Alustan korotus?

Pauli

Toiset ne laskee alustoja madallussarjoilla, mutta miten korotus onnistuu laillisesti?
Paljonko voi nostaa ja millä tavalla?
Tarvisin lisää senttejä, kun ei oikein pääse perille asti...Auto on Golf IV. Miten nämä "kumipalat", taitavat olla aika leluja??
Yksi konsti olisi saada hieman lisää laittamalla 80-sarjalaiset gummit alle...

4

1719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HABA

      Ns. huonontien alusta, joka on tehtaan toimittama lisävaruste nostaa alustaa n. 15mm ja samalla joustot vähenevät. Palikat saa myös tarvikkeena VW:ltä (olen ostanut). Maastoautoa ei golf IV:stä tule silläkään. Kumipalat on henkistä hoitoa - alusta ei nouse ja alustan toimivuus voi "vähän" kärsiä.

      • Pauli

        Niin missä hintahaarukassa pyöritään, kun tilaat ko. alustasarjan? Kuuluiko siihen moottorin alasuoja?


    • Passat korkeammalle

      Selvittelin hiukan korotus mahdollisuuksia Passattiin mutta sama toiminee Golfissakin.
      Lehtonen Motorsport ..jossain turun suunnalla?
      .. antoi vinkkiä että alustaa vois korottaa sorvaamalla nailonista tai teräksestä korotuspalat vakiojousen alle. Osat ei juuri maksaisi mutta työtunteja arvelivat kuluvan parin työpäivän verran. Heidän kauttaan olisi järjestynyt myös pohjapanssari ainakin Passattiin..ehkä golfiinkin?

    • Anonyymi

      Farmari Passatin ( vm. 2014) etupään huonontien paketin päivän hinta VAG:lla 668 €.
      Siihen ei kuulu vielä pohjapanssaria. Onkohan noita huonontien paketteja tarvikkeena kellään myynnissä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1959
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe