Logon tarkkuuden parantaminen

Pepe<<

Minulla on 72dpi tarkkuudella oleva logo suunniteltuna, muuten hyvä, mutta ääriviivat epätarkkoja. Esim.vinot muodot turhan kulmikkaita. Pikselit erottuvat liikaa. Voiko tarkkuutta tässä vaiheessa enää mitenkään parantaa ilman että kuvan koko ruudulla pienenee?

4

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • photoshop

      Jos logo on vektorina, niin kokoa voi muuttaa ihan vapaasti. Bittikarttalogo 72dpi resoluutiolla on aika turhaa tavaraa. Ei sitä muualla kuin netissä voi käyttää.

      Kyllähän photoshop osaa sen interpoloida isommaksi, mutta ei se sillä paremmaksikaan muutu. Reunat pehmenevät ja muuttuvat epätarkaksi.

      • Pepe<<

        sitä vähän pelkäsinkin..


    • er vlvu25

      Kysymyksesi oli hieman puuttellinen tiedoiltaan:

      a) oletko tehnyt sen grafiikkaohjelmalla suoraan 72 tarkkuuteen? Millä ohjelmalla?

      b) miksi olet tehnyt sen 72dpi suoraan?

      Kun suunnittelee jonkun uniikin "kuvan", niin siitä kannattaa AINA tehdä ensin selkeesti suurempi. Pienentää voi ilman pahaa häviötä mutta suurentaa ei voi. Esim. jos tarvitset koon 100x100/72dpi niin tee ensin vaikka 800x800 tai suurempi ja tallenna oletusmuotoon, joka ei paljon pakkaa tiedostoa. Photoshopissa PSD ja muissa vaikka BMP ja ilmaan minkään sortin pakkauksia. Vasta sitten teet kopioita esim nettiin tai painoon tms.

    • er vlvu25

      Niin vielä siitä originaalin tekemisestä. Eli selkeesti suurempi ja vähimmäistarkkuudeksi 300dpi. Siitä voi pienentää.

      Netissä käytä kopiota (esim.jpg,giff) tarkkuudella 72dpi ja RGB-muodossa.

      Painotöissä käytä sitä tarkkaa alkuperäistä CMYK-muodossa ja/tai tee siitä PDF, jolloin kaikki säilyy alkuperäisen mallisena. Tsekkaa tässä tapauksessa myös tulostuskoko eli cm x cm.

      RGB ja CMYK ovat värijärjestelmiä joissa kaikki värit muodostuvat 3-4 pääväristä.

      Lycka till

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      22
      2048
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      85
      1880
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      74
      1827
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1573
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      487
      1441
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      22
      1119
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1078
    Aihe