Auris tulevaisuuden

Auriksen kori on huippuhyvä. Se on tulevaisuuden formaatti. Auto ulkomitoiltaan verrattain pieni, mutta se tarjoaa selkeästi suuremmat sisätilat kuin esim. Volvo S60, A4, IS250 tai Saab 9-3. Ne ovatkin autoina saastuttavia turhakkeita Auriksen rinnalla. Auriksen tavaratilakin riittää arkikäyttöön hyvin. Se on kokoluokkansa paras, suoranainen tilaihme. Auris näyttää sen ihanteen, miten autoja pitää nyt suunnitella eli paljon tilaa pienissä mitoissa. Kyse on myös ekologisesti kestävämpi tie. Järki on palaamassa autosuunnitteluun. Onneksi.
91244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Perataas tuo toyota -jälleenmyyjän propaganda:

"Auriksen kori on huippuhyvä. Se on tulevaisuuden formaatti."

Tekniikka & Talous -lehden artikkelin mukaan kyseessä on vain corollan nuorisomalli

"Auto ulkomitoiltaan verrattain pieni, mutta se tarjoaa selkeästi suuremmat sisätilat kuin esim. Volvo S60, A4, IS250 tai Saab 9-3."

Silkkaa paskapuhetta! Todellakaan nykycorollaa pienemmän auton sisälle ei mahdu volvoa suurempia sisätiloja

"Ne ovatkin autoina saastuttavia turhakkeita Auriksen rinnalla."

Mitähän ei turhakemaista on corollan nuorisomallissa?

"Auriksen tavaratilakin riittää arkikäyttöön hyvin. Se on kokoluokkansa paras, suoranainen tilaihme. "

Miten tuollainen pieni kapea pökäle voi olla tilaihme?

"Auris näyttää sen ihanteen, miten autoja pitää nyt suunnitella eli paljon tilaa pienissä mitoissa. Kyse on myös ekologisesti kestävämpi tie."

Mitä ekologisesti kestävää on japanilaisessa pikkuautossa, jossa on samaa vanhaa tekniikkaa kuin vanhassa corollassa? Ei se vanha corollakaan mikään ekoihme ole ollut!


"Järki on palaamassa autosuunnitteluun. Onneksi."

?????????????????????????????

Äänestä
  • Ei mitään tekemistä mainoksen kanssa. Pelkkää faktaa koko juttu. Automuotoilun ihanteet muuttumassa järkevään suuntaan. Siitä tässä kyse. Isot ja ahtaat joutuvat nyt ahtaalle. Täytyy olla aika hölmö, että ostaa nurkat täyteen epäfunktionaalista peltiä. Yaris, Auris ja vähän se Cromakin viitoittavat tietä parempaan. Seuraavaksi Ave liittyy joukkoon ja sitten sitä aerodynaamista tilaa onkin jo ruhtinaalisesti.

    Äänestä

  • ajattelijan puhe kirjoitti:

    Ei mitään tekemistä mainoksen kanssa. Pelkkää faktaa koko juttu. Automuotoilun ihanteet muuttumassa järkevään suuntaan. Siitä tässä kyse. Isot ja ahtaat joutuvat nyt ahtaalle. Täytyy olla aika hölmö, että ostaa nurkat täyteen epäfunktionaalista peltiä. Yaris, Auris ja vähän se Cromakin viitoittavat tietä parempaan. Seuraavaksi Ave liittyy joukkoon ja sitten sitä aerodynaamista tilaa onkin jo ruhtinaalisesti.

    Ihan tolkuttoman naurettavaa löpinää tuo Auriksen ylistys. Noin alas voi vajota vain umpisokea Tojo-uskossa oleva!

    Äänestä

  • Totta, että edellä mainitut autot ovat Hel...in ahtaita ohjaamostaan ja Auriksen takapenkille mahtuu paremmin. Mutta onhan auto muutakin kuin sen tilat. Sitäpaitsi Auriksen tavaratila on pienempi kuin pikku Civicissä, Octaviasta puhumattakaan.

    Äänestä

Sama teksti pätee myös uuteen Yarppaan. Suuremmista vastaavaa löytyy vaikkapa uudesta Fiat Cromasta. 90-luvulla Renault Twingo hämmästytti ulkomittoihin nähden hyvillä sisätiloilla. Fiat Tipokin oli tiloiltaan varsin väljä.

Auton ostossa järkiperusteet eivät ole vallalla, joten kaikenlaisia turhakkeita tulemme näkemään jatkossakin. Suunta on mielestäni kuitenkin positiivinen. Autojen korkeus kasvaa jolloin ajoasento on luontevampi ja polvitilat paremmat, etu- ja takaylitykset pienenevät jolloin pysäköinti helpottuu. Pidentyvä akseliväli lisää vakautta ja sisätiloja. TAvaratilojen muunneltavuus paranee jolloin satunnaiset suurempien tavaroiden kuljetukset ovat mahdollisia.

Äänestä

tehokasta työtä tai altista porukkaa, ei voi muuta sanoa. Millainen on se huippuhyvä kori, onkos siinä metri muovia kummassakin päässä?

Äänestä

Varmasti tuossa puheessa on tottakin. On hyvä, että Auris ja muutama muukin malli on onnistunut tekemään tilaihmeen pieniin kuosiin ja markkinoimaan sen uudeksi suuntaukseksi. Ei Toyota ja sen Auris ainoita ole.

Väittäisin, että pääsyy uuteen muotoiluun on kuitenkin selkeästi kustannuspaine. On kyettävä tekemään johonkin kokoluokkaan uusi kori, joka mielletään tilaihmeeksi tai ainakin taas kokoa kasvaneeksi uudeksi malliksi. Autotehtaan on onnistuttava tässä tehtävässä vain minimaalisen pienellä tai jopa vähentyneellä "raudan" (teräksen, alumiinin, johdinkuparin yms.) käytöllä. Tosiassa nämä jalometallit maksavat nyt ihan ..rkeleesti enemmän kuin 2-4 vuotta sitten.

Minusta Toyota osaa tämän pelin ja eipä se suotta ole parhaiten kannattava autonvalmistaja maailmassa. Toyota on aina ollut tässä asiassa insinöörityön taidonnäyte, nykyään se osaa muotoillakin autonsa.

Äänestä

mainoksen ??

Äänestä

Johan vertailukohdat keksit! Onhan se nyt tiedetty että ns. "premium"-autot ovat kokoisikseen ahtaita sisältä.

Sitten kysymys. Mitä mullistavaa uutta Auriksessa on vanhaan Corollaan tai muihin saman luokan autoihin, esim. Golf tai 307, verrattuna? Luonnossahan en autoa ole nähnyt, mutta ei sen kori eikä sisätilat ainakaan kuvissa mitenkään erikoisilta näytä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


formaatti kirjoitti:

Auriksen kori on huippuhyvä. Se on tulevaisuuden formaatti. Auto ulkomitoiltaan verrattain pieni, mutta se tarjoaa selkeästi suuremmat sisätilat kuin esim. Volvo S60, A4, IS250 tai Saab 9-3. Ne ovatkin autoina saastuttavia turhakkeita Auriksen rinnalla. Auriksen tavaratilakin riittää arkikäyttöön hyvin. Se on kokoluokkansa paras, suoranainen tilaihme. Auris näyttää sen ihanteen, miten autoja pitää nyt suunnitella eli paljon tilaa pienissä mitoissa. Kyse on myös ekologisesti kestävämpi tie. Järki on palaamassa autosuunnitteluun. Onneksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu