhän ne!! Mutta ei niistä sit muuhun olekaan. Tai yritäppäs laskea sataa niillä pitkässä rinteessä ja kanttaile koko matka alas asti. luulenpa että treenatumpikin heppu puhaltelee jo puolivälissä. Laskin itse bladella (K2 Big Air) Ylläksellä puoli päivää ja huilasin seuraavan. Kolmantena päivänä hain testiin kisapuikat (r=10 m) ja hanaa. Käännös ei ollut niin pieni ja helppo kuin bladeilla, mutta kicksit oli mahtavat kun laskee kovaa ja agressiivisesti. Kyllä nekin syö pitkässä rinteessä miestä, siksipä lasken nyt 180 cm pitkillä suurpuikkareilla. Ne on kingit kovalla rinteellä!!
minun mielestä bleidit on hyvät vaan tekniikan hiomiseen,tasapaino kehittyy ja opettaa seisomaan keskellä suksea ja parantaa ketteryyttä
muuten kyllä pitkät sukset on paremmat ja hauskemmat
osta pipe sukset siis sellaset jotka on tarkoitettu new shcool hiihtoon aivan huiput.jos haluu temppuilla.ja koovaki pääsee!!!!! vuokraappa.
Mun mielestä paras on laskee ns. trikkareilla...!!! :)