Keukenhof myöhään keväällä?

Ephragondol

Eli kysymykseni koskee Keukenhofia, Amsterdamin lähellä olevaa "kukkapaikkaa". Sehän on ilmeisesti oikeaan aikaan keväästä näkemisen arvoinen. Onko jollain tietoa, että kannattaako sinne mennä enää toukokuun loppupuolella?

Olemme menossa Amsterdamiin siinä 16. päivän tienoilla, ja ajattelimme, että Keukenhof voisi olla kiintoisa. Mutta kannattaako sinne enää noin myöhään mennä? Ovatko ne kukat enää ollenkaan näyttäviä?

3

2948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni

      Olen kerran ollut siellä ihan näyttelyn viimeisenä päivänä ja vielä silloinkin se oli upea. Kyseessä oli silloin n toukokuun 25. päivä. (Tarkista netistä tämänvuotinen loppumisaika.)

      Siellähän taidetaan siivota ylikukkineita kukanjämiä pois koko ajan ja ilmeisesti ne on myös istutettu kerroksittain - eli uusi kukkalaji tulee vanhojen 'päälle' myöhemmin keväällä, jonka takia yleisvaikutelma on aina suurinpiirtein siisti.

      • Tuula

        Hei....asun Hollannissa, ja olen käynyt nyt 2 kertaa peräjälkeen Keukenhofissa.Vuonna 2005 kävin huhtikuun 30 pv, ja kukkaloisto oli kauneimmillaan, ja viime vuonna ( 2006) kävin huhtikuun alussa, ja oli tosi vähän kukkia "auki" joten oltiin liian aikaisin.
        Mutta tosin riippuu kyllä ilmastakin, kuinka lämmin tai kylmä kevät tulee olemaan, mutta luulen, että kyllä heti toukokuun alkupuolella kannattaa käväistä kukkia katsomassa.
        http://www.keukenhof.nl/nm/2/Praktische-info-Openingstijden.html
        Tässä linkki Keukenhofin sivuille, ja niinkuin huomaaat on Keukenhof avoinna 22 maaliskuuta toukokuun 20 pv saakka.


    • Millie_

      Kävin itse vuonna 2004 huhtikuun toiseksi viimeisenä viikonloppuna, jolloin narsissit ja tulppaanit kukkivat samaan aikaan (huhtikuun kaksi viikkoa oppaan mukaan), mutta tulppaani loistoa riittä kyllä toukokuulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      110
      7020
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4521
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      52
      4257
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3617
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3598
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      192
      3545
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2999
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      49
      2589
    9. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1964
    10. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      19
      1882
    Aihe