Itäpyörä

Projektiksi?

Olen ajatellut aloittaa moottoripyörä harrastuksen ja ensinnä hommata halvalla itäpyörän. Mutta minkä merkkisen saa halvalla ja missä on hyvä osien saatavuus. laittookin voi olla.

7

3083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalkutan seppä

      näissä on aina vaikka olisi uusi itäratsu,hinnat näkyy olevan vähän kunnosta riippuen 1000-2500 merkit on ural,dnepr,k750,mutta harvoin saa suomen kilvissä olevan pyörän alle kahdentonnin,itse olen ostanut pari sivuvaunupyörää noin 500 euron kappalehintaan mutta kyllä niihin uppoo se pari tonnia rahuu per pyörä ennen kun on laakinpeli rekisteröitynä,osia käyn hakee itse välillä venäjältä,mutta löytyy helposti osia suomestakin tai tilaa sitten vaikka virosta,käy tutustuu URALROIKKA sivuilla aiheeseen.

    • Motonomi

      Älä hyvä mies tuosta aloita. Hanki suhteellisen edullinen japsipyörä alkuun. Kun pääset makuun ja ymmärrät vähän pyörien tekniikkaa, niin ajattele uudestaan. Tai osta uusi Jawa. Tai uustuotanto Royal Enfield jos haluat vanhan ajan tuulahduksia luotettavasti.
      Vanhoista itäpyöristä tulet alkuun saamaan semmoisen kuvan ettei tämmöistä ikinä.
      Moottoripyöräily on harrastuksena yksi parhaimpia. Toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä, mutta se oma suuntaus tulee löytää.
      Ja käy hyvä mies turvallisen ajon kurssi että et päädy tilastoihmiseksi. Autolla ajaminen on ihan toista kuin kaksipyöräisellä.

      • Nippondeeku

        Osta Honda....se on itäpyörä parhaasta päästä. Pääset sillä remontoinnin lisäksi jopa ajamaan ja varaosia löytyy helposti. Japsit on itäpyöristä parhaita. Remontointihalukkaille on sitte harrikat ja triumphit sitte erikseen...


    • Itse ostin viime kesänä K 750 pyörän. Nyt se on palasina autotallissa. Toivottavasti tiellä ensikesänä. Motonetissä on myynnissä Uraleita ja IC:tä rekisteröidyt heiluu 2000-3000 eskoa. Projekteja voi saada tonnillakin, mutta töitä piisaa.
      Muita sivustoja Laspek, Uralroikka, Hehku mc jne

    • 2 kertaa

      Siis meinaatko aloitaa moottoripyöräharrastuksen ajelumielessä, vai rakentelutarkoituksessa. Ei noista halvoista / vanhemmista itäpyöristä ainakaan matkaratsuiksi ole, eikä oikein muuhunkaan.

      Tietty, jos uuden Uralin hommaat, niin saatata selvitä vähemmälläkin. Laatu on kuitenkin luokkaa Lada - eli kyllä sillä toimeen tulee, mutta parempiakin valmistetaan.

      Kaiken merkkisiä itäpyöriä saa halvalla, se riippuu ihan siitä mitä haet. Josku raadon saatat saada muutamalla satasella, eikä kohtuukuntoinenkaan itäpyörä ihmeitä maksa. Paitsi ehkä vanhemmat harvinaisuudet.

    • iisiraider

      Minäpä osti IC-projektin eilen. 43- vuotiaan NikitaHrutshevin. (Itse olen 10 v vanhempi) Samanlaisen olen rakentanut vuonna -69. Ja siis taas. Rahaa meni muutama satanen, ja budjettini on tiukka, projektista tulee sellainen, kuin alle tonnilla saa aikaan. Hinkkausta, hiontaa ja maalausta lähinnä.
      Noilla pyörillä on ajeltu Siperia äärestä laitaan ja takaisin, niin että se siitä varmatoimisuudesta, tai sen puutteesta. Ja kaikkia osia saa, eikä ne maksa maltaita.

    • pyörät

      Eix Nipponin poikien tekemät pyörät tule tarpeeksi idästä?
      Ainakin niihin saapi osia - kuulemma - aika helposti. Aloita vaikka hondasta. Tai kawasta, onhan noita.
      Mitä taas noihin rajantakaisiin itäpyöriin tulee - niihin saa osia kyllä mutta useimmat pitänee noutaa itse alkuperämaastaan. Ei oikein ole jälleenmyyntiverkostoa Suomessa.
      Hyvä harrastus kuitenkin. Tuo itäpyörä - tuli se sitten kauempaa tai likempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2709
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      41
      2131
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1996
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      964
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      778
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      771
    Aihe