Ratti vinossa

tietämätön.

Miten onnistuu laittaa G-mallissa ratti suoraan? Jostain syystä vähän oikealle vinossa. Onko suurempikin remontti vai muutaman minuutin juttu? Kiitti!

3

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klöpo

      Jos ei se aina ole vinossa ollut, kyseessä on joko kulunut raidetangon pää tai syystä tai toisesta muuttunut raidetangon pituus. Järkevintä on mennä mittauttamaan ohjauskulmat ja päätellä sitten mitä tehdä. Ratin irroittaminen ei nykyautoissa ole helppo juttu, johtuen turvatyynystä (jos sellainen on)

      • fffffffffffffffff

        Ohjauskulmat kannattaa tarkastaa ja samalla pyytää ratti suoraksi. Eikös yleensä autoissa voi säätää raidetangon puoliskojen pituuksia. Eli sama säätö jolla muutetaan renkaiden aurauskulmia, sillä saadaan ratti suoraksi.


      • klöpo
        fffffffffffffffff kirjoitti:

        Ohjauskulmat kannattaa tarkastaa ja samalla pyytää ratti suoraksi. Eikös yleensä autoissa voi säätää raidetangon puoliskojen pituuksia. Eli sama säätö jolla muutetaan renkaiden aurauskulmia, sillä saadaan ratti suoraksi.

        Voi ja ei, joissain on aurauksen säätö vaan toisella puolella. Opeleissa kaiketi on kaikissa säätö molemmilla puolilla. Pikku ongelma voi tosin tulla siitä että pyörät ei sitten käänny yhtä paljon kumpaankin suuntaan, jos ratin säätää keskelle pelkästään raidetangoista, mutta ei keskitä hammastankoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3095
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1255
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1097
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      971
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      68
      937
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      907
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      881
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      163
      858
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      844
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      794
    Aihe