Sattui tanssiravintolassa.Hidas valssi pärähti soimaan ja pokkasin daamin ,mutta kysyin kuitenkin ensin häneltä,että osaako hidasta valssia?Daami ilmoitti osaavansa,mutta kun parketille päästiin ,niin eihän se naikkonen mitä osannut.Hetken yritin ja yritin,mutta ei siitä mitään tullut.Talutin naikkosen takaisin naistenriviin(Daamilla tässävaiheessa naama punoitti).
Hain uuden tanssijattaren parketille ja tanssihan sujui kuin rasvattu salama.
MUTTA...omatuntoa alkoi kolkuttaa...olisiko minun pitänyt yrittää tanssia osaamattoman kanssa...vai mitenkä se tilanne olisi saatettu oikeaoppisesti mukavaan päätökseen?
En olisi halunnut saattaa daamia noloon tilanteeseen,mutta...näin vaan kävi.
Hain uuden tanssijattaren parketille ja tanssihan sujui kuin rasvattu salama.
MUTTA...omatuntoa alkoi kolkuttaa...olisiko minun pitänyt yrittää tanssia osaamattoman kanssa...vai mitenkä se tilanne olisi saatettu oikeaoppisesti mukavaan päätökseen?
En olisi halunnut saattaa daamia noloon tilanteeseen,mutta...näin vaan kävi.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Onhan noita sattunut -varsinkin naistentansseissa.
Täysin puhtain paperein tuollaisesta ei koskaan selviä.
Ravintolassa itse kyllä olen yleensä taluttanut takaisin, jos en ole hakijasta jo heti kohti kävelemisestä havainnut asiantilaa. Aina sitä ei näe.
Lavalla sensijaan on arempi tilanne. Siellä ei oikein olisi varaa pakittaa eikä takaisinkaan palauttaa. Toisaalta siellä osaamattoma on vähemmän, joten silmätikuksi jotuu aina, tekipä kummin päin tahansa.
Opettaminen on yleensä tuhoon tuomittu yritys.
Sitäkin tosin usein ovat lajia taitamattomat ehdottaneet/pyytäneet. Joskus jopa olen yrittänyt. Hidas valssi kylläkään ei sillä tavoin ole opetettavissa muiden tanssijoiden seassa.
Riskejä sisältyy kaikkeen, joten tuollainenkin on jotenkin nieltävä, ja sitten ei kuin eteen päin kuin mummo lumessa.
tryy sinulle täysikymppi tuosta, vaikka usein olen erimielta kanssasi,, nyt puri
Minulle sattui kerran Pesiksellä ihan samanlainen tilanne, tyttö sanoi osaavansa ja ilmoitti sitten lavalla, kun oltiin vastakkain, että hän ei kyllä osakkaan.
En voinut millään palauttaa tyttöä takaisin, joten sanoin, että ei hämminkiä mennään jotenkin ja minä yritän näyttää miten askel menee.
Siitä sitten työnsin oikealla hitaasti ykkösen ja venytin suoraan sivulle ylipitkän kakkosen,jolloin tytön täytyi seurata pysyäkseen pystyssä. Siitä jalat yhteen ja toistin saman vasemmalla. Homma ei mennyt tahtiin, mutta alkoi
auttavasti sujua. Kerroin väliajalla vielä yksinkertaistaen askelista. Toinen tanssi meni joskus tahtiin ja saatoin jo vähän niiata ja nostaa , jolloin siihen tuli jo hiukan valssin makua. Ja lopputulos oli, että tanssin lopussa tytöllä silmät aivan loistivat. Ja ajatelkaas, sain nopean halauksen kiitokseksi,enkä minä tuntenut yhtään kärsineeni.
Mielestäni on reilua että, daami itse arvioi kykynsä jo ennen tansiin suostumista. Eli viejä yleensä pyytää tanssiin ja daami arvioi lähteekö ja kykeneekö ja osaako.
Mielestäni ei ole mitään syytä "itsesääliin"/omantunnontuskiin tai pelkoon nolostumisista sillä sitä ei kukaan tahdo tahallaan toiselle kaiiii?
Ei kai daamitkaan paljon mieti kun he toteavat tansitaidottoman herran hakevan ja päätyvän kietäytymiseen eli "työjarruihin". Ei siinä kysellä että nolostuitko tai muuta.
Minusta se osoittaa tanssin arvostusta ja kiinostustasi tansiin ja vain tanssiin kun olet todennut sen sopimauttomaksi juuri hänen kanssaan ja jos ei ole ollut mitään mahdollisuutta tietää asiaa etukäteen.
Itse olen pyrkinyt kyllä muutamaa lukuun ottamatta kävelemään tai oleilemaan lattialla osaamattomankin kanssa ja todennut kyllä ettei siitä mitään tullut. Kun on hakenut yllättäen joku jolla ei ole tansilliset tarpeet olleetkaan.
Tuota noin niin.. ymmärrän kyllä, että et halunnut tanssia hidasta valssia sellaisen daamin kanssa, joka ei sitä osaa. Daamin olisi tässä tilanteessa kyllä pitänyt sanoa, ettei osaa hidasta valssia.. Tosin voi olla, ettei hän ymmärtänyt mikä ero valssilla ja hitaalla valssilla on? Onhan niitä miehiäkin paljon, jotka luulevat, että hidas valssi on valssia hyvin hitaasti tanssittuna :D
Olen kumminkin sitä mieltä, että toimit väärin. Olitte jo lattialla ja aloittaneet tanssimisen. Tässä vaiheessa minusta ei palauteta enää riviin, ellei toinen käyttäydy sopimattomasti. Ei ole yksi eikä kaksi kertaa, kun minä olen hakemaan tulleelta herralta kysynyt soitettavan lajin osaamisesta ja saanut myöntävän vastauksen.. lattialla sitten onkin paljastunut, ettei herralla ole hajuakaan rumbasta, jive on fuskua tai todellakin, hitaasta valssista ei ole tietoakaan. Pahimmassa tapauksessa on menty kävellen epätahtiin. Kertaakaan en ole tässä tilanteessa jättänyt herraa lattialle tai pyytänyt palauttamaan riviin. Olen joko hiljaa kärsinyt, tai korkeintaan huomauttanut, että hän ei osaa vaikka sanoi osaavansa (Huomauttamisella katson tekeväni palveluksen.. ehkä mies oikeasti luulee osaavansa?).
Minusta sinun valitettavasti siis olisi pitänyt (tasa-arvon nimissä ;)) kärsiä vaan kiltisti!
Olen samaa mieltä kuin Drago.
Saattaa olla, että nainen kuuli/ymmärsi kysymyksesi väärin (osaatko valssia?). Jos hän on ollut yli 10 vuotta pois lavatansseista, ei hän edes tunnista eroa. Hidas valssi ei 10 vuotta sitten ollut yleisesti soitettujen listalla.
Kyllä niitä on kymmeniä (jossei satoja) miehiä ollut (tosin yleensä ravintoloissa), jotka kirkkain silmin väittävät osaavansa juuri soitettavaa tanssilajia, mutta todellisuudessa ei mitään hajuakaan askelista saati rytmistä. Siihen vaan sopeudutaan noin kuudeksi minuutiksi.
Hidasta valssiakin voi mennä niin monella eri tavalla ja miesten vientitaidoissa on hurjasti eroja. Kehottaisin kursseille vientiharjoituksiin, antaa uusia eväitä vaikeisiin tilanteisiin.
Aivan, tuosta voi olla montaa mieltä. Tänä päivänä on kovasti lisääntynyt se daamien keskuudessa että he ovat kovastikkin kriittisiä "osaavan" viejän suhteen. Myös käyttäytyvät lyhytnäköisesti ja ajattelemattomasti eli töksäyttää sanoa mitä vain.
Laajemmalti kun ajattelee niin kaikki ovat tulleet yleensä tansipaikoille aikeissa tanssia taitojensa mukaan ja ovat siitä tietoisia varsin hyvin jos ei ole kovin korkea tanssitaito ja ei ole kyennyt harjoittelemaan tai edes halunnut.
Motiiveja hakea naista tai miestä on kai hyvinpaljon muitakin kuin tassitaito ja sen viimeisenpäälle osaaminen. Myös "pakkien antamsiessa" tulisi tietty ottaa huomioon niin monet muut seikat. Kärsimys sen ei kuitenkaan tulisi olla!?
Humalaiset ja niin viejinä kuin seuraajinakin ja haisevat ja "nuljaskoivat" voi kyllä "romuttaa" ehdoitta.
Ylesesti se käy niin että, edelläkin kerrotulla tavalla "kärsitään" se aika ja jos voi niin yhdessä voi kai useimmiten aivan hyvin jutella "eritahtisuudesta" . En ole tavannut ketään jonka kanssa siitä ei olisi voinut kohteliaasti myös jutella.
Sovitusti opiskelu pyynnöstä, vie mukavasti aikaa siitä "kärsimysajasta" mutta ei sinänsä tuota tulosta eikä ole tarkoituskaan.
Daami tuli kesken musiikkin pois lattialta! Kertoi että, oli viejä vienyt sambaa,, humppana joten ei viitsinyt tanssia!
En tiedä, oliko rima korkealla, vai kuka kärsi ja mitä?
Kinkkinen tilanne eikä patenttiratkaisua tuohon ole. Silti kallistuisin tuohon Dragon vaihtoehtoon, eli kärsi, kärsi, kirkkaammaan kruunun taa.
Hankalaksi tuon tilanteen teki vielä tanssilaji eli hidas valssi. Melkein mitä tahansa muuta (no ehkä ei polkkaa) voi mennä kävelemällä tai HHNN:llä, mutta hitaan valssin kanssa tuo vaihtoehto ei toimi.
Noita tilanteita voit välttää vain yhdellä tavalla: älä hae hitaalle valssille ketään, jonka et tiedä sitä varmasti osaavan :-).
Tanssilattialla kahden kappaleen ajan käveleminen epätahtiin ei voi aiheuttaa kärsimistä. Ainakaan jos sitä verrataan vaikka työttömyyteen ja sairauksiin.
Jos tuolle tielle lähdetään, ei rajaa tule koskaan vastaan.
Suomessa esimerkiksi ei kukaan kärsi, jos verrataan vaikkapa Darfurin ihmisten viime vuosien tilanteeseen.
Saivarrella voi aina niin paljon kuin ilkeää. Miten asiallista se sitten on, onkin jo toinen juttu.
Esimerkiksi aloittelevalle tanssijalle ei varmasti täynnä upeita tulkintakohtia olevan rock'n rollin käveleminen parin kappaleen ajan ole minkäänlainen koettelemus. Vuosikaudet swing-tansseja treenanneen kohdalla tilanne onkin jo toinen.
Hitaan valssin hienouden voimakkaasti sisäistänyt kyllä ihan oikeasti voi kärsiä joutuessaan sitä kompuroimaan.
Lyhytaikaisen työttömyyden minä vielä kestän, mutta jos tansseissakin joutuu kärsimään (tanssimaan epätahtiin hidasta valssia) menee se minun vieterini yli. Ja silloin voi tapahtua kauheita...
Tuollaisilla kommenteilla kaadetaan kaikki tanssipaikat konkurssiin. Se onkin varmaan aiheellista, jos touhu alkaa mennä liian vakavaksi.
Jopas on heikoissa kantimissa sellaisen tanssipaikan elämä, joka tämän palstan (asiallisista) kommenteista kaatuu.
Ei juuri kenenkään aktiiviharrastajan tavoitteena ole mennä suosikkitanssipaikkaansa kauaskin ja kalliisti lipun lunastaen saadakseen olla jonkinlaisena arpajaispalkintona siellä.
Jokaisessa sosiaaliseeen kanssakäymiseen perustuvassa vapaa-ajan harrastuksessa viihtyvät parhaiten ne, jotka saavat oman tasonsa mukaisesta toiminnasta ja omien mieltymystensä mukaisten ihmisten seurassa mahdollisimman paljon harrastuksestaan irti.
Joillakin motiivina on vain seurustelu. Heidän on parasta myös tanssin parissa pitäytyä niihin, joilla on samanlainen tavoite asiassa.
Tanssiin panostaneet ja nimenomaan tanssista tanssina nauttivat taas sitten voivat saada (ja antaa) eniten siihen puoleen asiasta paneutuessaan. Seurustelu ei tietysti tuossakaan osassa tanssijoita ole poissuljettu elementti, mutta se tapahtuu mieluusti tanssillisesti samantasoisten kanssa.
Ei tuossa mitään paheksuttavaa saati tuomittavaa pitäisi olla. Totuuden sanominen kai eniten taas tässäkin näköjään loukkaa.
Miksi aina pitää vaikeuttaa asioita ja jopa estää niiden sujuminen sillä, ettei tosiseikoista voi puhua rehellisesti ja avoimesti?
Liiallisen vakavvuden vähentämiseksi lainaan, ei vaan lahjoitan, sinulle kopallisen hymiöitä. ::::::----------- ________________ DDDDDDDDDDDDDD PPPPPPPPPPPPPPPP ;;;;;;;;;;;;;;;
Voit käyttää niitä vaikkapa edellisen viestini muuttamisessa himpun verran valoisammaksi.
PS. Tanssi on vakava asia
hyvä että uskalsit.Suomalainen mies on niin tönkkö ettei se yleensä kehtaa vaan kärsii.
Jos ja kun seuraavan kerran vastaavanlainen tilanne päällä...taidan vaikka kävellä/jutustella kahden kappaleen ajan...eipähän ole niin tiukkapipoista touhua!
Sillähän siitä naikkosesta(huom tässä tapauksessa daamin nimityskin muuttunut)pääsee eroon.
Itse olen välillä myöskin samanlaista kokenut sillä erotuksella etten ole kysynyt osaako nainen kyseistä lajia vai ei. Silloin yleensä kysyn jos lajina on rumba, cha-cha, hustle tai hieman omasta mielestäni harvinaiusempi. Nyt varmaan muutamat pilkunviilaajat sitten kommentoivat, että voihan hidasta valssia tanssia amerikkalaisena valssinakin. :P Sen tunnustan, että sitä en osaa. Tosin jos asiaa kysyy, niin olisi kiva jos osapuoli vastaisi totuuden mukaisesti ellei kysymys ole siitä, että luulee tosiaan hitaan valssin olevan valssia hitaasti.
Tosin koskaan en ketään ole mihinkään palauttanut saati tanssia lopettanut. Ainoastaan ajatellut, että tuon kappaleparin kestää vaikka aidanseipäänä ja alkanut vaikka juttelemaan jostain, tai hienovaraisesti koettanut hieman vihjata tanssikursseista tai muuta vastaavaa.
Eikös hidas valssi sitten ole valssia hitaasti? Jos siihen lisää vähän ylös-alas -liikettä ja pidentää askelta, niin siinähän se on. Ei se sen mystisempää ole.
...vaan kun se hidasta valssia osaamaton nainen ei takuulla pysty noinkaan sitä vientiä seuraamaan.
Tottahan hidasta valssia siinä kuin tavallistakin koristellaan milloin millaisinkin askelluksin ja lainoin toisista tanssilajeista (niin minäkin säännöllisesti teen).
Nyt kuitenkin tässä säikeessä on kysymys ongelmasta, joka syntyy sellaisten henkilöiden kanssa tanssimisesta, joiden kyky ei tuollaisten variaatioiden seuraamiseen riitä.
Ei se tarkalleen ottaen nyt ihan noinkaan mene. Oikeastaan väärinkäsitysten välttämiseksi hidasta valssia ei pitäisi kutsua valssiksi ollenkaan. Siksi paljon se eroaa tavallisesta valssista. Nimitystä "hidas englantilainen valssi" kuulee myös käytettävän.
Tai olkoon, onhan kynnys lähteä opettelemaan tai tanssimaan hidasta valssia huomattavasti matalampi kuin jos sillä olisi joku eksoottisempi nimi.
Jos nyt kerran hiuksia ruvetaan halkomaan, niin tässä käsittääkseni tarkoitettu hidas valssi on kylläkin kilpatanssinimikkeenä vain "valssi". Se toinen valssi siinä urheilulajissa vakioiden puolella sitten onkin "wieninvalssi".
Lavoilla ja ravintoloissa yms. ympäristöissä tanssittavista hitaista valsseista voidaan niistäkin erottaa ainakin kaksi erilaista, nimittäin "enlantilainen valssi" ja "amerikanvalssi". Musiikit noihin eroavat lähinnä vain ilmeeltään toisistaan.
"Kantrivalssi" sitten vielä, toisinaan eteentulevana, muistuttaa enemmäkin amerikanvalssia.
Kilpatanssipuolella tanssitaan nimenomaan englantilaista valssia, sitä vaan kutsutaan yksinkertaisesti vain valssiksi.
...typerästi tehty..!!
tanssi on mukavaa yhdessä oloa ja toiset eivät ehkä yhtä ahadasmielisiä tanssijoita kun sinä.Tiedän, että joskus harmittaa kun ei pääse kunnolla tanssimaan hyvän viejän kanssa..ja tässätapauksessa sinähän se viejä olit!! naisen ei kuulu olla nolona, vaan sinun... olen tanssinut kauan ja kyllä osaan joka lajia jollain lailla..(koskaanhan ei voi sanoa osaavansa, koska aina oppii uutta)..tanssin sujuminen on todellakin viejän harteilla...ja jos ei yhteistä askelta löydy..hae helpompaa askelta...
tämä oli siitä terävemästä P,,äästä.. EI mitään lisättävää..
Hyvä! Hyvin sanottu. Tanssimisen yksi tarkoitus on kohdata toinen sukupuoli. Osaamattomuus on ominaisuus ja se on hyväksyttävä. Osaamaton ihminen tanssilattialla voi olla osaaja jollakin muulla alueella. Poisvieminen on loukkaus. Jos olet mies? Kestä pieni vastoinkäyminen.
Ei se tanssin sujuminen ole pelkästään viejän harteilla. Jos vietävä ei osaa seurata minkäänlaista vientiä, niin kyllä se on jonkun muun kuin viejän vika. Jos askelta pitää helpottaa vuorotahtiin löntystelyksi, niin siitä on tanssiminen kaukana. Muutaman kerran olen siihen tilanteeseen joutunut naistenhaulla, eikä se ole todellakaan mitään mukavaa yhdessäoloa. Koko ajan odottaa vaan että musiikki loppuisi.
Useimmat aivan vasta-alkajanaisetkin löytävät muutaman tahdin sinnikkään viennin jälkeen suurinpiirtein sopivat askeleet, mutta näitä löntystelijöitäkin valitettavasti riittää. Miksi heidän pitää änkeä tanssimaan? Tanssikurssin kautta kiitos, jos ei ole mitään luontaista taipumusta.
Kyllä se on viejän taidoistakin kiinni. Hyvä viejä saa kokemattomankin tanssitettavan menemään kohtuullisesti tai ainakin välttävästi. Eikä sen tanssikokemuksenkaan tarvitse aina olla täydellistä.
Nyt sitten onkin kiinni siitä, mitä kukin pitää kohtuullisena tai välttävänä.
Hyvin olet säilynyt, jos et sellaista hakijaa esim. naistentansseissa ole kohdannut, jota ei saa menemän millään tavoin tanssiksi nimitettävällä etenemistyylillä.
Paljon alle tyydyttävän ja välttävänkin tason jääviä löytyy.
Varsinkaan joitakin rajusti ylipainoisia ei kantamallakaan saa tahtonsa mukaan toimimaan.
Sitäpaitsi tanssiessa kuuluun parin molempien osapuolien kantaa oma kehonsa (kuten tuolla aiemmin joku daami eräässä puheenvuorossaan totesikin).
Vaatimatton luonteenlaatuni kieltää itseäni tituleerattavaksi vielä läheskään taitavaksi viejäksi.
Eräällä salsakursilla parimme kanssa ei jokin monimutkaisempi kuvio luonnistunut alkuunkaan. Daamini sanoi että hänkin on siitä aivan ulkona. Opettajamme ulkolainen salsanopettaja (mies) halusi näyttää daamini kanssa miten se kuvio oikein menee ja - huips siitä se vaan meni mielestäni täydellisesti.
Jälkeepäin kysyin tanssipariltani, että miten hän sen oli tanssinopettajan kanssa osannut mutta ei minun kanssani. Tähän hänellä ei ollut muuta sanottavaa kuin ettei hän sitä ymmärtänyt ollenkaan. Se vain jotenkin meni kun opettaja häntä vei.
Ja vielä siihen vastapuolen ulkoisiin ominaisuuksiin palatakseni.
Ei kookkaiden kanssa tanssiminen ole niin vaikeaa kuin luullaan. Tietysti pitäähän jonkinverran ison tytönkin osata tanssia. Åke on kuulemma sanonut että hieman tuhtia tyttöä on parempi viedä kuin heinän hentoa. Isompi pitää paremmin tasapainonsa eikä heilu puolelta toiselle. Myönnettävä on että tavallista haasteellisempaa se on.
Ei ole vastaan tullut ketään jonka kanssa ei tavalla tai toisella olisi tanssi luonnistanut. Toisaalta, varsinkin ravintoloiden naistentansseissa, hakijalla on saattanut olla muitakin motiiveja kuin vain tanssiminen mielessä.
Toki naisen osaaminen ja onnistuminen on suurelta osin miehen viennistä kiinni, muttei nyt sentään aivan täysin. Naisen täytyy a) osata ko. tanssin perusaskel/perusliikkuminen ja b) osata seurata, jotta mainitsemasi tapaus on mahdollinen. Eli ko. daami nähtävästi hallitsi salsan perusaskeleen ja oli tottunut seuraamaan, jolloin hän pystyi opettajan hyvän viennin tukemana tekemään kuvion. Tuollainen tapahtuma on siis aivan normaali, ja niitä tulee eteen kutakuinkin jokaisessa tanssitreenissä.
Alkuperäisen kirjoittajan tapauksessa ko. daami ei osannut tanssia lajin perusaskelta ollenkaan. Tällaisessa tilanteessa ei hyvästäkään viennistä ole yleensä pelastajaksi, ainakin jos halutaan tanssia ko. lajin mukaisesti.
Åken sanomiset nyt eivät vielä takaa mitään (melkeinpä tekisi mieli sanoa, että: päinvastoin).
Tasapainon pitäminen ei ole koosta kiinni. Kyllä pieni ja kevyt vähintään yhtä hyvin sen säilyttää kuin iso ja painavakin.
Liikkeelle saaminen, pysäyttäminen ja suunnan vaihtaminen vaativat painavalta enemmän voimaa (ja ikävä kyllä myös painavaa vievältä, vaikka tämän ei pitäisikään joutua voimaa käyttämään) ja ennakointia kuin kevyen kohdalla on tilanne.
Olen joutunut varsin huterastikin itseään kannattelevien (selvin päin liikkuvien) ylipainoisten kanssa asialle. Ei ole takuulla helpompaa kuin kevyiden "heinänkorsien" kanssa.
Kyllä se oli salsan alkeiskurssi. Nainen ei ollut aikaisemmin mitään kurssia käynyt tai edes lavoilla tanssinut. Itsellenikin salsa oli aivan uusi kokemus vaikka muita tanssilajeja osasinkin ennestään. Sepä minua hämmästyttikin kun maestro itse astui remmiin ja homma pelasi. Sivusta seuratessa huomasin kyllä jonkinmoisen määrätietoisuuden opettajan otteista paistavan.
Olen huomannut monesti että vientiä on joutunut usein sopeuttamaan tanssipartnerin taitoihin ja mieltymyksiin. Myönnän kyllä auliisti että jos vastapuoli tanssii kuin enkeli, on tanssikin kuin taivaissa liitelisi. Herrasmiehenä en kuitenkaan ole koskaan jättänyt kesken tai kieltäytynyt kun tanssiinkutsu on käynyt.
Aikamoinen lahjakkuus sinulla on ollut tanssitettavana. Itselläkin kävi kerran no. salsassa samanlainen tuuri. Tyttö ei ollut ottanut yhtään salsan askelta aikemmin (toki oli tanssinut muita kädenalijuttuja), mutta puolen minuutin opetuksen jälkeen seurasi mitä vain.
Muutamakin ko. tanssilajissa aloitteleva daami on kertonut kokemuksistaan tanssimisesta todellisten pro-miesten (ja tarkoitan tässä oikeita ammattilaisia). Vaikkei naisella ole ollut kummempaa pohjaa, on vienti ollut sitä luokkaa, ettei väärin ole voinut kuulemma mennä. Eivät tosin ole itsekään tienneet mitä ovat tehneet :-).
Em. seuraaminen vaatii silti naiselta kohtuullisia valmiuksia. Ei edes todellinen pro vie hidasta valssia daamille, jonka jalat eivät toimi. Tai vos vievät, kyse on lähinnä kreikkalais-roomalaisesta painista.
Daamin runsaasta painosta on etua siinä vaiheessa, jos oma tasapaino horjuu. Silloin vain ottaa vähän tiukemmin kiinni niin pysyy pystyssä. Tämä tietysti edellyttää, että daamin tasapaino on kunnossa.
Ei se aina noin ole. Jos nainen on rytmitajuton ja seuraamiskyvytön, niin se on aivan sama kuka sitä kivirekeä yrittää kääntää. Ei siitä mitään tule.
Naisen fyysisillä ulottuvuuksilla ei ole tiettyyn rajaan asti juurikaan väliä, mutta jos oma käsi ei ylety naisen selkäpuolelle asti, niin silloin on huomattavasti vaikeampaa viedä. Muutamia kokemuksia on. Onneksi nämä naiset sentään osasivat askeleet.
Kaikki on suhteellista.
Riippuu siitä minkälaisiin koukeroihin ja askelsarjoihin itsekukin tanssilattioiden armoitettu taitaja haluaa "kivirekensä" välttämättä johdattaa. Käänteisesti ottaen olen nähnyt tapauksen, jossa suurehkon naisvaltaisen seurueen mukana ollut mies suurinpiirtein seisoi tanssipartnerinsa kanssa keskellä tanssilattiaa juuri ja juuri jalkojaan samaan vuorotahtiin siirrellen tanssilajista riippumatta. Siitä huolimatta seurueen naiset innokkaasti miespoloista hakivat koko illan ajan. Juttu luisti ja hauskaa oli.
Lieneekö hän sitten ollut firmansa isokin pomo, jota alaiset kilvan liehakoivat.
Muut faktat:
Paikka virolaisen kylpylän tanssisali.
Seurueen kansallisuus ruotsi.
Itse en ole vielä jättänyt tanssia kesken naisen tanssitaidottomuuden takia, mutta ymmärrän kyllä jos joku ei pysty viemään niitä ikuisuudeksi venyviä tuskallisia tanssiminuutteja läpi. Harvemmin naiset niin tanssitaidottomia ovat, etteikö pienellä yrittämisellä jonkinlainen yhteensopiva askel löydy. Mutta on niitäkin, jotka paahtavat härkäpäisesti omalla rytmillä ja askelluksella läpi tanssin, vaikka kuinka yrittäisi viedä. Olo on silloin kuin painijalla. Se on aina karmea kokemus ja tanssista tulee tuskien taival.
Et osannut olla fiksu.. älä toisti tee tuota naiselle. ..
Hyi olipas siltä muijalta nyt sitten tuhmasti tehty kun luuli osaavansa hidastavalssia ja hairautti sinut sitten viemään hänet parketille. Hyi nuita valehtelevia itseään täynä olevia naikkosia jotka luulevat osaavansa.
Tanssi etikettiin olisi kuulunut, että vaikka lopetit tanssin kesken olisi ollut kohteliasta viedä daami syrjemmälle vaikka kohti kahvilaa, ja ilmoittaa että sinun täytyy poistua vaikka puuteroimaan nenääsi ja laittamaan poskipunaa. Ja ilmoittaa että mustasukkainen poikaystäväsi saapui juuri saliin. Niin ja hakea seuraavaa daamia vasta seuraavaan settiin. Näin olisit pitänyt viellä yllä herrasmiesmäisyyttäsi. Nyt se on valitettavasti kadonnut.
Tällaisena "tasaarvon" aikana ei kohteilaisuudet ja pimittämiset kuulu mihinkään herramies/nais kulttuuriin. Tehosuoritaminen on sitä että jos ei tuote vastaa odotusta niin eikun takuuseen uusi.
Daamit jättää latialle tai antaa rukkaset tansseissa aivan sumeilematta ja sen he tekee "kohteliasuudesta" ja rouvasnaismäisyyttään.
Ajat on muuttuneet,, ja sitä on haluttu naissukupuolelta... sitä saa mitä tilaa joten ei mitään kosmetiikaa enää.
Kyllä se on herkkää näillä tanssijoilla. Kaikkien pitäisi mennä just heti ja samalla tavalla. Tanssiravintolassa saa kaiken näköisiä neuvoja joita otan vastaan mielellänikin JOS on tilaa tanssia. Siis tilaan tanssia kuten lavalla. Tanssin paljon mutta en vieläkään ymmärrä miksi ravintolassa pitää tanssia niinkuin lavalla. Olen nainen ja ravintolailtana aika moni mies jäisi lavalle jos tanssisin vain osaavien kanssa. Rukkasia en anna jos vain jaloillaan pysyy ... kestän kuten mies...
"...just ja heti ja samalla tavalla..." kuten hidas valssaaja sanoo. Sensijaan tanssi ei ole enää tanssia, jos vain joten kuten kävellään tai painoa vaihdellaan jalalta toiselle.
Samalla tavalla eivät myöskään asialle todella omistautuneet tanssijat halua mennä, vaan musiikin mukaan tyyliä ja liikkeitä varioiden.
Tanssi on musiikin pukemista visuaaliseen asuun ja samlla sellaiseksi, että se antaa myös tuntoaistille sekä haastetta että tyydytystä.
Liikkeen yhteistä hurmaa, jos oikein paatoksella halutaan asia ilmaista.
Miksi tanssin pitäisi ravintolassa olla huonompaaa kuin lavoilla? Samasta syystä useimmat tanssijat sinnekin menevät.
Ne tanssitaidottomat, jotka ravintolasta tanssin varjolla hakevat muuta, saisivat jättää rauhaan tanssin vuoksi tulleet ja keskittyä oman motiivinsa mukaisiin asiakkaisiin siellä.
Jos sitten joku iskumielellä tullut osaa tanssia, ei sekään tarkoitus mitään haittaa, jos vain tanssi silti sujuu. Toki silloin muukin viihdyke tosi tanssijalle kelpaa, jos kerran kemiat kohtaavat.
Ihmisiä ovat tanssinharrastajatkin.
nämä pro-tanssijat tekee lavatansseista kyllä niin tarkkuutta vaativan tekniikkalajin, että ei ihme ettei uudet tyypit uskalla lavoille mennä jos erehtyy ennen sitä lukemaan netin palstoja.. ei herran jumala
Sosiaali foksaaja (Pitäisi kylläkin kirjoittaa yhteen. Mistähän kaikki yhdyssanahäiriöiset tänne aina kertyvätkään?) on nyt lukenut vallan asenteellisesti tämänkin säikeen artikkeleita, kun noin on herne mennyt nenuun.
Ei tekniikka tanssiessakaan voi olla kenellekään haitaksi. Paljon enemmän tosiaan saa lajista kuin lajista irti, jos homma on hanskassa. Harrastaminen on hauskaa, kun sen hallitsee.
Pointtihan kuitenkin oli se, että pitää suhteuttaa oma tanssillinen (ja miksei muukin) tasonsa haettavan ominaisuuksiin. Normaaleilla aisteilla ja ajattelluvärkeillä varustettu sen kyllä pystyy tekemään ennen kuin säntää suin päin jonkun kohteeksi valitsemansa kimppuun.
Sekin on moneen kertaan tuotu ilmi, että kokeneemmatkin tanssijat mielellään opastavan aloittelijoita, kunhan nämä vain selvästi ovat kehityskelpoisia. Sen taas kokeneempi näkee, joten asiasta päättäminen valintakin kuuluisi hänelle. Valtaosaa tanssiajastaan harvoin silti kukaan ihan laupeudentöille on halukas uhraamaan, jos taitaviakin tanssitettavia on paikalla. Useimmiten nämä vielä ovat tuttujakin.
(Pro muuten tarkoittaa ammattilaista. Ammatikseen tanssivalla on oikeus vaatia palkkio työstään, jos vaikka lavalla joutuu opettamaan. Tänne kirjoittavista sensijaan erittäin harva tanssii tai opettaa tanssia ammatikseen.)
Niin, siitä tiedon tarpeesta:
Kymmenkunta vuotta sitten (12 tarkemmin kai), kun silloisen avokkini kanssa olimme talven tahkonneet lavatanssikursseilla, päätimme sitten kesän tullen mennä kokeilemaan lavalle. Mäntsälän suurlava oli sopivasti hollilla, joten sinne.
Sen verran myöhässä oltiin liikkeellä (asiaa tuntemattomina siis), että hidas valssi oli menossa, kun sisälle päästiin. No, sitäkin oli kursseilla tanssittu, joten oletimme homman hoituvan. Vaan suuripa oli kauhistuksemme, kun jouduimme havaitsemaan, että ulkokehälle puikahdettuamme emme pysyneet vauhdissa mukana. Sivuun oli vetäydyttävä.
Siinäkin tilanteessa olisi tieto ollut valttia: olisimme osanneet mennä sisemmälle vyöhykkeelle hitaammin etenemään ja olisi muutenkin ollut selvempi kuva siitä, mitä eroa on kurssilla tanssimisessa ja tositilanteessa lavakarusellissa pyörimisessä.
No, kantapäänkin kautta oppii, mutta netti olisi ollut myös hyvä opettaja, vaan eipä ollut silloin tällaistakaan palstaa tietoineen käytettävissä.